Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasyk tygodnia: Diamond Chair

Agata Ziółkiewicz

Fotel z drutu i powietrza.

Diamond Chair to mebel, który składa się tyleż ze stalowego drutu co z powietrza. Wygląda bardzo delikatnie i lekko, ale jest konstrukcją mocną i wytrzymałą.

Fotel to projekt elegancki, klasyczny, a zarazem wciąż nowoczesny i świeży. Jest niezwykle uniwersalny - pasuje do wnętrz utrzymanych w różnym stylu, a równie dobrze sprawdza się też na zewnątrz, i co ważne - jest wygodny.

Diamond Chair to rama ze stali chromowanej oraz siedzisko, tapicerowane tkaniną lub skórą.

Autorem projektu jest Harry Bertoia, Włoch z urodzenia, Amerykanin z wyboru. Diamond Chair powstał z fascynacji giętym metalem oraz jako efekt poszukiwań wykorzystania stalowego drutu w projektowaniu mebli. Podobne eksperymenty w tym samym czasie prowadziło małżeństwo Eamesów, które zaprojektowało Wire Chair w 1951 roku.

Na początku lat 50. Bertoia został zaproszony przez Hansa Knolla i jego żonę Florence Knoll Bassett (którą poznał dekadę wcześniej, w Cranbrook Academy of Art) do współpracy. Dali mu wolną rękę i dużo czasu. W tak luksusowych warunkach projektant mógł pracować spokojnie i bez presji.

W efekcie prac powstała cała kolekcja mebli - Bertoia Seating Collection - w skład której, oprócz fotela, wchodzą także krzesło (Bertoia Side Chair), stołek barowy (Bertoia Barstool) i asymetryczny fotel (Bertoia Asymmetric Chaise), fotel wypoczynkowy (Bertoia Bird Lounge Chair and Ottoman) oraz dziecięca wersja fotela (Childs Diamond Chair).

Fotel opatentował Knoll w 1952 roku.

Bertoia, który równolegle zajmował się rzeźbą, mówił o swoich projektach, że "krzesła są także studiami w przestrzeni, są formą i metalem. W zbliżeniu staje się jasne, że są one zrobione głównie z powietrza".

Harry Bertoia po zaprojektowaniu drucianych mebli skupił się na rzeźbie, która była mu najbliższa. A Diamond Chair zachwyca nadal kolejnych właścicieli i wielbicieli designu.

 

Skomentuj:

Klasyk tygodnia: Diamond Chair