Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnętrze w japońskim stylu

Redakcja Pressland

Wypełnienie kuchni japońskimi smakami nie jest trudne. Dużo trudniejsze jest wprowadzenie japońskiego klimatu do wnętrz. Jak urządzić dom w stylu japońskim i przenieść się w wyjątkowy, orientalny klimat?

Czym wyróżnia się mieszkanie w stylu japońskim?

Kultura japońska nie przewiduje przypadkowości. Wszystkie elementy muszą tworzyć spójną całość. Dekoracje wnętrz w stylu japońskim muzą być minimalistyczne, harmonijne z naturą i pełne symetrii, spójności jak i równowagi. Oryginalna japońska estetyka sięga czasów buddyjskich Michów, którzy urządzali wnętrza z ascetyczną oszczędnością. Oczywiście, w dzisiejszych czasach w domach Japończyków można znaleźć wiele nowoczesnych trendów, choć nadal powinniśmy się inspirować orientem .

Postaw na skromność i harmonię

Podstawę stworzenia japońskiego wnętrza stanowi odwołanie do buddyjskiej filozofii zen. To ona nakazuje tworzenie wnętrz prostych, harmonijnych, nawiązujących do natury.  Ważną rolę odgrywa rozplanowanie przestrzeni, gdyż dzięki temu udaje uzyskać odpowiedni przepływ powietrza, światła i energii, zgodny z zasadami feng shui.

Jaka kolorystyka panuje?

Skromność i naturalność wnętrz japońskich należy wyrażać również poprzez odpowiednią kolorystykę. Najczęściej wnętrza utrzymane są w jasnych, stonowanych barwach ziemi. Nierzadko monochromatyczny wystrój wnętrz można przełamać mocniejszymi akcentami – czerwieni, oranżu czy żółci. Japończycy uwielbiają również kontrasty – łączenie czerni z bielą bądź czerwienią. Wybierając odpowiednią kolorystykę należy zachować spójność, symetrię i równowagę.

Jakie meble wybrać?

Ilość domowych sprzętów powinna zostać ograniczona do minimum – wszystko z zasadami feng shui. Wybierając meble należy stawiać również na ich minimalną wysokość. Wszelkie typowe japońskie meble osadzone są nisko nad podłogą. Zamiast łóżek, Japończycy stawiają na wełniane bądź bawełniane materace, które zwija się na noc by w ciągu dnia stworzyć  dodatkową, użytkową przestrzeń. Jeśli jednak marzą Państwo o posiadaniu tradycyjnego umeblowania, warto postawić na meble wykonane z naturalnego drewna, w prostych formach i stonowanych kolorach. Koniecznie do dużego stołu czy szafy warto dodać niewysokie komody, półki czy niską ławę, która będzie pełnić funkcję stolika kawowego.

Nie zapomnij o dekoracjach

Pomimo iż Japończycy uwielbiają prostotę, to sprawia to, iż zapominają o licznych ozdobach i często bezużytecznych dekoracjach.  W japońskim domu ciężko znaleźć przedmiot, który nie będzie pełnił funkcji użytkowej. Typowe dla europejskich domów elementy dekoracyjne są rzadko spotykane. Jeśli już Japończycy stawiają na dekoracje to są to kaligrafie, ceramiczne wazy czy też malowane tuszem grafiki suibokuga. Japończycy stawiają jedynie na bogate ozdoby związane z obchodzonymi świętami religijnymi  - są one bogate zarówno pod względem ilości, materiału, z jakiego zostały wykonane jak i w zakresie kolorystyki.

Obowiązkowa natura

Dekorację w japońskich wnętrzach tworzą nie tylko bibeloty, ale też elementy roślinne. Obowiązkowo w każdym wnętrzu powinna znaleźć się zieleń, symbolizująca bliskość z naturą i szacunek do naturalnego piękna. Wszystko jednak również z umiarem. Wybierając rośliny warto stawiać na proste palmowe liście, smukłe bambusy czy też orchidee a także storczyki. Osoby uwielbiające pielęgnowanie roślin mogą samodzielnie stworzyć drzewko bonsai. Natura dla Japończyków to również odpowiednie światło. Całkowity brak zasłon czy żaluzji, zastępują lekkie, bambusowe rolety.


 

Skomentuj:

Wnętrze w japońskim stylu