Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znamy finalistów konkursu make me! 2017

red.

Międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów make me! to jedno z najważniejszych wydarzeń sceny projektowej. Właśnie poznaliśmy 19 finałowych projektów, które powalczą o nagrodę główną Paradyż Award.

Pierwszy etap międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! dobiegł końca. Jury, w skład którego wchodzą Michał Piernikowski, Czesława Frejlich, Jacek Ryń, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski wyłoniło 19 projektów, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival. Jeden z nich otrzyma nagrodę główną Mecenasa Festiwalu, Ceramiki Paradyż o wartości 20 tys. zł.

make me! to konkurs dla młodych projektantów, a jego głównym celem jest obserwowanie kierunków poszukiwań projektowych, które w przyszłości mogą znaleźć szersze zastosowanie. Tegoroczna edycja przyniosła wiele kompletnych pomysłów, przygotowanych do wdrożenia lub w trakcie wprowadzenia na rynek. Inne, spekulatywne lub krytyczne projekty służą raczej wskazaniu nowych obszarów i możliwości projektowych. Różnorodność tematów, które podejmowali młodzi twórcy sprawiła, że ocena projektów stanowiła dla nas duże wyzwanie

– mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka, niezależna kuratorka wystaw designu, dyrektor artystyczna School of Form w Poznaniu, krytyczka designu, publicystka i dziennikarka.

Przeczytaj także: Co nas czeka na 11. edycji Łódź Design Festival?

Często pojawiającymi się tematami wśród konkursowych projektów były zagadnienia zrównoważonego projektowania i idei gospodarki okrężnej. Systematycznie wzrasta przekonanie, że nowoczesne projektowanie może i powinno przyczyniać się do zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko, a uczestnicy make me! niejednokrotnie podejmowali skuteczne próby pokazania potencjału surowca, teoretycznie pozbawionego właściwości użytkowych.

W tej edycji mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma projektami z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Jednym z nich był „Czajnik indukcyjny” Joanny Jarzy, który porusza temat trwałości współczesnych produktów, innym – „Miejska przyczepka rowerowa” Jana Libery, która ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza w miastach, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz redukcji hałasu. Każde z proponowanych projektów to doskonały przykład tego, że można i trzeba szukać rozwiązań, które będą wspierały nas w codziennych czynnościach i jednocześnie będą miały pozytywny wpływ na nasze środowisko– mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

W tegorocznej edycji make me! mocnym akcentem zaznaczyły się realizacje stanowiące udoskonalenie już istniejących rozwiązań, zaprojektowane po to, by poprawić jakość naszego życia, zdrowia i samopoczucia.

Finałowe projekty konkursu make me! będzie można zobaczyć podczas wystawy pokonkursowej organizowanej w ramach Łódź Design Festival w dniach 3 - 8 października na terenie Art_Inkubatora, przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi. Więcej na: www.lodzdesign.com

    Więcej o:

Skomentuj:

Znamy finalistów konkursu make me! 2017