Oświetlenie w kuchni

Monika Grabowska

Oświetlenie w kuchni powinno umożliwić przygotowanie i spożywanie posiłku. Ważne są też walory estetyczne. Oświetlenie powinno pasować do wnętrza, kolorystyki ścian, stylu mebli. Światłem można podkreślić interesujące elementy w kuchni: ładny detal, ciekawą fakturę, wazon z egzotycznej wyprawy.

6141908 https bi
fot. formaonline.com

Najważniejsze w kuchni jest oświetlenie strategicznych miejsc, czyli zlewozmywaka, kuchenki i blatu roboczego.

W kuchni najlepiej sprawdza się oświetlenie o ciepłej barwie. Powinno mieć też wysoki wskaźnik oddawania barw. Dzięki temu potrawy będą apetycznie wyglądać.

Oświetlenie sufitowe

Oświetlenie sufitowe w centralnym punkcie pomieszczenia równomiernie rozjaśni całą kuchnię. Jednak kiedy przygotowujemy posiłek przy blacie, zasłaniamy światło, dlatego przyda się dodatkowe oświetlenie.

Oświetlenie blatu roboczego

Odpowiednie oświetlenie blatu roboczego podniesie komfort pracy w kuchni. Oświetlenie można umieścić pod wiszącymi szafkami- bezpośrednio pod szafkami lub na ścianie. Zazwyczaj używa się długich halogenów, reflektorków, lub małych, okrągłych halogenów. Należy dopasować moc i kąt świecenia do swoich potrzeb. Światło powinno być nie za słabe, ale też nie za silne, aby nie oślepiało.

Ciekawym rozwiązaniem jest szklana ściana nad blatem, podświetlona od spodu.

Oświetlenie barku

Nad barkiem możemy umieścić wiszącą lampę. Ciekawie będą wyglądały trzy takie same punkty świetlne nad barkiem. Będą też stanowiły symboliczną granice pomiędzy kuchnią a częścią jadalną.

Oświetlenie stołu

Oświetlenie bezpośrednio nad stołem jest coraz popularniejsze. Tutaj wspólnie jemy, rozmawiamy. Najlepsze będzie delikatne światło pojedynczej lub kilku identycznych lamp. Wygodna jest swobodna możliwość regulacji ilości i natężenia światła.

Pomyślmy w którym miejscu będzie stał stół już na etapie rozprowadzania instalacji elektrycznej w domu.

Lampy podłogowe, lampy stołowe

Warto stosować mało popularne rozwiązania. Dlaczego nie postawić lampy podłogowej w rogu kuchni? Czy lampa stołowa na kuchennym stole nie wprowadzi przytulnej atmosfery w czasie wspólnych posiłków? A może postawimy ją w oknie na parapecie kuchennym. Będzie ciekawie wyglądała z zewnątrz. Wnętrze dzięki bocznemu oświetleniu będzie bardziej przytulne.

Szafki

Szafki ze szklanymi frontami kuchennymi podświetlonymi od środka, mogą częściowo doświetlać kuchnię.

 

Naturalne światło

Naturalne światło jest idealne. Jeżeli nie musimy rezygnować z niego, nie róbmy tego. Jeżeli mamy ciemną kuchnię, warto zastanowić się nad otwarciem jej na salon.

 

Monika Grabowska

 

Zobacz także:

Jak wybrać stół do kuchni?

Blaty kuchenne i łazienkowe

Pomysł na małą kuchnię

Tylko dla fanów marki Alessi?

 

Skomentuj:

Oświetlenie w kuchni