Design dla dzieci to odkrywanie skarbu!
W ostatni weekend odbyła się V edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci "Ene Due De". Zobaczcie relację z wydarzenia i ciekawe projekty dla dzieci.
Interaktywna wystawa najlepszych polskich projektów dla najmłodszych, kilkanaście scenariuszy warsztatów projektowych dla dzieci i rodziców i mnóstwo dobrej zabawy - za nami V edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci „Ene Due De”, która odbyła się w miniony weekend w Concordia Design.
Wystawa Let's Play i konkurs
Serce Festiwalu - wystawę „Let's play”, której kuratorką jest Ewa Solarz, oglądać można jeszcze do 2 października. Podczas jednych z warsztatów rozpoczął się też konkurs na projekt najprawdziwszej, „dorosłej” karty bankomatowej, prace można przesyłać do 20 listopada, a rozwiązanie i ogłoszenie zwycięzców w Concordii Design 6 grudnia.
Ewa Solarz - kuratorka wystawy „Let's Play”, która przygotowała ten projekt na Dni Designu w Istambule, zapytała dzieci, czym wg nich jest design. Wszystkich zachwyciła odpowiedź kilkuletniego Oscara, który powiedział, że „design jest to odkrywanie skarbu”. Podczas oprowadzania wystawy z kuratorką najmłodsi odkrywali więc kolejne eksponaty jak skarby, które można było wypróbować, wziąć do ręki, używać i świetnie się bawić.
- Zrobienie wystawy dla dzieci jest znacznie trudniejsze niż zrobienie wystawy dla dorosłych. Stąd wniosek, że także projektowanie dla dzieci jest trudniejsze. Wystawa dla dzieci musi więc „mówić sama za siebie”, musi bawić, musi uczyć. Musi też spełnić najtrudniejszy warunek: nie nudzić. A to nie jest proste! Tworząc wystawę „Let's Play” z powrotem stałam się dzieckiem, ale też intensywniej stałam się mamą. Bo równie ważne jak moje doświadczenia jako dziecka są moje doświadczenia jako mamy. Wystawa „Let's Play” stała się niejako sumą tych dwóch obszarów. Znakomicie sprawdziła się w Izmirze, gdzie miała swoją premierę, więc ufaliśmy, że spodoba się także dzieciom w Polsce. Okazało się, że także podczas festiwal „Ene Due De” dzieci miały w trakcie zwiedzania „wystawy” masę frajdy i radości. Nie było nudy! - komentuje Ewa Solarz, kuratorka wystawy
Podczas wystawy oglądać więc możemy obrus, który z perspektywy dziecka siedzącego pod stołem wygląda jak starannie zaaranżowany dom - poprzez wyszyte na jego wewnętrznej stronie meble, zabawki, okna i drzwi - kartonowego „konia na biegunach”, sanki na kółkach, kanapę z papieru, po której można bezkarnie rysować i pościel, która wygląda jak najprawdziwsze siano. A to tylko niektóre z prezentowanych na wystawie projektów.
Wystawa przyjęła formułę gry planszowej: przy każdym prezentowanym przedmiocie znajdywała się zagadka, której elementem był prezentowany projekt. Dzieci przemierzały labirynt z zadaniami idąc po bocianich śladach namalowanych na podłodze.
Wystawa i warsztaty designu dla dzieci
- Piąta edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci „Ene Due De” to czas na refleksje. Zaprojektowaliśmy to wydarzenie tak, by sercem Festiwalu była zawsze otwarta dla wszystkich wystawa, która co roku przyjmuje nieco inną formułę. Raz to subiektywny przegląd dobrego designu, jak tegoroczne „Let's Play”, innym razem to projekty i „eksponaty” zaprojektowane przez dzieci dla dzieci - tak było w zeszłym roku. Festiwal przekonał nas, że dzieci są doskonałymi projektantami i wysiłek tworzenia różnorodnych scenariuszy warsztatów projektowych na Festiwal, ale także na cotygodniowe rodzinne niedziele, które w Concordii odbywają się przez cały rok, ma głęboki sens. Wszystkie te działania dzięki sprawdzonym metodom projektowym rozwijają kreatywność, którą każdy z nas ma w sobie - komentuje Ewa Voelkel-Krokowicz - właścicielka Concordia Design.
Warsztaty to co roku jeden z najważniejszych obszarów Festiwalu cieszących się ogromnym zainteresowaniem. Za pomocą doświadczania i współtworzenia organizatorzy tłumaczą, że design to projektowanie wszystkiego, co nas otacza, od najprostszych przedmiotów po skomplikowane urządzenia. Specjalnie na potrzeby festiwalu stworzono kilkanaście scenariuszy warsztatów z różnych obszarów projektowania przeznaczonych dla dzieci w kilku grupach wiekowych oraz dla całych rodzin. Wszystkie z nich pobudzają kreatywność, rozwijają wyobraźnię, pozwalają stworzyć coś osobistego gwarantując dobrą zabawę. Wszystkie też oparte są o proces projektowy, współdziałanie i świetną zabawę.
W tym roku dzieci gotowały, projektowały gazety i ich okładki, wieżowce, uczestniczyły w elektryzujących podchodach, zaplątywały się w pajęczynę z kolorowych włóczek. Podczas spotkania z strategicznym partnerem Festiwalu - bankiem BZ WBK - uczyły się podstaw ekonomii i projektowały karty płatnicze. Konkurs na oryginalny, dziecięcy projekt kart wciąż trwa. Zgłoszenia można nadsyłać jeszcze do 20 listopada na adres Concordii Design. Wyniki konkursu i nowe projekty kart zostaną ogłoszone 6 grudnia, podczas uroczystej, mikołajkowej gali.
Festiwal udowadnia, że pojęcia design, wystawa czy praca zespołowa nie są zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych. Organizatorzy wielokrotnie już zaufali dzieciom - efekty ich „dorosłej” pracy warsztatowej co roku zaskakiwały wszystkich odwiedzających Festiwal. Przygoda z projektowaniem w Concordii nigdy się nie kończy!
Partnerzy Festiwalu:
Partner strategiczny: BZ WBK
Partnerzy: Vox, Apart, Enea, BMW,Lidl, Johnson's Baby,Vox-Artis, Miasto Poznań.
Patroni medialni: Trójka, Gazeta Wyborcza, czasdzieci.pl, Fathers, Design Alive, Radio Merkury, Domosfera, Świerszczyk, Kikimora, Kukbuk, TeleToon+, MiniMini+.
Więcej informacji o Festiwalu na www.concordiadesign.pl
- Więcej o: