Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym - plusy i minusy

Dawid Rozpara

Gdyby kominek był wyłącznym źródłem ciepła, nie można by wyjechać zimą na dłużej, bo groziłoby to wychłodzeniem domu i uszkodzeniem instalacji grzewczej. Ponadto, jest to urządzenie dość skomplikowane, dlatego do jego montażu trzeba zatrudnić dobrego fachowca.

Kominek z płaszczem wodnym wymaga codziennej obsługi ? usuwania popiołu, rozpalenia, pilnowania ognia. Trzeba też pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej ilości paliwa i miejsca na niego.
Kominek z płaszczem wodnym wymaga codziennej obsługi ? usuwania popiołu, rozpalenia, pilnowania ognia. Trzeba też pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej ilości paliwa i miejsca na niego.
Fot. Brunner

Kominek z płaszczem wodnym - wady

 • Nie może być jedynym źródłem ciepła. Instalacja centralnego ogrzewania, w której pracuje kominek z płaszczem wodnym, musi być wyposażona jeszcze w dodatkowe źródło ciepła. Wymagają tego obowiązujące w naszym kraju przepisy.

  Wynika to przede wszystkim z konieczności regularnego uzupełniania opału przez użytkownika. W czasie silnych mrozów należy to robić nawet co 3-4 godziny, a gdy na zewnątrz utrzymuje się temperatura około 0 st.C - co 8 godzin.

  Zakup i montaż dwóch urządzeń przekłada się oczywiście na większe koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne, bo będziemy płacić na przykład za serwisowanie zarówno kominka, jak i kotła na gaz.

 • Potrzebuje stałej obsługi. Aby w domu było ciepło i byśmy mogli się cieszyć widokiem płonącego ognia, nie wystarczy tylko dokładać drewna do paleniska (co kilka godzin). Przedtem trzeba rozpalić w kominku i co jakiś czas usunąć popiół. Nie zapominajmy też, że powinniśmy co kilka dni oczyścić komorę spalania z osadu czy umyć szybę w drzwiczkach. Wszystkie te czynności powodują, że w salonie, gdzie spotyka się cała rodzina oraz podejmujemy gości, mamy od czasu do czasu bałagan.
 • Wymaga przygotowania i składowania odpowiedniej ilości opału. Każdy, kto zamierza korzystać z kominka, powinien zadbać wcześniej o przygotowanie odpowiedniego miejsca na opał.

  Na szczęście drewno do kominka nie musi być składowane pod dachem. Można je ułożyć na zewnątrz domu pod wiatą lub po prostu w stos i przykryć od góry chrustem lub brezentem, aby nie zamakało. Świeże drewno osiągnie odpowiednią wilgotność (około 20%), jeśli będzie sezonowane w ten sposób przez 1,5 roku. W kominku najlepiej palić drewnem liściastym, takim jak buk, brzoza, olcha, grab, jesion.

 • Trudniejszy w montażu. Włączenie kominka z płaszczem wodnym w układ grzewczy jest to dość trudne, bo wkład działa w dwóch rozdzielonych obiegach. Płaszcz wodny pracuje zazwyczaj w układzie zabezpieczonym otwartym naczyniem wzbiorczym, a instalacja grzewcza z kotłem - w zamkniętym. Oba te układy łączy się za pomocą wymiennika ciepła (płytowego lub mającego postać wężownicy).

Otwarte naczynie wzbiorcze montuje się nad korpusem kominka (na zdjęciu metalowy zbiornik). Trzeba do niego doprowadzić zimną wodę oraz wykonać odpływ do kanalizacji.

Pamiętać należy także o ułożeniu kabli elektrycznych - będą one potrzebne do zasilania pomp obiegowych i sterownika.

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym - zalety 

Kominek z płaszczem wodnym umożliwia znacznie efektywniejsze spożytkowanie ciepła uzyskiwanego podczas spalania drewna niż zwykły wkład kominkowy.

 • Wysoka sprawność. W porównaniu do kominków tradycyjnych, urządzenia te osiągają większą sprawność - dochodzi ona nawet do 82%. Jest to możliwe dzięki płaszczowi wodnemu, który - wypełniony wodą - otacza praktycznie niemal całą komorę spalania kominka, poza szybą frontową. Podczas spalania drewna woda odbiera ciepło z paleniska i gorących spalin, a następnie przekazuje je do centralnej instalacji grzewczej - grzejników ściennych lub wodnego ogrzewania podłogowego.

  Natomiast tradycyjny wkład kominkowy może skutecznie ogrzać jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje. Poza tym, większość ciepła jest w nim tracona bezpowrotnie wraz ze spalinami uchodzącymi do komina.

 • Zapewnia obniżenie kosztów ogrzewania. Kominek z płaszczem wodnym może być uzupełniającym lub też głównym źródłem ciepła w domu. Łączy się go najczęściej z urządzeniem bezobsługowym, takim jak kocioł zasilany gazem ziemnym, gazem płynnym, olejem opałowym czy energią elektryczną. A ponieważ ceny tych paliw są znacznie wyższe niż drewna, dzięki pracy wkładu z płaszczem wodnym możemy zmniejszyć opłaty za ogrzewanie.

  Przykładowo - użytkowanie kominka z płaszczem wodnym w sezonie grzewczym, nawet przez kilka godzin dziennie, pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu gazem ziemnym o około 30-40%.

 • Umożliwia przygotowanie ciepłej wody. Najczęściej kominek podłącza się do zbiornika, w którym gromadzi się wodę podgrzaną w płaszczu wodnym. Jeśli wkład nie pracuje, ciepła woda może być dostarczana z kotła grzewczego lub ogrzewana za pomocą grzałki elektrycznej. Wkład może też przygotować ciepłą wodę przepływowo za pomocą wężownicy, którą umieszcza się w górnej części płaszcza wodnego. Ze względu na jej ograniczoną wydajność, rozwiązanie to nie jest jednak polecane.

  Innym stosowanym sposobem jest współpraca kominka z kolektorami słonecznymi. Mogą one od kwietnia do września zastąpić wkład w przygotowaniu ciepłej wody.

Kominek - cena

Kominek z płaszczem wodnym jest droższy niż tradycyjny model. Za kominek z płaszczem wodnym trzeba najczęściej zapłacić dwukrotnie więcej niż za wkład tradycyjny. Ma to związek nie tylko z jego bardziej skomplikowaną konstrukcją, ale przede wszystkim ze znacznie bogatszym wyposażeniem.

Porównując cenę wkładów tej samej mocy u różnych producentów, warto dokładnie sprawdzić, co fabrycznie ma zamontowany kominek, a co trzeba kupić dodatkowo. Niezbędne elementy to: przepustnica powietrza lub wentylator nadmuchowy, naczynie wzbiorcze, pompa, sterownik, przyłącze do komina.

Skomentuj:

Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym - plusy i minusy