Małe mieszkanko
Na pytanie czytelników odpowiadają architektki Alina Badora i Agnieszka Młynarska z biura projektowego TECON.
Pytanie
Droga Redakcjo,
mieszkanie przewidziane jest dla dwóch dorosłych osób. Mam 27 lat, pracuje, uczę się, prowadzę dosyć aktywne życie. W domu przebywam dosłownie 4h dziennie oraz spędzam noce . Chciałabym, aby mieszkanie było moim azylem, żebym mogła w nim odpocząć - dlatego tak ważna jest dla mnie sypialnia. Chciałabym również aby mieszkanie było funkcjonalne, ponieważ często zapraszam do siebie znajomych. Udało mi się wygospodarować małe miejsce na szafę w sypialni (w pierwotnych planach dewelopera nie było uwzględnionej żadnej wnęki). Zależało mi na tym, aby mieć jedno porządne miejsce na ubrania oraz żeby sypialnia była wydzielona. Bardzo bym chciała, żeby w łazience zmieściła się wanna. Musi się znaleźć miejsce na duże lustro oraz pralkę. Moimi idealnymi kolorami są brązy, kremy lub odcienie szarości. Salon, chciałabym aby pozostał jak najbardziej pusty. Podoba mi się rozwiązanie z zabudową z kartonu gipsowego na miejsce z TV oraz półkami. Kolory niestety pewnie jasne ze względu na małą powierzchnie, chociaż chciałabym trochę odważniej. Lubię wszelkie odcienie szarości, zdecydowany raczej ciemniejszy fiolet lub niebieski. Źle się czuję w otoczeniu kolorów żółtych, czerwonych czy pomarańczowych. Wszystkie tego rodzaju odcienie raczej odpadają. Na koniec sypialnia w której jest już miejsce na małą szafę. Nie wiem czy powinna być ona z lustrami. Czy takie rozwiązanie wizualnie powiększy pokój? Zależałoby mi na ciemniejszym kolorze chociaż jednej ściany. Chciałabym bardziej zdecydowany akcent. Nie wiem tylko, czy nie zmniejszy to optycznie pomieszczenia? Z góry dziękuję za pomoc oraz wszelkie pomysły.
Z poważaniem,
Karolina Danielska
Odpowiedź
Pani Karolino,
W proponowanym projekcie wnętrz mieszkania, wykorzystane zostały przemyślane rozwiązania na stworzenie efektownej i funkcjonalnej przestrzeni. Warto zdecydować się na biel, jako kolor dominujący w aranżacji. W odcieniu tym mogą zostać wykończone meble kuchenne, szafki wnękowe oraz szafy w aneksie sypialnym. W strefie wejścia ciekawie będzie się prezentować posadzka żywiczna w kolorze jasnej szarości.
Kuchnia połączona z salonem została zaaranżowana w monochromatycznej kolorystyce. Elementami przełamującymi dominującą biel, są akcenty w odcieniu fioletu. W kolorze tym, występuje blat kuchenny wykonany z tworzywa kerrock oraz otwarte szafki kuchenne.
Salon został zaprojektowany jako wnętrze otwarte na kuchnię. Znalazło się w nim miejsce na dwuosobową sofę oraz barek-blat, który może pełnić funkcję miejsca do pracy. W strefie wejścia zainstalowano szafę ukrytą za lustrzanymi frontami. Propozycją na podniesienie stylu wnętrza jest wykorzystanie tapety w geometryczne wzory, utrzymanej w kolorystyce szarości oraz fioletów. W kuchnia tapeta ta została zabezpieczona szkłem hartowanym. Posadzka salonu oraz części kuchennej wykończona jest w dębie bielonym.
Wejście do aneksu sypialnego zostało ukryte w zabudowie meblowej. Drzwi do sypialni wykończono w lakierowanej płycie MDF. W tym samym materiale została zaaranżowana tylna część szaf dostępnych od strony sypialni. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy wrażenie jednolitej ściany, która wykończona jest błyszczącą płytą meblową. Rozwiązanie to z powodzeniem zastępuje ściankę działową pomiędzy sypialnią o salonem.
Pozdrawiamy,
Alina Badora oraz Agnieszka Młynarska
Biuro architektoniczne TECON
- Więcej o:
Dom typu stodoła z drewnem w roli głównej
Nowoczesne i eleganckie mieszkanie w Gdyni z elementami historii
Mniej znaczy więcej - Beam&Block House w Poznaniu
Wywiad z architektami z pracowni Bajer Sokół Team
Mieszkanie pokazowe 7. Dzielnicy Olimpijskiej VFM Real Estate – projekt pracowni Decoroom
Aranżacja w klasycznym stylu - wnętrza podwarszawskiego domu projektu Deer Design
Dom jednorodzinny w Warszawie - projekt pracowni Fuga Architektura Wnętrz
Przestrzeń dla konesera – harmonia luksusu i funkcjonalności