Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ostatnia kolekcja naczyń autorstwa Zahy Hadid

Patrycja Jezierska

Podczas jesiennej edycji targów Maison & Objet 2016 w Paryżu została zaprezentowana kolekcja akcesoriów domowych niedawno zmarłej projektantki i architektki - Zahy Hadid.

Zaha Hadid to jedna z ważniejszych postaci w światowej architekturze przełomu XX i XXI wieku. Jako jedyna kobieta otrzymała Nagrodę Pritzkera, tzw. "architektonicznego Nobla". Zaprojektowane przez nią budynki można podziwiać na całym świecie. Zaha interesowała się również designem. Współpracowała z wieloma markami i projektantami z różnych dziedzin, projektując ubrania, biżuterię, meble oraz przedmioty codziennego użytku.  

2016 Collection by Zaha Hadid

Jednym z ostatnich projektów Hadid była kolekcja akcesoriów domowych "2016 Collection by Zaha Hadid", nawiązującej do sztuki abstrakcyjnej oraz do organicznego stylu jej poprzednich prac. Hadid zaczęła projektować akcesoria domowe na początku 2016 roku. Nie udało jej się ukończyć kolekcji. Po jej niespodziewanej śmierci, grupa projektantów z którymi pracowała, postanowiła dokończyć rozpoczęte przez nią prace, wzorując się na rysunkach oraz szkicach sławnej architekt.

W zbiorze akcesoriów domowych projektu architektki znajdziemy świece, szklanki, filiżanki, zestawy stołowe, talerze, perfumy oraz wazony. Naczynia zyskały interesujące geometryczne formy i delikatne zdobienia. Cała kolekcja jest utrzymana w trzech kolorach: białym, czarnym oraz złotym.

Kolekcja Zahy Hadid zaprezentowana w Paryżu inspirowana jest supermatyzmem, rosyjskim ruchem sztuki abstrakcyjnej, stworzonym przez malarza Kazimierza Malewicza około 1913 roku, którym architektka była zafascynowana. Ruch ten zakładał całkowite oderwanie sztuki od rzeczywistości poprzez dążenie do maksymalnego uproszczenia form. Tak też jest w przypadku projektu Hadid. W kolekcji artystki przeważają płynne linie, proste wzory oraz geometryczne formy jak: koła, linie, prostokąty.

Wszystkie produkty wykonane są z wysokiej jakości materiałów. W kolekcji przeważają szkło, ceramika oraz porcelana.

Skomentuj:

Ostatnia kolekcja naczyń autorstwa Zahy Hadid