Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie w kuchni. Trendy i nowości

Monika Grabowska

Zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi.  Myśląc o kuchni, bierzmy je pod uwagę na końcu.

Jakie jest modne oświetlenie w kuchni ? Energooszczędne, funkcjonalne i niewidoczne. O energooszczędności decydują unijne przepisy. A dlaczego powinno być niewidoczne? Od lat królują minimalistyczne kuchnie. Oświetlenie zazwyczaj nie gra głównej roli w nowoczesnym wnętrzu kuchennym. Chyba, że jest to okap Elica Star, który z pewnością zwraca uwagę.

Jakie nowości proponują producenci? Półki świetlne, panele świetlne nad blatem roboczym, listwy ledowe pod blatem roboczym, dna świetlne w szafkach, czyli szklane, podświetlone półki, które dzięki specjalnemu oświetleniu, nie nagrzewają się. Czekolada na takiej półce się nie roztopi. Jest wiele innowacyjnych i pomysłowych rozwiązań. Warto o nie pytać w studiach kuchennych, ponieważ często pojawiają się nowości i osobie spoza branży meblarskiej trudno za nimi nadążyć.

Od lat w kuchni dominuje oświetlenie LED, jarzeniówka i halogen, ale nawet one się zmieniają. Są bezpieczniejsze, trwalsze, łatwiejsze w użyciu. Zaletą oświetlenia LED jest to, że nie wytwarza wysokiej temperatury. Nowością w oświetleniu LED jest stosowanie specjalnej soczewki- dzięki temu jest bardziej energooszczędne.

Najbardziej sprawdzonym oświetleniem jest jarzeniówka. Ale i ona się zmienia. Jest coraz mniejsza. Nowa generacja jarzeniówek ma zaledwie 7 milimetrów średnicy! Daje taką samą ilość światła jak dotychczas stosowane.

Halogeny mają tą wadę, że nagrzewają się kilkukrotnie bardziej niż LED czy jarzeniówka. To ograniczało możliwości ich stosowania, ponieważ są niebezpieczne np. dla dzieci. Ale i tu producenci znaleźli rozwiązanie: pojawiły się halogeny o niskiej emisji ciepła. Niestety za nowinki technologiczne trzeba płacić więcej. Czasem jednak warto.

Zobacz także:

Jak wybrać stół do kuchni?

Blaty kuchenne i łazienkowe

Pomysł na małą kuchnię

Wprowadź harmonię do kuchni i łazienki

Skomentuj:

Oświetlenie w kuchni. Trendy i nowości