Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Design dziś: Nendo

Agata Ziółkiewicz

Nendo - japońska glina, która kształtuje współczesny świat.

Nendo to japońskie studio projektowe założone przez Oki Sato. Był rok 2002 i targi w Mediolanie (Salone del Mobile). Sato, wówczas krótko po studiach architektonicznych, właśnie tam odkrył dla siebie setki możliwości w dziedzinie projektowania. Założył firmę - Nendo, która szybko stała się znana i rozpoznawana na całym świecie.  Japońskie biuro działa na kilku polach, zajmując się zarówno architekturą, jak i projektowaniem wnętrz użytkowych, mebli, oświetlenia, opakowań, produktu czy opracowaniem graficznym czy aranżacją przestrzeni wystawowej. Japońskie słowo nendo oznacza glinę. Glina łatwo poddaje się kształtowaniu, daje duże możliwości wyboru form, swobodę twórczą. I takie też są idee projektowania i strategia biznesowa Oki Sato i Akihiro Ito - twórców firmy. Ważna jest elastyczność, umiejętność dostosowania formy do oczekiwań użytkownika. Ale równie istotny jest inny pomysł, jaki patronuje Nendo: dawać ludziom wiele momentów „!”. Według Sato jest wiele takich chwil w naszym codziennym życiu, ale nie rozpoznajemy ich, nie dostrzegamy. Ten wykrzyknik oznacza zachwyt, ale i wspomnienie, skojarzenie. Coś co nazywa się ideą kasei: to ulotna chwila emocji.

Projekty Nendo należą do oszczędnych w formie, minimalistycznych. Często ograniczone są do bieli i czerni. I trudno się dziwić: biel w japońskiej tradycji jest synonimem szczęścia, powodzenia. Może to po części choć tłumaczy tak szybki sukces firmy. Ale są też inne powody, równie istotne. Ich projekty są proste i funkcjonalne, a przy tym niebanalne. Niemal każdy projekt jest w jakimś stopniu zaskoczeniem. I pewnie niejeden twórca myśli sobie: „Dlaczego ja na to nie wpadłem wcześniej?”. Nendo projektuje meble: stoły, stoliki, krzesła, wieszaki; ceramikę, głośniki (np. w kształcie klatki dla ptaków dla AU), a także okładki płyt, katalogi, a nawet odświeżacze powietrza - niemal wszystko to co można zaprojektować. Przedmioty do salonu, kuchni, łazienki. Rzeczy duże i małe. Dla przestrzeni publicznych i prywatnych.
Studio współpracuje z takimi firmami jak Moroso, Cappellini, Arketipo, Kartell i wiele innych.

Wśród projektów, które warto znać i które wielokrotnie nagradzano są m.in. lampa Hanabi, stołek Ribbon dla Cappellini, fotel Cabbage, który powstaje z rolki materiału; znikające krzesło (Fadeout chair), wieszaki na ubranie, czekoladowe ołówki. W 2006 roku japońscy projektanci zaproponowali Serię 1% - limitowaną edycję produktów, które pojawiły się w liczbie 100 sztuk. Jeśli chodzi o projekty wnętrz to i tu Nendo zaskakuje i zachwyca: przestrzeń biurowa Meguro Office poprzedzielana jest w sposób nietypowy cienkimi drewnianymi ściankami; niecodzienna zupełnie jest ściana wspinaczkowa tokijskiego klubu fitness - tu można się wspinać korzystając z gigantycznych ram do obrazów. A to zaledwie dwa najciekawsze przykłady. Również przestrzenie wystawowe zaprojektowane przez Nendo urastają do rangi wydarzenia: Alice Tea Party dla Liptona, prezentacja obuwia Camper, instalacja dla Lexusa.

Nendo udaje się rzecz niezwykła. Ich projekty goszczą zarówno w znamienitych galeriach sztuki, jak i w sklepach i domach. To design demokratyczny i elitarny. Nendo - japońska glina, która kształtuje współczesny świat.

Tokyo Baby Cafe
Design dziś: bracia Bouroullec
Design dziś: Hella Jongerius

Skomentuj:

Design dziś: Nendo