Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Optymistyczne wnętrza Casa Em Torres Vedras

tekst: Małgorzata Gec, zdjęcia: Fernando Guerra

Zdecydowanych kolorów nie należy się obawiać, można je stosować odważnie na dużych powierzchniach, daje to niesamowite efekty. Casa Em Torres Vedras to doskonały przykład.

design, inspiracje, projektanci
Casa Em Torres Vedras
fot: Fernando Guerra

Ten bajkowy budynek znajduje się w Portugalii, nieopodal Lizbony, w miejscowości Torres Vedras. XIX wieczna budowla swój nowoczesny wygląd zawdzięcza portugalskiemu architektowi Pedro Gadanho.

Kolory są tu najważniejsze, nic nie odciąga do nich uwagi. Tu projektant stosuje bardzo efektowne połączenie naturalnego drewna z turkusowymi schodami. Podobnie fioletowy w zestawieniu z żółtym ożywia przestrzeń, do tego  wygląda optymistycznie i atrakcyjnie. W Casa de Torres Vedras, nawet klatka schodowa jest zachwycająca.

projektanci, design, inspiracje
Casa Em Torres Vedras
Fernando Guerra.

Biblioteka

W pomieszczeniach dominuje jeden kolor w połączeniu z neutralną bielą lub naturalnym drewnem. Turkusowe wnętrze jest wbudowane w przestrzeń. Biblioteczka znajduje się na niewielkim podwyższeniu, podnosi to rangę miejsca i czyni je wyjątkowym. Turkusowy sprzyja atmosferze relaksu, w starożytnych cywilizacjach był symbolem raju. Już wejście do tego pokoju przenosi niemal w inny wymiar. Na całe wyposażenie biblioteki składają się proste, drewniane półki, masa książek, lampka, jeden kwiatek i oczywiście wygodny fotel.

design, aranżacja wnętrz,
Casa Em Torres Vedras
Fernando Guerra

Kuchnia

Wnętrza są bardzo przestronne, proste, ale żywe i optymistyczne, a zdecydowane barwy nadają im futurystycznego charakteru. Intensywne odcienie pomimo, że zostały zastosowane bardzo odważnie nie przytłaczają. W kuchni dominuje malinowy róż, do tego biała glazura, a na podłodze położono praktyczną terakotę z nieregularnym wzorem. Kuchnia jest szczelinie zabudowana, szafki zajmują całą powierzchnię ścian. Na ich tle wyróżnia się srebrna lodówka. Meble są dyskretne, bez ozdobników, znowu najważniejszy jest kolor, dzięki temu pomieszczenie wygląda spójnie. Zamknięte szafki, zapewniają wizualną czystość, a na białych blatach brak zbędnych przedmiotów. Na parapetach niewielkie rośliny rozmieszczone są bardzo oszczędnie.

design, inspiracje, projektanci
Kuchnia
Fernando Guerra
design, inspiracje, projektanci
Casa Em Torres Vedras
Fernando Guerra

Jadalnia

Projektant stawia na światło słoneczne, które jest zdrowsze od sztucznego i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Także aspekty ekonomiczne i ekologiczne decydują o tym, że warto je maksymalnie wykorzystać, stąd przestronne okna bez firanek, zasłonek czy żaluzji. Pastelowe kolory ścian i lakierowane powierzchnie odbijają promienie słoneczne, co sprawia, że wnętrza są jeszcze bardziej doświetlone.

Dobrze dobrane sztuczne oświetlenie także jest przyjemne i nie powoduje dyskomfortu. Tu zazwyczaj pochodzi ono z dyskretnych punktowych lampek. Jedynie w białej, przestronnej jadalni zastosowano bardziej spektakularny żyrandol. Głównym elementem wyposażenia pokoju jest duży drewniany stół, który wprowadza nieformalną atmosferę, a ikony designu krzesła Eames, podkreślają, że jest to miejsce wyjątkowe.

inspiracje, design, projektanci
Jadalnia
Fernando Guerra

Sypialnia

W Casa Em Torro Vedras sypialnia jest miejscem odpoczynku i relaksu. Czyste, białe barwy i nieskomplikowane formy sprzyjają atmosferze spokoju i wyciszenia.  Mimo wszystko, dzięki skosom sufitu, wnętrze wygląda bardzo nowocześnie.

Powierzchnia sypialni została przedzielona dużym łóżkiem, a przestrzeń pod skosami wykorzystana na szafki, co pozwoliło na praktyczne wydzielenie garderoby.

design, inspiracje, projektanci
Sypialnia
Fernando Guerra
design, inspiracje, projektanci
Sypialnia
Fernando Guerra

Korytarz

Pastelowe i jasne odcienie stosowane są na dużych powierzchniach, natomiast te soczyście intensywne, które optycznie pomniejszają przestrzeń, odnajdujemy tylko na niewielkich powierzchniach. Projektant oryginalnie wykorzystuje każdy fragment mieszkania, na przykład we wnęce, aranżuje różową, błyszczącą ławeczkę, która zdecydowanie wyróżnia się na tle jasnego wnętrza. W drugim końcu korytarza błyszczą czerwone, przesuwane drzwi do łazienki.

design, inspiracje, projektanci
Korytarz
Fernando Guerra

Meble

We wnętrzach niewiele jest mebli, a gdy już są, zajmują całe ściany, tak jak w sypialni czy kuchni. Wolno stojące meble są wyjątkowe, przykuwają uwagę kolorem i formą, jak ta zielona szafa o nieregularnych kształtach i gigantyczna pigułka.

Na suficie projektant pozostawił ozdobne, gipsowe dekory. Prawdopodobnie oryginalne pozostałości tej XIX wiecznej budowli. Oryginalne, są także, stare drewniane drzwi i framuga z szybkami.

design, inspiracje, projektanci
Meble
Fernando Guerra

Taras

Przestronny taras, również wygląda szalenie imponująco. Duże, przesuwane okna wychodzące z sypialni, zajmują całą ścianę. Podobnie jak we wnętrzu dominują jasne barwy,  podłoga jest drewniana, do tego dyskretne światło. Na tarasie ustawiono donice z kwiatami, a całość tworzy przyjazną atmosferę relaksu.

projektanci, design, inspiracje,
Taras
Fernando Guerra
    Więcej o:

Skomentuj:

Optymistyczne wnętrza Casa Em Torres Vedras