Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Segregacja śmieci - kolory worków do segregacji odpadów komunalnych

Redakcja

Segregacja śmieci jest konieczna, aczkolwiek nie powinna stanowić przykrego obowiązku. Dbanie o ziemię, ale i własny budżet nie musi być przykrym obowiązkiem. Mało, kto zdaje sobie sprawę, że samo składowanie śmieci jest kosztowniejsze niż ich przetwarzanie. Jak właściwie segregować opady?

Segregacja śmieci
Segregacja śmieci
Fot. Shutterstock

Segregacja śmieci. Jakie kolory worków i pojemników?

Elementem ułatwiającym segregację śmieci są kolorowe worki. Każdy kolor pojemników i koszy przeznaczony jest na inny rodzaj odpadów. W całym kraju obowiązują worki w jednolitych barwach – wszystko za sprawą Rozporządzenia Ministra Środowiska. Przyjęło się, że do niebieskich worków należy wrzucać papier, do żółtych plastik i metal, do zielonych – szkło, do brązowego odpady BIO a do kosza na śmieci – odpady zmieszane.

Jak wyrzucać śmieci? Segregacja odpadów

Podzielić odpady na frakcje nie jest łatwo. Instrukcji na ten temat jest wiele, w razie wątpliwości zawsze można zajrzeć do wspomnianego rozporządzenia, jednak mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Państwu choć trochę to zadanie i kolory koszy do segregacji nie będą miały już żadnych tajemnic.

Jak segregować papier?

Segregując papier należy zwrócić uwagę, że do wnętrza tego pojemnika (pamiętaj — kolor niebieski) można wrzucać czyste opakowania papierowe, tekturę i kartony, a także wszelkie gazety, książki czy też papier biurowy.

Do worków tego rodzaju nie należy wrzucać: paragonów sklepowych, zatłuszczonych, mokrych papierów, papieru foliowanego bądź woskowanego, opakowań papierowych z zawartością żywności, a także kartonów po mleku czy napojach.

Papier
Papier
Fot. Shutterstock

Segregujemy tworzywa sztuczne i metal

Żółty kolor worka to tworzywa sztuczne i metal.  Tu powinny znaleźć się: zgniecione puste butelki plastikowe po napojach, puste opakowania po kosmetykach, chemii gospodarczej i środkach czystości, czyste kanistry plastikowe, czyste torebki foliowe, plastikowe opakowania po jogurtach, koszyczki po owocach, kartony po napojach i mleku, zakrętki plastikowe i metalowe, żarówki tradycyjne także opakowania aluminiowe i stalowe jak puszki, foremki czy też folia aluminiowa.

W workach przeznaczonych na tworzywo sztuczne i metal nie umieszcza się: zabrudzonych, mokrych toreb foliowych, opakowań po lekach, opakowań po olejach technicznych, smarach, płynach chłodniczych, nawozach, środkach ochrony roślin, puszek i pojemników po farbach i lakierach, tworzyw piankowych i styropianu, sprzętu AGD, świetlówek kompaktowych (tzw. energooszczędnych), jarzeniowych, LED, opakowań z zawartością np. z żywnością, wapnem, cementem, opakowań po aerozolach, a także jednorazowych pieluch i wszelkich środków higieny osobistej.

Plastik
Plastik
Fot. Shutterstock

Jak segregować śmieci? Szkło

Kolejny pojemnik ma kolor zielony. Jest  przeznaczony do segregowania szkła. W zielonym worku umieszcza się szklane butelki po napojach i żywności bez zakrętek, kapsli, kokard metalowych oraz szklane słoiki bez zakrętek, zacisków, uszczelek gumowych, a także szklane opakowania po kosmetykach.

W tym miejscu nie należy umieszczać: naczyń żaroodpornych, talerzy, szklanek, porcelany, fajansu, ceramiki, żarówek, świetlówek, szkła okiennego, samochodowego, luster, szklanych opakowań medycznych i chemicznych, a także termometrów rtęciowych.

Szkło
Szkło
Fot. Shutterstock

Segregacja śmieci — kosz na odpady BIO

Miejscem do segregowania odpadów BIO jest kosz brązowy. Jest to pojemnik, w którym powinny znaleźć się odpady kuchenne, z wyłączeniem odpadów w postaci mięsa, nabiału i tłuszczów. Do brązowego worka należy wrzucać: obierzyny z owoców i warzyw, zepsute owoce i jarzyny, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, a także resztki produktów spożywczych i potraw (bez mięsa, kości oraz tłuszczów). Można w nim umieszczać również odpady ogrodowe jak skoszona trawa, liście czy rozdrobnione gałęzie.

W worku przeznaczonym do segregacji odpadów BIO nie mogą znaleźć się śmieci w postaci: mięsa i jego przetworów (wędlin, pasztetów itp.), sera, jogurtu, kefiru, mleka, kości, nieświeżego masła czy też tłuszczu zdjętego z potraw.

Odpady BIO
Odpady BIO
Fot. Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Segregacja śmieci - kolory worków do segregacji odpadów komunalnych