Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lampy Reflex wracają! Popularne oświetlenie z lat 80. znów w produkcji

red.

Kolorowa seria stalowych lamp Reflex została zaprojektowana w latach 80.Dziś lampy Tomasza Andrzeja Rudkiewicza wracają pod marką TAR i wyglądają równie nowocześnie, jak przed laty.

Tomasz Andrzej Rudkiewicz pracując ponad 30 lat temu nad oświetleniem, chciał stworzyć lampę klasyczną, która opierała by się trendom, ale byłaby nowoczesna zarazem. Tak powstała seria lamp Reflex, w skład której weszły lampy wiszące kuchenne, reflektorki i tzw. lampki nocne z abażurem. Na początku lampy były produkowane prywatnie.

W 80. latach widać było, że PRL już się załamuje. Miał trwać jeszcze 10 kolejnych lat, ale myśmy wyczuli, że trzeba oderwać się od projektowania dla przemysłu, że trzeba produkować samemu. [...] Jednocześnie zaczął aktywować się ruch drobnych producentów, wtedy zwanych ‘prywaciarzami’. Szukałem kogoś, kto chciał produkować lampy. Znalazłem człowieka, który odziedziczył zakład rzemieślniczy. Znaleźliśmy podwykonawców – drykarzy, lakierników. Z dostarczanych przez nich części składane były lampy. Na początku była wątpliwość, czy te lampy pójdą, czy nie są za proste

- mówi Tomasz Andrzej Rudkiewicz, twórca marki TAR.

A jednak, wbrew obawom, lampy Reflex spodobały się Polakom, miały nawet swoje pięć minut sławy. Wykorzystano je w scenografiach do filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Stanisława Barei. Dziś lampy są ponownie w produkcji. Kolekcja została uzupełniona o wersję Reflex XL z kloszem o średnicy 60, 80 i 100 cm. Poszerzyła się też gama kolorów i materiałów: można wybrać wykończenie od klasycznej czerni po nowoczesną miedź

Jak obecnie wygląda produkcja oświetlenia Reflex?

Znaleźliśmy producentów w innym kraju Unii Europejskiej. Części lamp wykonywane są z najlepszych materiałów – z wysokiej jakości, grubej i trwałej stali. Wyoblanie (naciąganie stali na formę) robione było kiedyś ręcznie, na starych tokarkach, w piwnicy. Miało to wartość dobrego rzemiosła, każda sztuka nosiła indywidualne cechy ręcznej pracy. Teraz wykonywane jest to nowoczesnymi technologiami komputerowymi w niskonakładowych seriach. Jakość jest fantastyczna. Lampy lakierowane są w Polsce i składane u nas w firmie, jak inne nasze lampy- wyjaśnia Rudkiewicz.

Lampy można kupić w showroomach Euforma (w Bydgoszczy oraz w Warszawie).

    Więcej o:

Skomentuj:

Lampy Reflex wracają! Popularne oświetlenie z lat 80. znów w produkcji