Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pokój dla ucznia - jak go zaaranżować?

Redakcja

Niedługo rozlegnie się pierwszy dzwonek na szkolnych korytarzach. Sierpień to ostatni moment na przygotowanie pokoju dla ucznia. Zadbajmy, aby nie zabrakło w nim niezbędnych elementów służących nauce, ale i odpoczynkowi i rozrywce. Zebraliśmy ciekawe inspiracje, które pomogą ci zaaranżować pokój dla ucznia.

Pokój dla ucznia
Pokój dla ucznia
Salony Agata

Pokój dla ucznia - biurko

Najważniejszym meblem, przy którym dziecko będzie spędzać większość czasu, jest biurko. Najodpowiedniejsze będzie większe, o głębokości blatu minimum 70 cm, a szerokości min. 1 metra, aby swobodnie można było rozłożyć na nim kilka książek i zeszytów. Jednak sam blat i cztery nogi nie zapewnią uczniowi komfortowych warunków pracy. W końcu gdzieś trzeba przechowywać pomoce szkolne, kredki, flamastry oraz inne potrzebne materiały. Do biurka można dostawić dodatkową komódkę z szufladami, albo wybrać mebel z zamontowanymi schowkami.

Aby zadbać o porządek, na blacie warto mieć kilka pojemników na pisaki i segregatorów na papiery. Dobrym rozwiązaniem jest również nadstawka na biurko z szufladkami czy półkami. Nic nie dekoncentruje bardziej niż stosy notatek, dlatego na ścianie nad blatem możemy zamocować tablicę korkową. Ułatwi ona organizację pracy naszemu dziecku. Można na niej przypiąć plan lekcji, przypomnienia o kartkówkach czy innych szkolnych wydarzeniach. Jeżeli planujemy umieścić w pokoju ucznia komputer, warto pomyśleć również o wysuwanej półce pod klawiaturę.

Pokój dla ucznia
Pokój dla ucznia
Salony Agata

Gdzie ustawić biurko?

Umiejscowienie stanowiska do pracy nie powinno być przypadkowe. Najkorzystniej będzie ustawić biurko przy oknie, aby w trakcie nauki dziecko mogło jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. Jeżeli na biurku chcemy postawić monitor, powinien on stać bokiem do okna. Światło padające z tyłu będzie się odbijać od ekranu, a padające z przodu zaciemniać obraz, co spowoduje szybkie męczenie się oczu. Warto również zwrócić uwagę na ustawienie biurka w stosunku do drzwi. Najlepiej, kiedy będą się znajdować w zasięgu wzroku. Dzięki temu uczeń będzie mógł się skupić na pracy pozbywając się nieprzyjemnego uczucia, że ktoś stoi za jego plecami.

Pokój dla ucznia
Pokój dla ucznia
Salony Agata

Pokój dla ucznia - krzesło

Warto zadbać o odpowiednią postawę dziecka podczas nauki. Zwróćmy uwagę na wysokość krzesła i biurka - dziecko powinno dotykać stopami podłogi, w innym wypadku zainwestujmy w podnóżek, który zapewni nogom stabilność. Jeżeli zależy nam na biurku, które będzie służyć dziecku przez dłuższy czas, wybierzmy takie, które posiada regulację wysokości. Ciekawym rozwiązaniem jest również regulowany kąt nachylenia blatu. Najistotniejszym elementem, które pomaga dziecku prawidłowo siedzieć, jest krzesło. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów krzeseł ortopedycznych. Dzieci nie są niestety do nich pozytywnie nastawione (na niektórych trzeba siedzieć na klęczkach), ale pozwalają one skutecznie korygować postawę. Decydując się na tradycyjne krzesło, zwróćmy uwagę, aby posiadało regulację wysokości siedziska i oparcia. Dobrze sprawdzą się fotele obrotowe zapewniając dziecku swobodę ruchów przy biurku.

Pokój dla ucznia
Pokój dla ucznia
Salony Agata

Oświetlenie w pokoju ucznia

Niezbędnym elementem pokoju dla ucznia jest również prawidłowe oświetlenie. Zimą ściemnia się dosyć wcześnie, więc nasza pociecha będzie potrzebować odpowiedniej lampki na biurko. Najlepiej sprawdzi się lampka biurowa z halogenową żarówką, dająca jasne światło. Ważne jest, by oświetlała jak największy obszar biurka, dzięki temu w trakcie nauki dziecko nie będzie musiało wytężać wzroku. Dzięki ruchomemu uchwytowi nasza pociecha będzie mogła dostosowywać oświetlenie wedle potrzeb. Umiejscawiając lampkę, postępujmy zgodnie z zasadą: jeżeli dziecko jest praworęczne - lampka stoi z lewej strony, a jeżeli leworęczne - to z prawej. Dzięki temu nie będzie sobie zasłaniać światła w czasie pisania. W pokoju ucznia musi koniecznie znajdować się również inne źródło światła, aby kontrast między oświetlonym biurkiem, a resztą pokoju nie był wyraźny.

Pokój dla ucznia
Pokój dla ucznia
Salony Agata

Aranżacja na nowy rok szkolny

Pamiętajmy również o temperaturze i odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pokoju ucznia. Optymalna temperatura do nauki to 20-22 C. Siedząc wiele godzin przy biurku dziecko zużywa tlen, a więc poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu wzrasta. Dlatego, aby uczeń nie odczuwał senności i znużenia, pokój należy często wietrzyć. Na parapecie możemy ustawić rośliny, które nie tylko przyozdobią pokój dla ucznia, ale również będą miały wpływ na jakość powietrza.

Meble i dekoracje do pokoju do nauki - pomysły na ciekawe wnętrza

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Pokój dla ucznia - jak go zaaranżować?