Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?

red.

Małe i pozbawione okien łazienki, to często pomieszczenia wyjątkowo trudne do oświetlenia, a jednocześnie wymagające bardzo dobrego światła. Jakie lampy wprowadzić i gdzie je zainstalować, aby łazienka była jasna, funkcjonalna i bezpieczna.

Biała łazienka, aranżacja łazienki, meble łazienkowe
Sztukaterią wykończono również pasy podwieszonego sufitu, za którymi zainstalowano taśmy LED, emitujące ciepłe białe światło. Dodatkowymi źródłami światła są kinkiety zainstalowane po obu stronach lustra oraz sufitowy plafon.
fot. Monika Filipiuk-Obałek

Planowanie oświetlenia łazienki najlepiej rozpocząć od wydzielenia stref, które będą potrzebowały odpowiedniego światła. W zależności od miejsca oraz jego funkcji powinniśmy wziąć pod uwagę inny rodzaj natężenia oraz odmienną barwę.

Gdzie potrzeba najwięcej światła w łazience?

W każdej łazience - bez względu na to, czy posiada ona dostęp do światła naturalnego, czy nie - niezbędne jest oświetlenie ogólne. Znajduje się ono w centralnej części sufitu, dzięki czemu równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Dobrze dobrane światło przyda się nie tylko podczas codziennej toalety, ale także w trakcie sprzątania. Kolejnym istotnym miejscem, które wymaga dobrego doświetlenia, jest bez wątpienia strefa lustra i umywalki. Najlepiej oświetlić ten obszar dwiema lampkami umieszczonymi po obu stronach, mniej więcej na wysokości wzroku, dzięki czemu unikniemy pojawiania się cieni na twarzy.

Boczne oświetlenie może być ukryte w ramie lustra lub wyeksponowane. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie np. kinkietów lub opraw liniowych. W każdym przypadku oprawy takie powinny być wyposażone w osłony silnie rozpraszające światło, by nie było one zbyt intensywne dla naszych oczu

– tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux. Trzecim znaczącym obszarem, w którym coraz częściej montuje się dodatkowy obwód świetlny, są okolice wanny i prysznica. Jest to szczególnie cenne w przypadku, gdy strefa kąpielowa oddzielona jest od pozostałej części łazienki np. wnęką czy ścianką działową. Oświetlenie, poza praktycznymi aspektami, może stanowić również ciekawy akcent dekoracyjny.

Jasna łazienka

Dzięki umiejętnej aranżacji świateł wnętrze łazienki nabiera niepowtarzalnego charakteru i swoistej atmosfery. - Możliwości w tym zakresie jest naprawdę bardzo wiele – stylizowane kinkiety, lampy wolnostojące czy światło punktowe, podkreślające dekoracyjne elementy ścienne. W małych łazienkach często stosuje się podświetlanie elementów takich jak półki czy szafki, a także lampki LED wbudowane np. w fugę czy wzdłuż mebli. Takie rozwiązania nie tylko nadadzą naszej łazience charakteru, ale także optycznie powiększą wnętrze – tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux.

Bezpieczne oświetlenie

Bez względu na to jaki rodzaj opraw światła wybierzemy, istotne jest, aby były odporne na wilgoć. Szczególnie narażona na wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą jest strefa, w której znajduje się wanna lub prysznic. - W tym miejscu należy koniecznie użyć opraw zasilanych bezpiecznym napięciem (12V) i o podwyższonym stopniu ochrony przed wnikaniem wody. Natomiast lampy o napięciu sieciowym (230V) mogą znaleźć się na wysokości powyżej 2,25 m i w strefie oddalonej minimum o 0,6 m od krawędzi wanny - tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux. Dobierając konkretne typy świateł do oświetlenia strefy kąpielowej, warto skonsultować się z elektrykiem.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?