Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Design dziś: Muuto

Agata Ziółkiewicz

Dla każdego kto kocha skandynawski design i minimalizm znajomość z Muuto to rzecz obowiązkowa!

Muuto to duńska firma, której celem jest propagowanie nowego wzornictwa skandynawskiego. Z hasłem „new Nordic” w ciągu niespełna sześciu lat udało im się podbić dizajnerski rynek i zdobyć wielu klientów. Dziś to niemal 600 sklepów na 6 kontynentach. Zawrotne tempo. Zaczęło się od... biznes planu. Całkiem porządnego, uwzględniającego wszelkie szczegóły na kilka lat do przodu. Potem były rozmowy, spotkania ze specjalistami od designu, wizyty na najważniejszych targach, poszukiwanie chętnych do współpracy młodych projektantów. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ twórcy Muuto tak naprawdę o designie wiedzieli niewiele. (Choć, jak sądzę, i tak więcej niż przeciętny mieszkaniec naszego kraju).

Peter Brunen i Kristian Byrge przez lata zajmowali się doradztwem biznesowym i zarządzaniem. Aż pewnego dnia postanowili zająć się własnym przedsiębiorstwem. Wymyślili firmę, której celem jest promocja skandynawskiego wzornictwa w świecie i przywrócenie mu czasów świetności. Ale nie chcieli wracać do klasyków z lat 50. i 60., retro i vintage to nie dla nich. Oni chcieli zmian, nowej perspektywy. Stąd wzięła się nazwa Muuto - muutos w języku fińskim oznacza zmiany właśnie. Ogromny potencjał dojrzeli w młodych twórcach, których zaprosili do współpracy. Dziś to najznakomitsze nazwiska i firmy z tego regionu świata. Z Muuto współpracują między innymi: Norway Says, Hari Koskinen, Form Us With Love, Louise Campbell, Ole Jensen i wielu innych. Ta lista wciąż się poszerza, także dzięki corocznemu konkursowi dla absolwentów szkół artystycznych ze Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii oraz Islandii, którego celem jest wyłowienie nowych talentów.

W Muuto mają zaufanie do twórców. Zadanie projektantów jest proste: mają wymyślać i tworzyć przedmioty codziennego użytku w taki sposób byśmy sobie zadali pytanie: a dlaczego ja na to nie wpadłem? Jak to Skandynawowie - stawiają zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność przedmiotów. Obie te cechy są równoważne. Do tego dodajmy jeszcze znakomitą jakość oraz to, co być może najważniejsze - innowacyjność. I kiedy patrzymy na przedmioty proponowane przez Muuto to jasne jest, że wszystkie te elementy można zawrzeć w projekcie i to ze znakomitym efektem. Muuto w swojej ofercie mają meble, oświetlenie oraz dodatki dla domu. Przedmioty Muuto są proste, często bazują na kilku kolorach, czystych liniach oraz naturalnych materiałach typu drewno, szkło, filc. Tym niemniej produkty sygnowane Muuto potrafią zaskoczyć. Wyróżniają się czasem w nieco ekscentryczny sposób, ale dzięki temu właśnie je zapamiętujemy i za to je też podziwiamy.

TAF Architects proponują drewnianą lampę na biurko, która wygląda jakby ją złożono z kilku klepek. Norway Says bawią nas lampą Mhy, w której czytelnicy opowieści o Muminkach od razu rozpoznają jedną z postaci. Pil Bredal łączy tuby różnej wielkości i proponuje nietypowe rozwiązanie na przechowywanie czy też raczej eksponowanie różnych rzeczy. Mattias Stahlbom każe nam się zachwycić gołą żarówką, a Form Us With Love dają nam lampę Unfold z kolorowym kloszem z gumy. Michael Geertsen z kolei zaprojektował jeden z najdziwniejszych wazonów świata i nazwał go Closely Separeted (Blisko Podzielony). Tak więc niemal każde spotkanie z Muuto to wyzwanie dla naszych przyzwyczajeń. Bo w Muuto nie powiedzą: tego się nie da zrobić. Raczej usłyszymy: a dlaczego nie? W Polsce również są dostępne przedmioty sygnowane przez Muuto. Można je kupić w kilku miejscach, także przez internet. Szukajcie w Magazynie Praga, Mesmetric, Indivi, Moomo, SPOT.

I warto przemyśleć muutos czyli zmiany, także w naszym spojrzeniu na współczesny design.

Design dziś: Form Us With Love
Iittala - fińskie dobro
Duńska ikona - krzesło Wishbone

Skomentuj:

Design dziś: Muuto