Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Björk zainspirowała powstanie kolekcji mebli i tkanin

red.

Artystka Björk zainspirowała Klausa Haapanieminiego do stworzenia nowej kolekcji mebli i tkanin. Króluje na nich nowy wzór o nazwie Black Lake, narysowany przez projektanta na podstawie opowieści pieśniarki.

Klaus Haapaniemi to artysta i designer pochodzący z Finlandii, który zasłynął z inspirowanych fińskim folklorem grafik i ilustracji. Światowy rozgłos przyniosła mu współpraca z legendarną marka Iittala i kolekcja naczyń Taika. Od 2010 pracuje w Londynie we własnym studiu Klaus Haapaniemi & Co. Ostatnim jego dziełem jest autorska kolekcja mebli i tekstyliów do letniego domu na Islandii niepowtarzalnej artystki Björk.

Islandzka gwiazda poprosiła Haapaniemiego o zaprojektowanie wyposażenia swojego domu. Ten zainspirowany opisami Björk islandzkiego krajobrazu nie tylko zaprojektował sofę, dywany i kilka innych sprzętów, ale też stworzył zupełnie nowy wzór o nazwie Black Lake (czarne jezioro). Znalazł się on na tkaninach i meblach do domu artystki, ale także na akcesoriach, które każdy będzie mógł kupić.

Islandzki krajobraz

Wzór Black Lake Haapaniemi zaprojektował na podstawie opisów islandzkiej piosenkarki pól lawowych w pobliżu jej domu. Jawiły mu się one jako niemal magiczne widoki. Klaus chciał przenieść te pejzaże do wnętrz, dlatego zaczął rysować nietypowe rośliny, wodne lilie i tajemnicze kamienie, które ułożyły się we wzór Black Lake. Haapaniemi pokrył tym wzorem tkaniny do domu Björk, dywan oraz tapicerkę sofy. Sofa wywiera największe wrażenie. Projektant zaprojektował drewnianą, ręcznie rzeźbioną ramę mebla. Ma ona dość kanciastą formę, a nogi w formie ściętego ostrosłupa. Oparcie, podłokietniki oraz nogi zostały pokryte delikatnym grawerunkiem. Wykonaniem sofy zajęło się fińskie studio meblarskie Nikari. Tkaniny powstały w brytyjskiej przędzalni w Bristolu, z kolei nadruki na wełnianym dywanie - w Holandii.

Zanim meble trafią do letniego domu Björk, kolekcję mebli i tkanin można oglądać w galerii Lokal w Helsinkach, ale jeszcze tylko do końca kwietnia. W galerii Lokal są dostępne także inne przedmioty ozdobione wzorem Black Lake - szale i torebki, które będą sprzedawane wyłącznie tam. Wystawie mebli dla Björk towarzyszy prezentacja akwafort Klausa Haapaniemiego z serii Xenia.

To nie pierwszy raz, kiedy Björk stała się inspiracją dla designerów. Wcześniej z Neri Oxman stworzyła wydrukowaną w 3D maskę opartą na jej układzie mięśniowo-szkieletowym.

Skomentuj:

Björk zainspirowała powstanie kolekcji mebli i tkanin