Segregacja śmieci - kolory worków do segregacji odpadów komunalnych
Segregacja śmieci jest konieczna, aczkolwiek nie powinna stanowić przykrego obowiązku. Dbanie o ziemię, ale i własny budżet nie musi być przykrym obowiązkiem. Mało, kto zdaje sobie sprawę, że samo składowanie śmieci jest kosztowniejsze niż ich przetwarzanie. Jak właściwie segregować opady?
Segregacja śmieci. Jakie kolory worków i pojemników?
Elementem ułatwiającym segregację śmieci są kolorowe worki. Każdy kolor pojemników i koszy przeznaczony jest na inny rodzaj odpadów. W całym kraju obowiązują worki w jednolitych barwach – wszystko za sprawą Rozporządzenia Ministra Środowiska. Przyjęło się, że do niebieskich worków należy wrzucać papier, do żółtych plastik i metal, do zielonych – szkło, do brązowego odpady BIO a do kosza na śmieci – odpady zmieszane.
Jak wyrzucać śmieci? Segregacja odpadów
Podzielić odpady na frakcje nie jest łatwo. Instrukcji na ten temat jest wiele, w razie wątpliwości zawsze można zajrzeć do wspomnianego rozporządzenia, jednak mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Państwu choć trochę to zadanie i kolory koszy do segregacji nie będą miały już żadnych tajemnic.
Jak segregować papier?
Segregując papier należy zwrócić uwagę, że do wnętrza tego pojemnika (pamiętaj — kolor niebieski) można wrzucać czyste opakowania papierowe, tekturę i kartony, a także wszelkie gazety, książki czy też papier biurowy.
Do worków tego rodzaju nie należy wrzucać: paragonów sklepowych, zatłuszczonych, mokrych papierów, papieru foliowanego bądź woskowanego, opakowań papierowych z zawartością żywności, a także kartonów po mleku czy napojach.
Segregujemy tworzywa sztuczne i metal
Żółty kolor worka to tworzywa sztuczne i metal. Tu powinny znaleźć się: zgniecione puste butelki plastikowe po napojach, puste opakowania po kosmetykach, chemii gospodarczej i środkach czystości, czyste kanistry plastikowe, czyste torebki foliowe, plastikowe opakowania po jogurtach, koszyczki po owocach, kartony po napojach i mleku, zakrętki plastikowe i metalowe, żarówki tradycyjne także opakowania aluminiowe i stalowe jak puszki, foremki czy też folia aluminiowa.
W workach przeznaczonych na tworzywo sztuczne i metal nie umieszcza się: zabrudzonych, mokrych toreb foliowych, opakowań po lekach, opakowań po olejach technicznych, smarach, płynach chłodniczych, nawozach, środkach ochrony roślin, puszek i pojemników po farbach i lakierach, tworzyw piankowych i styropianu, sprzętu AGD, świetlówek kompaktowych (tzw. energooszczędnych), jarzeniowych, LED, opakowań z zawartością np. z żywnością, wapnem, cementem, opakowań po aerozolach, a także jednorazowych pieluch i wszelkich środków higieny osobistej.
Jak segregować śmieci? Szkło
Kolejny pojemnik ma kolor zielony. Jest przeznaczony do segregowania szkła. W zielonym worku umieszcza się szklane butelki po napojach i żywności bez zakrętek, kapsli, kokard metalowych oraz szklane słoiki bez zakrętek, zacisków, uszczelek gumowych, a także szklane opakowania po kosmetykach.
W tym miejscu nie należy umieszczać: naczyń żaroodpornych, talerzy, szklanek, porcelany, fajansu, ceramiki, żarówek, świetlówek, szkła okiennego, samochodowego, luster, szklanych opakowań medycznych i chemicznych, a także termometrów rtęciowych.
Segregacja śmieci — kosz na odpady BIO
Miejscem do segregowania odpadów BIO jest kosz brązowy. Jest to pojemnik, w którym powinny znaleźć się odpady kuchenne, z wyłączeniem odpadów w postaci mięsa, nabiału i tłuszczów. Do brązowego worka należy wrzucać: obierzyny z owoców i warzyw, zepsute owoce i jarzyny, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, a także resztki produktów spożywczych i potraw (bez mięsa, kości oraz tłuszczów). Można w nim umieszczać również odpady ogrodowe jak skoszona trawa, liście czy rozdrobnione gałęzie.
W worku przeznaczonym do segregacji odpadów BIO nie mogą znaleźć się śmieci w postaci: mięsa i jego przetworów (wędlin, pasztetów itp.), sera, jogurtu, kefiru, mleka, kości, nieświeżego masła czy też tłuszczu zdjętego z potraw.
- Więcej o:
Żaluzje do kuchni. Jakie wybrać? Jakie będą najlepsze?
Odśwież swoją kuchnię: jak nadać nowe życie sercu domu?
Jak zrobić tabletki do zmywarki?
Jak dbać o zlewozmywak?
Nowa kolekcja armatury kuchennej marki Tres: innowacja, design i adaptacyjność
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku