Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Segregujemy śmieci w kuchni

Monika Grabowska

Segregacja śmieci jest coraz popularniejsza w Polsce. Jak ją sobie można ułatwić?

Segregujemy śmieci w kuchni
Segregujemy śmieci w kuchni
Oksana Klymenko/Shutterstock

Segregacja śmieci wydaje się coraz bardziej doceniana. Jednak często przyczynia się do bałaganu, chaosu w kuchni. Co zrobić, aby się nie zniechęcić do segregacji? Przeznaczyć wcześniej miejsce na odpowiednie pojemniki. Najlepiej zrobić to na etapie projektowania kuchni.

Jak segregować śmieci w kuchni?

  • Zazwyczaj kosz na śmieci znajduje się pod zlewem, ale na pojemniki na surowce wtórne można zagospodarować inne szafki- nawet te o szerokości 30 cm. Zmieszczą się w nich np. dwa kosze o pojemności 15 litrów.
  • Dla osób, które w swoich ogrodach mają kompostowniki, też istnieją ciekawe rozwiązania na polskim rynku, np. pojemniki wpuszczane w blat. Po obraniu warzyw, obierki zgarniamy do pojemnika.
  • Jeżeli nie mamy kompostownia, to warto o nim pomyśleć. Na aukcjach internetowych ich ceny kształtują się już od kilkudziesięciu złotych. W wielu krajach nawet mieszkańcy bloków mogą wyrzucać surowce organiczne do specjalnych kontenerów. Oczywiście za to nie płacą, w przeciwieństwie do zwykłych śmieci.
  • Jeżeli denerwują nas wielkie butelki po napojach, zajmujące miejsce w koszu, możemy zakupić zgniatarkę  do butelek i puszek, która zmniejsza ich objętość o 80 procent.

Mamy możliwość zakupu różnorodnych pojemników i urządzeń ułatwiających segregację śmieci, jednak najważniejsza jest dobra wola władz gminnych, odpowiedzialnych za recycling, ułatwianie segregacji przez ustawianie odpowiedniej ilości kontenerów, edukacja i chęć segregacji śmieci przez mieszkańców.

    Więcej o:

Skomentuj:

Segregujemy śmieci w kuchni