Kominek w naszym wnętrzu
Kominek ociepli każde wnętrze i doda mu niesamowitego klimatu i uroku. Czy możliwe jest zamontowanie go w mieszkaniu? Jaki rodzaj kominka najlepiej sprawdzi się w Twoim domu?
Kominek bezspornie jest bardzo przyjemnym elementem wnętrza. Poprawia nastrój w zimne jesienne wieczory, a buchający w nim ogień wygląda naprawdę pięknie. Co jest niezbędne do montażu kominka? Przede wszystkim budynek w którym chcemy umieścić kominek musi spełniać określone prawem warunki. W przypadku bloków lub kamienic tradycyjny kominek może być zainstalowany w budynku o wysokości do 12m lub do 4 kondygnacji naziemnych włącznie, bez względu na ich wysokość. Konieczny jest również dostęp do wolnego komina, którego nie dzielimy z sąsiadami. Musi on zostać poddany ekspertyzie kominiarskiej, gdyż może się okazać, że nie nadaje się do podłączenia instalacji. Ważne jest również doprowadzenie do paleniska odpowiedniej ilości powietrza, najlepiej osobnym kanałem. Oczywiście w domu jednorodzinnym nie mamy aż tylu ograniczeń, ale ekspertyza kominiarska z pewnością będzie niezbędna. Najlepiej, jeżeli uwzględnimy budowę kominka w pierwszym etapie projektowania domu.
Przede wszystkim więc zastanówmy się jaką funkcję nasz kominek ma spełniać: czy czysto dekoracyjną, czy też chcemy, aby również ogrzewał nasz dom. W pierwszym wypadku doskonale sprawdzi się kominek gazowy. Zazwyczaj podłącza się go do komina, który wówczas musi mieć wkład ze stali kwasoodpornej. Jednak można kupić również kominki gazowe z zamkniętą komorą spalania. Spaliny są wówczas wyprowadzane na zewnątrz, przez ścianę budynku, za pomocą specjalnego przewodu. Za jego pomocą jest również dostarczane powietrze niezbędne do procesu spalania. Takie kominki mogą być montowane w domach wielorodzinnych bez względu na ich wysokość. Należy jednak sprawdzić, czy do pomieszczenia, w którym chcielibyśmy postawić kominek można doprowadzić instalację gazową, która zgodnie z przepisami musi być poprowadzona po wierzchu ściany. Pomieszczenie w którym będzie stało urządzenie nie może być mniejsze niż 8m3. Kominki gazowe mają wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba mieć miejsca na magazynowanie drewna, a palenisko po użyciu kominka nie wymaga sprzątania. Samo rozpalenie takiego urządzenia jest dziecinnie proste - wystarczy zapalarka lub zapalniczka. I przede wszystkim w kominkach tego typu możemy regulować temperaturę. We wewnątrz kominka palniki są rozmieszczone w taki sposób, aby płomień wyglądał naturalnie. W środku umieszczone są również ceramiczne imitacje polan lub brykietów. Oczywiście te plusy nie przemówią do zwolenników tradycyjnych kominków. W końcu gaz to nie to samo co palące się, pachnące polana. Dekoracyjną rolę spełniają również kominki elektryczne. Ich zaletą jest fakt, że pomieszczenie w którym się znajdują nie musi spełniać żadnych wymogów, po za doprowadzeniem prądu. Nie da się jednak ukryć, że imitacja ognia nie wygląda zbyt elegancko.
Tradycyjne kominki nie tylko pięknie wyglądają, ale mogą również ogrzać nasz dom. Taką funkcję mogą spełniać kominki z płaszczem wodnym. Za pomocą instalacji z rur ciepło z kominka może przenosić się do wszystkich pomieszczeń w domu. Istnieje również możliwość, aby taka instalacja podgrzewała nam wodę. Należy jednak zaplanować ją z wyprzedzeniem, na etapie projektowania domu, gdyż w późniejszej fazie możemy mieć problem z estetycznym rozmieszczeniem rur w pomieszczeniach. Standardowe instalacje kominkowe, które nie mają służyć ogrzewaniu domu, również najlepiej zaplanować jak najwcześniej. Przede wszystkim kominek musi znajdować się jak najbliżej komina, gdyż przewód dymowy powinien mieć jak najmniej zagięć. Należy również zwrócić uwagę na wytrzymałość stropu na którym ma zostać postawiony. Jest to bardzo ważne, ponieważ ciężar kominka nie jest przenoszony na ścianę o którą jest podparty, a tradycyjne, murowane kominki mogą ważyć nawet 600kg! Kominek może mieć palenisko otwarte z jednej, dwóch czy nawet trzech stron. Należy więc uwzględnić rozkład innych mebli w zależności od strony, która będzie otwarta. Istnieją również kominki otwarte z każdej strony, budowane na środku pomieszczenia, przeznaczone do naprawdę dużych wnętrz.
Obecnie najpopularniejsze są wkłady lub kasety kominkowe, zamykane drzwiczkami, ponieważ zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania. Jeżeli jednak zdecydujemy się na otwarte, tradycyjne palenisko musimy zwrócić uwagę na kilka detali w naszym wnętrzu. Podłoga przed kominkiem nie może być wykonana z drewna. Na odległość min. 50cm musi być obłożona np. płytkami ceramicznymi, kamieniem lub innym niepalnym materiałem. Zwróćmy również uwagę, aby w pobliżu otworu paleniska nie stały drewniane meble, elementy z PCV itp. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie parawanu ze szkła żaroodpornego, bezpośrednio przed kominkiem. Nie pozwoli on strzelającym iskrom wydostać się po za palenisko.
Na koniec pamiętajmy, niezależnie od tego jaki rodzaj kominka wybierzmy - jego montaż pozostawmy specjalistom. Tylko prawidłowo zamontowany kominek zapewni nam bezpieczne i przyjemne użytkowanie.
- Więcej o:
Czarno-biały salon: propozycje aranżacji
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
Szafki RTV w stylu skandynawskim
Nowoczesny szezlong - funkcjonalna ozdoba wnętrza
Ulubiony mebel wypoczynkowy
Fotele do salonu - jak wybrać idealny model?
Meble tapicerowane na wymiar – czy warto wybrać tę opcję?
Jadalnia w małym mieszkaniu