Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?

Redakcja Pressland

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnej siłowni w domu. To ich sposób na zachowanie zdrowia, ale też nienagannej sylwetki. Regularny wysiłek fizyczny to podstawa zdrowia. Doskonale wiesz, że uczęszczanie na siłownie publiczne wymaga czasu i samozaparcia. Dużo łatwiej trenuje się w domu. Gdzie jednak umieścić siłownię?

Dlaczego warto mieć siłownię w domu?

Dla zdrowia bardzo ważne jest systematyczne uprawianie sportu. Aby jednak było regularne, musi być przyjemne. A z kolei przyjemność uprawiania sportów uzależniona jest od odpowiednich warunków. Specjaliści podpowiadają, że najlepszy efekty ćwiczeń można uzyskać ćwicząc w osobnym pomieszczeniu. Tylko tak, osoba uprawiająca sport, może się skupić. Ponadto, ćwiczenia w samotności i ciszy pozwalają oderwać się na chwilę od codzienności, zregenerować siły i zresetować myślenie.

Gdzie stworzyć siłownię?

Siłownia, jak już wspominaliśmy, powinna znaleźć się w osobnym pomieszczeniu. Nie tylko ze względu na warunki ćwiczeń, ale też na rodzaj sprzętów, które z uwagi na swoją wagę ustawia się tylko raz. Posiadają wszystko w odpowiednim miejscu zyskują Państwo wygodę, ale i czas umożliwiający wykonanie dłuższego treningu. Warto również pamiętać, że sprzęt sportowy nie jest dekoracją, która mogłaby znaleźć się w salonie czy sypialni. Chciałbyś mieć rowerek treningowy bądź stepper w sypialni? Ważna jest również odpowiednia przestrzeń, umożliwiająca swobodne wykonywanie ruchów. Jeśli siłownia zostanie stworzona w pomieszczeniu, w którym wykonywane są również inne czynności, może okazać się, że wykonywanie ćwiczeń będzie utrudnione. W swojej domowej siłowni, nie będziesz musiał się martwić, że coś uszkodzić, w coś się uderzysz czy też musisz znów przesuwać poszczególne elementy. Wiele osób wskazuje również uwagę na możliwość szybkiego zniszczenia podłogi. Chcąc wykonać ćwiczenia poprawnie, ale i bezpiecznie dla zdrowia, warto wykonywać je w butach sportowych. Tego rodzaju buty mogą dość szybko zniszczyć podłogę – warto, więc inwestować w podłogę wytrzymałą i odporną. Tego rodzaju podłoga z całą pewnością nie będzie pasować do pomieszczeń reprezentacyjnych jak salon.

Jak zaplanować pomieszczenie?

Wiele osób poleca wykonanie domowej siłowni w garażu. Szacuje się, że minimalne rozmiary pomieszczenia powinny wynosić około 3x3m. Wnętrze przeznaczone na siłownie, powinno być wyposażone w dobrą wentylację, choć powinna również być możliwość otwarcia okna. Dlaczego garaż a nie pomieszczenie gospodarcze tuż przy sypialni? Wiele osób potwierdza, że siłownie znajdujące się z dala od domowego gwaru, są dużo częściej wykorzystywane. Większe oddalenie siłowni od salonu czy sypialni pozwala wykonywać ćwiczenia w ciszy i skupienia. Zwracamy jednak uwagę, że w takiej sytuacji jest również ryzyko. W momencie wystąpienia wypadku, dużo trudniej osobie samotnie ćwiczącej jest wezwać pomoc. Dodatkowo, część ćwiczeń może wiązać się z hałasem. Ich wykonywanie w garażu sprawia, że pozostali domownicy mogą spędzać czas w przyjemnych warunkach, bez obecności irytujących odłogów. Wbrew pozorom, tuż przy siłowni, nie musi znaleźć się łazienka. Przebrać się na ćwiczenia, jak i wziąć prysznic, mogą Państwo bez problemu nawet w łazience zlokalizowanej na drugiej kondygnacji domu.

Decydując się na zaplanowanie siłowni, w pierwszej kolejności weź pod uwagę sprzęt, jaki chcesz, żeby znalazł się na jej terenie. To do ilości jak i rodzaju sprzętu musisz dopasować jej powierzchnię.

Skomentuj:

Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?