Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Świąteczny stół po duńsku

Agata Ziółkiewicz

A dokładniej świąteczny stół według Royal Copenhagen, a żeby być jeszcze bardziej precyzyjną: projekty bożonarodzeniowego stołu w wykonaniu artystów duńskiego Teatru Królewskiego z wykorzystaniem pięknej porcelany Royal Copenhagen.

To już tradycja. Co roku Royal Copenhagen zaprasza znane osobistości by udekorowały świąteczny stół we flagowym sklepie przy Amagertorv 6 w Kopenhadze. Zaczęło się w 1963 roku. W 2003 roku, gdy firma obchodziła 40-lecie istnienia, stół udekorowała sama Królowa Małgorzata II. W zeszłym roku o dekorację poproszono duńskie wyższe sfery: księżne, książąt, baronessy i baronów. Ich zadaniem było ukazanie królewskich tradycji poprzez pokolenia. W 2007 roku zadanie to przypadło artystom i projektantom.

W tym roku inspiracją dla artystów miała być baśniowa opowieść 'Dziadek do orzechów' E.T.A.Hoffmanna, a dokładniej jeden z najsłynniejszych baletów pod tym tytułem. Akcja toczy się w dzień Bożego Narodzenia.

Sześcioro aktorów oraz tancerzy stworzyło bogato zastawione stoły, które wprowadzają uroczystą, świąteczną atmosferę. Każda z aranżacji stołu związana jest z inną częścią 'Dziadka do orzechów'.

Helle Hertz, aktorkę, zainspirował 'Taniec chiński'. Jej stół przyciąga wzrok soczystą czerwienią. Na stole ustawiono szlachetną, białą porcelanę - serwis zaprojektowany przez Louise Campbell, a także białe figurki. Całość uzupełniają szkarłatne i kremowobiałe wstążki, czerwone wachlarze oraz kompozycja kwiatowa Nicolai Bergmana. To stół bardzo uroczysty, ale jakoś mało kojarzący się ze świętami Bożego Narodzenia.

Inną dekorację, bardzo świąteczną, proponuje aktorka Kirsten Olesen. Tu dominuje śnieżna biel i złote drobne elementy. Złociste są sztućce, złote są fantazyjne kandelabry, w których umieszczono ciemnoczerwone świece. Wszystko lśni i błyszczy. A do stołu gości zaprasza ludzkich rozmiarów drewniana postać Dziadka do orzechów.

Stół aktora Henninga Jensena zachwyci osoby o bardzo tradycyjnym guście oraz wielbicieli carskiej Rosji. To interpretacja majestatycznego 'Tańca rosyjskiego'. Na stole gości piękna zastawa 'Flora Danica', jedna z najbardziej ekskluzywnych na świecie, zdobiona motywami roślinnymi oraz bogato złocona. Ten ręcznie malowany serwis, datowany na 1790, został zaprojektowany dla carycy Katarzyny Wielkiej.

Niemniej imponująca jest aranżacja stołu Silji Schandorff, reżysera a wcześniej solistki baletu Teatru Królewskiego. To egzotyczny 'Taniec arabski'. Choć mi osobiście sama aranżacja stołu kojarzy się bardziej z Holandią, a to za sprawą serwisu 'Blue Flower' z motywem błękitnych kwiatów.

Natomiast w autorskiej interpretacji 'Walca kwiatów' Rose Gad nie ma wcale kwiatów ani nawet stołu. Jest natomiast łoże z narzutą ze srebrnego lisa, a na łożu taca z najbardziej wyszukanymi wiktuałami: kawior, fois gras i szampan. Ta poetycka i bardzo kusząca instalacja solistki baletu to także jej osobista opowieść: po ćwiczeniach i próbach w teatrze czeka ją świąteczny wieczór w hotelu.

Nikolaj Hübbe, baletmistrz, interpretuje 'Walc płatków śniegu' i prezentuje stół mieniący się światełkami zwielokrotnionymi w lustrzanej tafli stołu.

Wszystkie sześć propozycji świątecznego nakrycia stołu łączą dwie rzeczy: piękna, szlachetna duńska porcelana Royal Copenhagen oraz opowieść o Dziadku do orzechów.

Połączenie idealne na magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia, gdy lubimy powracać do bajek, baśni z dzieciństwa i czas gdy wyjątkowo pięknie nakrywamy stół.

Alternatywne choinki świąteczne
Choinka w pięciu odsłonach
Niecodzienne naczynia codzienne

    Więcej o:

Skomentuj:

Świąteczny stół po duńsku