Główne wyznaczniki nowoczesnej aranżacji wnętrz
Styl nowoczesny określany również mianem stylu modernistycznego to styl, który zerwał z klasycznym rozumieniem piękna. Skierował się w stronę minimalizmu, prostoty oraz eksperymentów aranżacyjnych. Styl nowoczesny najlepiej wygląda w przestronnych, dużych pomieszczeniach. Modern nie lubi chaosu i niepotrzebnych dodatków.

Co trzeba wiedzieć o nowoczesnym stylizowaniu wnętrz?
Styl nowoczesny preferuje dobór neutralnych barw: biel, czerń, brązy, kremy i szarości sprawdzą się idealnie. Wyraziste kolory mogą zdarzyć się wyłącznie jako niewielkie akcenty. We wnętrzach nowoczesnych sprawdzą się dodatki ze stali, chromu, szkła, drewna, skóry lub z tworzyw sztucznych. Zestawienie różnych materiałów i faktur, od gładkich aż po połyskujące i trójwymiarowe to także cecha stylu modern. Istotne jest to, aby zachować minimalistyczną kolorystykę i geometryczne kształty. Warto zwracać też uwagę na elementy konstrukcyjne budynku i sprawić, by również stały się elementem dekoracyjnym. Mogą to być belki stropowe lub beton.
Współczesny design zapożycza elementy z wielu stylów, a nawet z minionych epok.
Można zauważyć wpływy skandynawskie, glamour albo industrialne.
Jeśli chodzi o umeblowanie to bardzo popularne są fotele i sofy w kształcie koła. W stylu nowoczesnym dominują proste, poziome i pionowe linie. Unika się raczej fal i krzywizn.
Przepis na styl nowoczesny? Ma być przejrzyście, prosto, przestrzennie, bez zbędnych dekoracji, a zarazem – ciekawie i z pomysłem. Nie można też zapominać o zachowaniu dyscypliny aranżacyjnej. Na podłodze najlepiej sprawdzi się drewno, w postaci desek lub paneli o nieskomplikowanym rysunku słojów. Można też zdecydować się na wielkoformatowe płytki ceramiczne, bądź płytki drewnopodobne. Dużą dowolność będziemy mieć, jeśli chodzi o wykończenie ścian. Zamiast tradycyjnego malowania farbami można zdecydować się na użycie płytek z cegły, paneli 3D, betonu dekoracyjnego, stiuku lub innych tynków dekoracyjnych.
Styl nowoczesny występuje najczęściej w dwóch odmianach. Pierwsza to wersja minimalistyczna. W tym przypadku największą uwagę kieruje się na prostotę.
Kolory, formy oraz materiały są starannie wyselekcjonowane. Ozdoby i różnego rodzaju ornamenty powinny być ograniczone do minimum. Wnętrza minimalistyczne muszą być spokojne i harmonijne. Drugą wersją stylu modern jest nawiązanie do pop artu. Estetyka pop art bardziej skupia się na detalach: kolorowych grafikach, plakatach, obrazach olejnych, praktycznych dekoracjach lub mniejszych meblach. Warto zdecydować się na wyraźny akcent we wnętrzu. Może to być czerwona sofa.
Styl nowoczesny najlepiej sprawdza się w miejskich mieszkaniach. W nich wygląd pomieszczenia kreuje oświetlenie. Można zdecydować się na lampy, żyrandole lub kinkiety. Im bardziej wymyślna będzie ich forma – tym bardziej same będą stanowiły element wystroju wnętrz. Otwarte, duże okna nie muszą mieć firanek lub zasłonek. Wystarczą rolety. W stylu nowoczesnym „mniej znaczy więcej”. Odnosi się to zarówno do dekoracji, mebli, kolorystyki lub rozmieszczenia ścian. Wnętrza nowoczesne lubią mocne akcenty. Jak już wspomniano: może to być mebel lub ozdoba na ścianie. Świetnie sprawdzają się także dywany.
Jak urządzić wnętrza w stylu nowoczesnym?
Nowocześnie zaaranżowany salon to harmonia i wyrafinowana prostota. Urządzony jest wręcz z geometryczną precyzją. Zastosować w nim można neutralną paletę barw:
biele, czerń i szarości. Dodatki, które sprawią, że wnętrze salonu nabierze modernistycznego charakteru to: zestaw stolików kawowych na nóżkach z chromowanej stali wykończony na wysoki połysk, reprodukcje obrazów modernistycznych artystów, wiszące lampy industrialne w intensywnych kolorach. Minimalistyczne, proste meble powinny mieć idealne wykończenie. Wnętrze salonu powinno być także praktyczne.
W pozostałych pomieszczeniach warto zadbać o to, by zachować ogólne wyznaczniki modernu. Wiele zależy od tego, czy zdecydujemy się na odmianę industrialną, pop art,
czy minimalistyczną. Pod tym też kątem należy dobierać umeblowanie oraz sugerować się dodatkami. Ciągle też należy mieć na uwadze funkcjonalność.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle