Segregujemy śmieci w kuchni

Monika Grabowska

Segregacja śmieci jest coraz popularniejsza w Polsce. Jak ją sobie można ułatwić?

6430396 https bi
fot peka.pl Kosz do segregacji odpadów z sześcioma plastikowymi pojemnikami : 35 l. - z pierścieniem na jeden lub dwa worki, 4,5l. - z przykrywką, 2,5l. i 3 x 3l. Cena: 1010 złotych.

Segregacja śmieci wydaje się coraz bardziej doceniana. Jednak często przyczynia się do bałaganu, chaosu w kuchni . Co zrobić aby się nie zniechęcić do segregacji?  Przeznaczyć wcześniej miejsce na odpowiednie pojemniki. Najlepiej zrobić to na etapie projektowania kuchni.

 

Zazwyczaj kosz na śmieci znajduje się pod zlewem, ale na pojemniki na surowce wtórne można zagospodarować inne szafki- nawet te o szerokości 30 cm. Zmieszczą się w nich np. dwa kosze o pojemności 15 litrów.

 

Dla osób które w swoich ogrodach mają kompostowniki też są ciekawe rozwiązania na polskim rynku, np. pojemniki wpuszczane w blat. Po obraniu warzyw, obierki zgarniamy do pojemnika.

Jeżeli nie mamy kompostownia, to warto o nim pomyśleć. Na aukcjach internetowych ich ceny kształtują się już od kilkudziesięciu złotych. W wielu krajach nawet mieszkańcy bloków mogą wyrzucać surowce organiczne do specjalnych kontenerów. Oczywiście za to nie płacą, w przeciwieństwie do zwykłych śmieci.

 

Jeżeli denerwują nas wielkie butelki po napojach, zajmujące miejsce w koszu, możemy zakupić zgniatarkę  do butelek i puszek, która zmniejsza ich objętość o 80 procent.

fot. adansonia.pl Urządzenie do zgniatania butelek i puszek. Cena: 42 złote.

 

Mamy możliwość zakupu różnorodnych pojemników i urządzeń ułatwiających segregację śmieci, jednak najważniejsza jest dobra wola władz gminnych, odpowiedzialnych za recycling, ułatwianie segregacji przez ustawianie odpowiedniej ilości kontenerów, edukacja i chęć segregacji śmieci przez mieszkańców.

 

Monika Grabowska

 

Zobacz także: 

Zielone i brązowe kuchnie

Kuchnia- wybieramy zlewozmywak

Kuchnia ze studia kuchennego. Plusy i minusy

 


Skomentuj:

Segregujemy śmieci w kuchni