Kuchnia ze studia kuchennego. Plusy i minusy

Monika Grabowska

Czy warto korzystać z oferty studia kuchennego jeśli mamy taką możliwość? Jakie są wady i zalety mebli indywidualnie projektowanych, robionych na wymiar?

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia na które musimy wydać najwięcej pieniędzy w czasie remontu albo wykańczania mieszkania i domu. Cena mebli kuchennych rośnie, kiedy wymiary kuchni nie pozwolą na wstawienie typowych, gotowych mebli z salonu meblowego i musimy zamawiać meble, które są projektowane i tworzone specjalnie do naszego mieszkania. Wiadomo, że przedmioty produkowane masowo, na dużą skalę są tańsze od rzeczy robionych na indywidualne zamówienie.

Jednak często są sytuacje, że od początku myślimy o meblach na wymiar. Jeżeli weźmie się pod uwagę cenę mieszkania i kuchni na wymiar, to cena nie wydaje się tak ogromna. Kuchnia, gdzie zaprojektuje się miejsce na przechowywanie każdej rzeczy (zapasów, produktów sypkich, oleju, garnków, talerzy), będzie bardziej funkcjonalna, wygodniejsza w użytkowaniu.

W wielu studiach kuchennych wstępne projekty robione są za darmo. Jeżeli nie podoba nam się styl kuchni, cena, nie dogadujemy się z projektantem, to możemy zrezygnować ze współpracy. Niektóre studia kuchenne sprzedają stworzone projekty. Można iść z wydrukowanym projektem do konkurencyjnych firm i porównać ceny. Salony kuchenne często się godzą na zakup sprzętu AGD przez klientów np. w sklepach internetowych, ale wtedy musimy dopłacić za montaż kilkaset złotych. Zanim salon zacznie wykonywać kuchnię, należy wpłacić zaliczkę w wysokości 20-40% wartości kuchni. Przed montażem zazwyczaj wpłacamy resztę.

Zalety:

- Projekt kuchni jest robiony na nasze namówienie- dopasowany jest do naszych potrzeb, stylu życia, wyglądu pozostałej części domu.

- Meble kuchenne na wymiar są idealne do małych kuchni, ponieważ projektant maksymalnie wykorzysta każdą powierzchnię i doradzi wyposażenie szafek kuchennych. To ułatwi utrzymanie porządku.

- Możemy mieć kuchnię o ciekawym wyglądzie. Studia kuchenne dają klientom do wyboru wiele materiałów na fronty kuchenne i blaty. Jest w czym wybierać.

- Firmy produkujące sprzęt AGD część swoich produktów ( wyższej jakości) oferują tylko dla studiów kuchennych. Producenci AGD robią specjalne promocje dla salonów kuchennych i często sprzęt można kupić w atrakcyjnej cenie.

- Projektanci z salonów orientują się w najnowszej ofercie sprzętu AGD i doradzają klientom ten sprawdzony.

- Korzystanie z usług studia kuchennego jest idealne dla osób, które chcą się zajmować swoją pracą a projektowanie, wykonanie kuchni i montaż wolą zlecić fachowcom. Przez lata każdy Polak był specjalistą od wszystkiego. Nadal mamy nawyki przeszukiwania prasy branżowej, stron i forów internetowych kiedy chorujemy, kiedy budujemy dom, albo urządzamy mieszkanie. Czasem nasze zaangażowanie jest korzystne, ale czasem warto posłuchać rad specjalistów. Mówi się, że pierwszy dom urządzamy dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie. Podobnie jest z projektem wnętrza mieszkania- zwłaszcza łazienki i kuchni, które są najkosztowniejsze. Oszczędności na współpracy ze specjalistami, mogą wiele kosztować.

Wady:

- Kuchnia na wymiar jest droższa.

- Często trzeba czekać na realizacje projektu od miesiąca, nawet do czterech.