Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Listwy przypodłogowe. Czy konieczny jest ich montaż?

Redakcja Pressland

Każda posadzka wymaga odpowiedniego wykończenia przy użyciu listew przypodłogowych. W dzisiejszych czasach listwa przypodłogowa to nie tylko element pełniący funkcję wykończeniową ale również estetyczną. Jak jednak wybrać właściwą listwę przypodłogową? Jak ją zamontować?

Listwy przypodłogowe. Czy konieczny jest ich montaż?
Listwy przypodłogowe. Czy konieczny jest ich montaż?
Fot.: Shutterstock

Dlaczego listwy przypodłogowe to konieczność?

Listwy przypodłogowe pozwalają przede wszystkim ustabilizować posadzkę. Ich celem jest zakrycie szczeliny dylatacyjnej znajdującej się między ścianą a posadzką, dzięki czemu w przypadku pojawienia się wilgoci posadzka nie wybrzuszy się. Pamiętajmy, że listwa jest również elementem łączącym podłogę ze ścianą. Dzięki takiemu połączeniu ściana jest ochroniona przed zabrudzeniami, wilgocią oraz wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. W zależności od przeznaczenia wnętrza mogą Państwo wybrać listwy przypodłogowe różnej szerokości. Standardowa ich szerokość to 60-80 mm ale dostępne są również te o szerokości 240mm. Na koniec musimy wspomnieć o jednej z ważniejszych zalet listew przypodłogowych. Dzięki ich odpowiedniemu dopasowaniu mogą również posłużyć jako sposób do zamaskowania przewodów instalacyjnych. Należy jedynie zwrócić uwagę na ich grubość. Zbyt grube listwy będą wymagały odsunięcia mebli od ścian, choć dla wielu może to być korzystne rozwiązanie – ryzyko zarysowania ścian znika.

Jak dopasować listwę do wnętrza?

Jeszcze nie tak dawno, listwy przypodłogowe były obowiązkowym elementem wykończenia posadzki, choć przez wielu nielubianym. Trzymano się również zasady, że listwa powinna być dokładnie dopasowana do rodzaju posadzki. Dziś listwy przypodłogowe mają podkreślać urodę posadzki a wręcz pełnić jej funkcję dekoracyjną. W dzisiejszej ofercie znajdą Państwo m.in. szerokie listwy przypodłogowe. Zastosowanie kontrastowego zestawienia pod względem materiału jak i kolory pozwala na stworzenie wyjątkowych połączeń. Modnym rozwiązaniem jest zastosowanie wyjątkowo wzorzystej listwy, która odwróci wzrok od posadzki i będzie pełnić funkcję dominującą. Nie muszą Państwo stawiać na nowoczesne wzornictwo czy kolorystykę. Możecie postawić na klasyczne rozwiązania urozmaicone ozdobną fazą, zaokrągloną krawędzią czy też gzymsem zwieńczającym listwę. Klasyczne białe listwy są niezwykle często wybierane. Dzięki klasycznemu kolorowi idealnie podkreślają nie tylko posadzki ale również ściany.

W zależności od Państwa upodobań możecie zdecydować się również na wysokie listwy przypodłogowe. Ich celem jest nie tylko pełnienie funkcji dekoracyjnej ale odpowiednie dopasowanie i montaż pozwalają powyższych lub obniżyć pomieszczenie dodając bądź odejmując tym samym przestrzeni. Wysokie listwy idealnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu angielskich tzn. wnętrzach przestronnych i wysokich. W zbyt małych pomieszczeniach wysokie listwy mogą nie tylko obniżyć ale i zacieśnić wnętrze. Wybierając odpowiednie listwy warto również zwrócić uwagę na ich design. Zbyt ozdobne cokoły zamontowane w bogato urządzonym wnętrzu będą sprawiać wrażenie chaosu. Jeśli zależy Państwu na wysokich listwach a posiadacie małe mieszkanie koniecznie należy postawić na ich minimalistyczną formę. Prostota i odpowiednia kolorystyka listew nie wpłynie na zmniejszenie optyczne przestrzeni jak i wysokości wnętrza. Dodatkowo, zastosowanie listew w kolorze posadzki pozwoli na jej optyczne powiększenie.

Jak zamontować listwę przypodłogową?

Montaż listew przypodłogowych jest niezwykle prosty, można wręcz rzec, że intuicyjny. Najczęściej listwy montuje się na kołki bądź wkręty a także kołki szybkiego montażu. W przypadku montażu listew w narożnikach konieczne jest zakupienie narożników zewnętrznych bądź wewnętrznych.

Skomentuj:

Listwy przypodłogowe. Czy konieczny jest ich montaż?