Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdynia Design Days 2016 - nad morze po dobre wzornictwo

Red.

Gdynia Design Days 2016 zbliża się wielkimi krokami. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Jakie wystawy obejrzymy w tym roku?

Nie będziemy ukrywać - Gdynia Design Days to nasz ulubiony festiwal. Dlaczego?Po pierwsze lokalizacja. Modernistyczna Gdynia to idealne miejsce na promowanie dobrego wzornictwa. Po drugie - czas. Początek lipca nad morzem to świetny sposób na inauguracje wakacji. I wreszcie po trzecie, najważniejsze - program. Co roku program festiwalu jest spójny i dopracowany w każdym szczególe. Z pewnością znajdą tu coś dla siebie zarówno dzieci jak i dorośli, przyjezdni i mieszkańcy. Na odwiedzających czekają liczne warsztaty, wykłady i wystawy.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z GDYNIA DESIGN DAYS 2015>>

Co jest szczególnie ważne, na Gdynia Design Days  prezentowane są nie tylko gotowe produkty, ale i dobrze zaprojektowane strategie, usługi i procesy. To wydarzenie, które intryguje łączy i pobudza kreatywność.  

9 edycja na 90-lecie Gdyni

W tym roku miasto Gdynia obchodzi 90 urodziny. Hasłem tegorocznej, 9 już edycji Gdynia Design Days jest "Odzyskane". Chociaż dostęp do morza odzyskaliśmy w 1926 roku, nadal nie myślimy o sobie jako kraju nadmorskim. Warto odzyskać to mentalne połączenie, lokalną tożsamość, pamięć i świadomość.

Wystawy, które warto zobaczyć

Morska głębia wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. To obszar niezgłębiony, intrygujący projektantów i naukowców. Jak lepiej poznać morze? Jak mądrze wykorzystać jego zasoby, nie niszcząc jednocześnie środowiska?

Zajmiemy się analizą specyfiki regionów przybrzeżnych i przyjrzymy się, zarówno w skali mikro, jak i makro, jak morze inspiruje i oddziałuje na myśl projektową. Wystawa będzie wielowarstwowa, tak więc skierowana zarówno do szerokiej publiczności, jak i do osób z branży designu, pracowników administracji publicznej czy przedstawicieli firm. Ma stanowić inspirację do twórczego i mądrego podejścia do morza i środowiska oraz pokazywać ciekawe, innowacyjne i przyjazne morzu i ludziom rozwiązania projektowe

- mówi kuratorka wystawy Izabela Bołoz

Na wystawie zobaczyć będzie można zbiór prac międzynarodowych studiów projektowych, pracowni architektonicznych, firm i organizacji.

MANUBA - rzemiosło odzyskane

Słyszeliście o wielowiekowej historii wyrobu ceramiki Neclów? Znacie kuźnię pana Leszka Supińskiego w Oliwie? W tym roku Gdynia Design Days jako pierwszy festiwal w Polsce, wyprodukuje serię designerskich mebli i artykułów wyposażenie wnętrz, które będą dostępne w sprzedaży podczas trwania wydarzenia. Produkty powstaną we współpracy młodych polskich projektantów z lokalnymi rzemieślnikami z Pomorza pod wspólną marką MANUBA Kolekcja GDD.

Irrational Times

Na przestrzeni wieków kultury słowiańska i skandynawska wywierały na siebie wpływy.  Irrational Times to polsko-szwedzka wystawa współczesnego designu. Uczestnicy projektu, spotykali się regularnie, wymieniając wiedzę i inspiracje. Efektem współpracy Kosmos Project i Petry Lilji są prace odzyskujące dawne techniki rzemieślnicze – tkactwo, snycerkę, słomkarstwo, naturalne barwienie, które połączone z nowoczesnymi technikami używanymi we współczesnym designie, np. drukiem 3D, prezentują nowe, zaskakujące formy.

Sky Kosmos Project Three divisions - Peta Lija
Sky Kosmos Project Three divisions - Peta Lija
Fot. mat. prasowe Gdynia Design Days / Sky Kosmos Project Three divisions - Peta Lija

Miasto i Las

Miasto i Las to cykl wystaw i warsztatów propagujących ochronę środowiska i postawy proekologiczne. Po raz pierwszy projekt został zaprezentowany podczas Festiwalu Design March w Reykjaviku w marcu 2016 roku. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na zwierzęta żyjące w miastach: ptaki, owady i ssaki i odzyskanie równowagi w miejskiej przyrodzie. Zaproszeni projektanci stworzyli budki lęgowe dla wybranych zwierząt, np. jerzyków rezydujących w ścianie tuż przy ich pracowni lub osiedlowych jeży, stając przed wyzwaniem pogodzenia życia w mieście z byciem blisko natury.

W witrynach

Wybrane witryny sklepowe w centrum miasta staną się miejską galerią tkanin artystycznych i użytkowych. Na kilka dni ul. Świętojańska będzie miała szansę odzyskać swój dawny status na mapie Gdyni – ważnego miejsca spotkań oraz nawiązywania relacji międzyludzkich podczas codziennych zakupów i przechadzek. To doskonała okazja by przywrócić wyjątkowe znaczenie zarówno pracy ręcznej, rzemieślnictwu, jak i samemu miejscu oraz pokazać, że polska tkanina nadal ma się dobrze

Baltic Home

Poprzez symulację aranżacji wnętrza mieszkania w zamkniętym kontenerze, który stanie w Parku Rady Europy, goście będą mieli okazję by spróbować odzyskać znaczenie polskiego designu. Poznają aktualne trendy i tendencje będące składowymi stylu charakterystycznego dla regionu nadbałtyckiego. Założeniem wystawy jest zebranie w niewielkiej przestrzeni zbioru doskonale zaprojektowanych przedmiotów, stanowiących źródło inspiracji dla odbiorców. Partnerem aranżacji jest gdański sklep i galeria LUMANN. Można siadać, można dotykać!

Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Wystawa jest trzecią ekspozycją z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci organizowanym przez Muzeum Miasta Gdyni. Zaprezentowana ceramika użytkowa i artystyczna traktowana jest przez Marka Cecułę jako medium, poprzez które komentuje rzeczywistość. Prace Cecuły prowokują odbiorcę i mobilizują go do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Czy dizajn może być sztuką? Pokazują również, że granica między sztuką a dizajnem oraz między pojęciami użytkowości i estetyki, jest płynna.

ceramika Marka Cecuły
ceramika Marka Cecuły
Fot. mat. prasowe Gdynia Design Days / ceramika Marka Cecuły

Młodzi na start

Minimalizm interpretowany przez młodych projektantów. To właśnie temat 5. edycji konkursu „Młodzi na start”, organizowanego przez magazyn ELLE Decoration. Wystawa zaprezentuje prace finalistów konkursu, a podczas wernisażu poznamy zwycięzców wybranych przez jury, składające się z cenionych praktyków: Ewy Gołębiowskiej, Marka Adamczewskiego, Tomasza Augustyniaka, Ryszarda Balcerkiewicza, Ewy Janczukowicz-Cichosz oraz Małgorzaty Szczepańskiej.

ZOBACZCIE WYDARZENIE DLA DZIECI I BIZNESU>>

Więcej na: gdyniadesigndays.eu
FB: facebook.com/gdyniadesigndays
Instagram: @gdyniadesigndays

Przypominamy:

Festiwal Gdynia Design Days 2016 odbywać się będzie od 1 do 10 lipca. Centrum festiwalowe znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Zapraszamy serdecznie!

Skomentuj:

Gdynia Design Days 2016 - nad morze po dobre wzornictwo