Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wyspa w małej kuchni - czy to możliwe?

Redakcja Pressland

Wiele osób uważa, że wyspa kuchenna możliwa jest do zrealizowania jedynie w dużych kuchniach. Okazuje się jednak, że na ograniczonej przestrzeni też można umieścić wyspę kuchenną i uwydatnić jej zalety. Wbrew powszechnie panującej opinii, wyspy w małych kuchniach również się mieszczą! Co więcej - w takim rozwiązaniu, wyspa kuchenna łączy w sobie wiele funkcji.

Wyspa może pełnić granicę stref

Małe kuchnie można spotkać najczęściej w małych mieszkaniach. Dużo częściej ulokowana jest ona we wnękach bądź wykonana w formie aneksu kuchennego połączonego z salonem. W takich sytuacjach warto zdecydować się na wyspę kuchenną, która w idealny sposób oddzieli strefę kuchenną od dziennej. Co więcej – od strony salony wyspa może wyglądać całkowicie inaczej niż od strony kuchni. Część wyspy może oczywiście pełnić również funkcję witryny, regału czy też posiadać wydzielone miejsce na telewizor. Jeśli chcą jednak wykorzystać Państwo wyspę jedynie w kuchennych celach, warto jej część wygospodarować na barek do spożywania posiłków. Idealne miejsce do spożycia szybkich dań a nawet spotkań z przyjaciółmi.

Wyspa może pełnić granicę stref
Wyspa może pełnić granicę stref
Fot. Shutterstock

Wyspa w formie wózka

Jeśli jednak wolisz typową wyspę kuchenną proponujemy kupno wózka. Element ten pozwoli Ci dużo lepiej zorganizować pracę w kuchni, pomieści wszelkie niezbędne akcesoria i produkty, ale też pozwoli mieć wszystko to, co niezbędne pod ręką. Co więcej – wózek nie zajmuje dużo miejsca a po skończeniu pracy można odstawić go na bok, przenieść do całkiem innego pomieszczenia i całkowicie zmienić jego funkcję.

Wyspa w formie wózka
Wyspa w formie wózka
Fot. Shutterstock

Wyspa kuchenna ze zlewem bądź kuchenką

Jak już wspominaliśmy, wyspa kuchenna świetnie oddziela kuchnię od salonu. Możesz zdecydować się na wykonanie wyspy kuchennej w kształcie sześcianu. Możesz w nim nie tylko pomieścić wszelkie niezbędne produkty i naczynia, ale też możesz zdecydować się na wariant z wbudowaną kuchenką. Pamiętaj jednak, że wyspa z kuchenką będzie zdecydowanie większa niż zwykła wyspa kuchenna. Minimalna szerokość takiej wyspy to około 140 cm., Jeśli jednak chcesz wykorzystać wyspę w inny sposób zamiast zdecydować się na jej zabudowanie kuchenką możesz umieścić w niej zlew – wystarczy jednokomorowy, by zmniejszyć szerokość wyspy do minimum. W przypadku zdecydowania się na wyspę z kuchenką należy pamiętać o okapie. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się okap montowany do sufitu, który dodatkowo warto dyskretnie podświetlić.

Wyspa kuchenna ze zlewem bądź kuchenką
Wyspa kuchenna ze zlewem bądź kuchenką
Fot. Shutterstock

Wyspa połączona ze stołem

Dobrym rozwiązaniem jest również zdecydowanie się na wyspę połączoną ze stołem. Rozwiązanie to jest niezwykle efektowne – pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych jak i stylizowanych. Wystarczy dostawić stół do frontu wyspy bądź przymocować do niej rozkładany blat. Drugie rozwiązanie jest idealne w kuchniach o małym metrażu. W takiej sytuacji wyspa może pełnić funkcje jedynie blatu roboczego bądź posiadać wbudowaną kuchenkę lub zlew. W takiej sytuacji warto pamiętać, by ścianka frontowa była o około 20-30 cm wyższa niż blat stołu, co pozwoli uniknąć problemów z chlapaniem wody na blat czy pobrudzeniem go tłuszczem.

Wyspa połączona ze stołem
Wyspa połączona ze stołem
Fot. Shutterstock

Jak widać, wyspa kuchenna nawet w małej kuchni może pełnić wiele funkcji. Dodatkowo, jest to rozwiązanie niezwykle designerskie, które nawet na niewielkiej powierzchni staje się wyspą skarbów.

Skomentuj:

Wyspa w małej kuchni - czy to możliwe?