Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pokój nastolatków. Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Redakcja

Na pokój nastolatków zazwyczaj przeznaczamy najmniejszy pokój w mieszkaniu. Kiedy dziecko wchodzi w wiek szkolny, mała przestrzeń zaczyna jednak być problemem. Podpowiadamy, jak urządzić wygodny pokój młodzieżowy.

Biurko nie musi stać w tradycyjny sposób, pod oknem. Biurko na środku pokoju - odrobina szaleństwa i oryginalności na pewno spodoba się wymagającej nastolatce. Meble Vox
Biurko nie musi stać w tradycyjny sposób, pod oknem. Biurko na środku pokoju - odrobina szaleństwa i oryginalności na pewni spodoba się wymagającej nastolatce. Meble Vox
Fot. Meble Vox

Pokój nastolatków

Wraz ze wzrostem dziecka rosną jego potrzeby. Młody człowiek chce, żeby pokój wyrażał jego osobowość oraz zainteresowania. Do tego powinien zapewniać wygodne miejsce do nauki i miejsce na przechowywanie przybywających rzeczy. Jak to wszystko osiągną na małej powierzchni? Kluczowy jest dobór i rozmieszczenie mebli w pokoju nastolatków.

Pokój nastolatków: inspiracje

Warto poszukać mebli młodzieżowych dedykowanych do mniejszych pokoi. Może to być na przykład łóżko piętrowe połączone z biurkiem. Taki mebel pozwala na dużą oszczędność miejsca i zaspokojenie wszelkich potrzeb w pokoju nastolatka. Inna opcja to łóżko na wysokiej skrzyni, w której są szuflady. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe schowki. Można w nich trzymać rzeczy sezonowe, sportowe, bądź przedmioty związane z hobby dziecka, jak malarstwo.

Warto także rozważyć łóżko w regale, bądź chowane do szafy. Zapewnia ono większa powierzchnię spania niż łóżko pojedyncze, a w dzień można je złożyć, aby nie zajmowało miejsca na podłodze. Współczesne modele prezentują się w pokoju nastolatka bardzo atrakcyjnie - nie mają już nic wspólnego z dawnymi półko-tapczanami.

Pokój młodzieżowy
Pokój młodzieżowy
fot. Tumidei

Gdy w pokoju nastolatków nie ma miejsca na biurko, warto rozważyć składany blat, bądź zamontowaną do ściany szeroką półkę. Młodzież często korzysta w trakcie nauki czy rozrywki z laptopów, które nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu nie wymagają szerokich blatów.

Pokój młodzieżowy
Pokój młodzieżowy
fot. Dekoral

W pokoju nastolatków muszą się także znaleźć szafa i szafki, bądź komoda na przechowywanie przyborów do szkoły i osobistych rzeczy dziecka. Meble z ukrytymi schowkami na pewno sprawią radość młodemu człowiekowi, który będzie mógł ukryć wyposażenie mające dla niego szczególną wartość.

Jak urządzić pokój nastolatków?

Pamiętajmy też o wyznaczeniu strefy na wypoczynek i przyjmowanie gości w pokoju nastolatków. To już ten czas, kiedy nastolatek zaczyna prowadzić życie towarzyskie i z pewnością będzie chciał przyjmować gości w pokoju. Przydadzą się więc mały stolik oraz dodatkowe miejsce do siedzenia np. w formie wielkiego miękkiego worka.

Pokój młodzieżowy
Pokój młodzieżowy
fot. Absynth Timoore

Pokoje dla nastolatków: dziewczyny i chłopcy

Wystrój pomieszczenia młodzieżowego koniecznie omów z jego przyszłym użytkownikiem. To on musi się w nim czuć komfortowo. Inne potrzeby mają chłopcy, a inne dziewczynki.  Pomyśl o rozwiązaniach dekoracyjnych, dzięki którym każdy nastolatek będzie mógł wyrazić swoją osobowość. Pokoje dla nastolatków nie mogą być zbyt "dziecinne".

Może warto pomalować fragment ściany farbą tablicowo-magnetyczną? A także wprowadzić do pokoju oryginalne oświetlenie, np. popularne cotton balls, ozdobić ścianę oryginalną naklejką lub fototapetą. Możliwości jest wiele. Zadbaj jednak o to, aby twoje dziecko miało poczucie, że ma realny wpływ na wystrój swojego pokoju.

pokój nastolatków
Pokój nastolatki
fot. Black Red White

Pomysł na pokój dla nastolatków: zabudowa na wymiar

Nie ma jednego uniwersalnego pomysłu na pokój dla nastolatków, który będzie gwarantował zadowolenie użytkowników. Z pewnością jednak warto rozważyć meble na wymiar, dzięki którym lepiej wykorzystamy posiadaną przestrzeń, ponadto lepiej dopasujemy poszczególne szafki i ich rozmieszczenie do potrzeb młodego człowieka. Oto rozwiązania, które dobrze jest wziąć pod uwagę przy projektowaniu pokoju dla nastolatków:

  • Zagłówek z wysuwanymi półkami w środku, który w górnej części można potraktować jako półkę na lampkę nocną, książki, itp.
  • Zabudowa na zamówienie pozwala na zaprojektowanie łóżka we wnęce i na większej wysokości niż standardowe, o czym marzy wielu nastolatków.
  • Stolarz wkomponuje w meble dowolną liczbę luster - w wybranych miejsca, co przyda się np. do ćwiczeń z tańca, a przy okazji optycznie powiększy przestrzeń.
  • Fronty pomalowane farbą tablicową uczynią je idealnym miejscem do zapisywania notatek za pomocą kredy.
  • W bardzo wysokim pomieszczeniu nie trzeba rezygnować z szafek i półek do samego sufitu - wystarczy dodać drabinę na kółkach, przymocowaną w górnej części do mebli.

Zobacz także...

Pokój młodzieżowy na poddaszu ze skosami

Jeśli dysponujemy domem z poddaszem użytkowym lub mieszkaniem na ostatniej kondygnacji ze spadzistym dachem, możemy urządzić tam królestwo młodego człowieka. Pokój młodzieżowy na poddaszu ze skosami wiąże się, co prawda, z nieco większym wysiłkiem projektowym, przyniesie za to dużo zadowolenia użytkownikowi - choćby ze względu na większe oddalenie od strefy dziennej, zapewniające większą intymność.

Jak poradzić sobie z urządzeniem pokoju nastolatka w takich warunkach?

  • Szafę ubraniową ustawiamy w pobliżu drzwi wyjściowych - tam niemal zawsze jest wystarczająca wysokość. Inna opcja na przechowywanie ubrań do zabudowa pod skosem/skosami w postaci szafek i szuflad.
  • Biurko z krzesłem powinno się znaleźć przodem do okna lub tak, by nastolatek miał światło po lewej stronie (jeśli jest praworęczny, jeśli lewo - wtedy światło powinno być po prawej).
  • Pod skosem można postawić łóżko lub siedziska dla gości (np. worki do siedzenia) i nieduży stolik. To również dobre miejsce na półki na książki, pamiątki, przedmioty kolekcjonerskie oraz kosze (na koce, poduszki, gry, itp.).
pokój nastolatków
Pokój młodzieżowy na poddaszu ze skosami
design.at.krooogle/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Pokój nastolatków. Jak urządzić pokój młodzieżowy?