Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bateria umywalkowa. Jak wybrać najlepszą?

red.

Bateria umywalkowa to jeden z niezbędnych elementów w każdej łazience. Na rynku dostępnych jest obecnie tak wiele modeli, że ciężko się zdecydować, który wybrać. Czym kierować się przy zakupie i na co zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Bateria umywalkowa Algeo Square
Bateria umywalkowa Algeo Square
Fot. Ferro

Wybór baterii umywalkowej to zawsze spore wyzwanie. Na sklepowych półkach są ich setki. Różnią się nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością. Jak nie zagubić się w gąszczu modeli i wybrać taką baterię, która idealnie pasować będzie do naszych potrzeb?

Bateria umywalkowa - ścienna czy stojąca?

Wybór baterii ściennej (w tym podtynkowej) lub stojącej (sztorcowej) jest uzależniony od tego, jak poprowadzona jest instalacja w naszej łazience. Baterie stojące mogą być montowane na blacie lub umywalce, przy czym największą popularnością wciąż cieszą się te ostatnie. Jakie są między nimi różnice, poza wyglądem i sposobem montażu?

Rodzaj baterii narzuca również wybór umywalki. W przypadku baterii ściennej musimy sami określić, na jakiej wysokości nad umywalką ją zamontujemy - trzeba wtedy wziąć pod uwagę wysokość rantu (ścianek umywalki). Przy takiej umywalce, jak na zdjęciu poniżej można tę wysokość zmniejszyć. Rozwiązanie to wygląda nowocześnie i elegancko, ponadto osadzanie się kamienia na baterii ściennej będzie znacznie ograniczone. Nie można tego powiedzieć o baterii stojącej na umywalce - woda zbierająca się wokół jej podstawy będzie się przyczyniała do powstawania nieestetycznego osadu (chyba, że zadbamy o osuszanie tego miejsca).

Ważna odpowiednia długość wylewki

Wylewka powinna być dopasowana do wielkości umywalki. Jeśli kran będzie za długi, podłoga w łazience będzie cały czas zachlapana. Jeśli za krótki - trudno będzie włożyć ręce pod strumień wody. Dopasowując baterię do umywalki nablatowej dolicz do wysokości umywalki 5-10 cm. Długość wylewki powinna odpowiadać 1/2 szerokości umywalki.

Bateria z kurkami czy mieszaczem?

To kolejna decyzja, którą musimy podjąć dokonując zakupu. Mieszacz może występować zarówno w baterii stojącej, jak i ściennej. Pozwala on na łatwe regulowanie temperatury i strumienia wody przy pomocy jednego kurka (bateria pozbawiona mieszacza będzie miała 2 kurki), przyczynia się również do zmniejszenia zużycia wody. Wydawałoby się zatem oczywiste, że powinniśmy kupować tylko takie modele. Co zatem sprawia, że czasem decydujemy się na te bez mieszacza? Design. Jeśli zależy nam na zaaranżowaniu łazienki w stylu retro, to właśnie bateria z 2 kurkami będzie idealnie pasowała do wnętrza.

Bateria umywalkowa - wzornictwo

Bateria powinna być utrzymana w takim stylu, jak cała aranżacja. Wspomniany wcześniej styl retro "lubi" baterie z kurkami - mogą być chromowane, ale jeszcze lepiej będą wyglądały czarne lub w kolorze mosiądzu. Minimalizm to z kolei proste, pozbawione ozdobników formy - idealnie sprawdzą się zatem ścienne baterie podtynkowe. Warto zadbać o to, by wszystkie baterie w obrębie jednej łazienki pochodziły z tej samej serii - kiedyś nie przykładaliśmy do tego wagi, dzisiaj powinniśmy.

Skomentuj:

Bateria umywalkowa. Jak wybrać najlepszą?