Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krzesło i biurko dla ucznia

WYBÓR I TEKST: Edyta Jabłońska

Nawet, jeśli nie planujesz remontu pokoju dziecięcego, zadbaj o to, by rok szkolny uczeń spędził w wygodnym fotelu i przy dobranym do niego, ładnym biurku.

krzesło i biurko
Stwórz dziecku kolorowy kącik do nauki, wówczas chętniej usiądzie do biurka.
Marcin Dekor

Idealna para nie tylko będzie się ładnie wspólnie prezentować, ale zapewni wygodną pozycję podczas nauki i zadba o właściwą postawę ucznia.

Dostosuj wielkość biurka do wzrostu dziecka. W sklepach najczęściej oferowane są meble o wysokości od 74 do 77 cm, ale można też spotkać niższe, wyższe lub o regulowanym wymiarze. Jeśli nie wiesz, jaka powinna być odpowiednia wielkość dla twojego dziecka, posadź je przy meblu - jeśli ugnie nogi w kolanach pod kątem prostym i swobodnie położy ręce na blacie również zgięte w łokciach pod kątem prostym, to znaczy, że biurko ma idealną wysokość. Wygodną pracę zapewnią również odpowiednie wymiary blatu. Przyjmuje się, że minimalna szerokość biurka powinna wynosić 120 cm, więc jeśli to możliwe, wybierz taki lub nawet szerszy mebel. Głębokość uzależniona jest od stylu pracy i wyposażenia miejsca do nauki. Jeśli uczeń korzysta z monitora (co jest wskazane dla zdrowej postawy, zwłaszcza odcinka szyjnego kręgosłupa), należy wziąć pod uwagę, że zajmie on nawet 20 cm, a przed monitorem musi pozostać wolna przestrzeń na laptopa lub klawiaturę oraz zeszyty i podręczniki. Można przyjąć, że w takiej sytuacji głębokość blatu powinna wynosić minimum 60 cm.

Zobacz także: Kolorowy świat dziecka. Jak sprawić, aby pokój dziecka był wyjątkowy? >>

Wygodną pracę zapewni też odpowiedni fotel. Najlepiej wybrać model o regulowanej wysokości, wówczas ustawisz go we właściwej pozycji. Dobrze, jeśli jest to mebel obrotowy - ułatwi on sięganie po pomoce naukowe. Powinien mieć też wysokie oparcie, podpierające całą powierzchnię pleców. Dodatkowym atutem są podłokietniki, najlepiej również regulowane. Przed zakupem warto jednak wypróbować taki mebel, bo nie dla każdego podparcie rąk jest wygodne. Komfort natomiast zapewni miękka tapicerka.

Zobacz także: Pokój ucznia. Aranżacje >>

krzesło i biurko
Pokój na poddaszu łatwiej urządzić meblami na zamówienie – wówczas wykorzystany będzie każdy fragment przestrzeni.
Komandor

Pierwsza ławka

Przedszkolak niewiele czasu spędza siedząc przy biurku, dlatego pierwsze mebelki mogą być nieduże, a siedzenia proste. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by były stabilne (nie przewracały się nawet jak dziecko na nie stanie) oraz miały atesty PZH. Z pewnością przyjemnie będzie się maluchowi przy nich siedziało, jeśli będą kolorowe - może to zachęci go do prac plastycznych.

Zobacz także: Pokój dziecięcy: porady, aranżacje, inspiracje >>

Podstawowe wyposażenie

Nad wyborem biurka i krzesła dla ucznia szkoły podstawowej warto się dłużej zastanowić. To okres szybkiego wzrostu dziecka, więc w tym czasie powstaje najwięcej wad podstawy. Meble muszą być w związku z tym nie tylko wygodne, ale również "nadążać" za rosnącym uczniem. Dlatego w tym przypadku najlepiej wybrać meble o regulowanej wysokości. Oczywiście liczy się też ładny wygląd, który najlepiej dostosować do reszty wyposażenia pokoju.

Zobacz także: Co powinno znaleźć się w pokoju ucznia? >>

Licealne sprawy

Uczeń szkoły średniej już tak szybko nie rośnie, dlatego niepotrzebne są meble korygujące postawę - można skupić się na designie. Właściciel pokoju z pewnością ma już wyrobiony gust estetyczny, więc niech to on zadecyduje o tym, jak ma wyglądać jego przestrzeń do nauki. W ulubionej kolorystyce z pewnością przyjemniej będzie mu się uczyć.

Zobacz także: Pokój dla rodzeństwa >>

Studenckie biuro

Wyposażenie miejsca do nauki dla studenta właściwie nie różni się od miejsca pracy dorosłej osoby. Musi być przystosowane nie tylko do wymagań właściciela, ale również do pomocy naukowych, które są mu potrzebne w zdobywaniu wiedzy i praktyki. Z pewnością przestrzeń ta będzie różna dla studiującego filologię, fizykę czy słuchacza ASP. Warto więc, oprócz odpowiedniej wielkości blatu biurka, wygospodarować miejsce na dodatkowe półki lub szafki na książki, stół kreślarski czy sztalugi.

Zobacz także: Biurko Ikea: dla ucznia, do gabinetu, dla rodzeństwa >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Krzesło i biurko dla ucznia