Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zioła w kuchni

Aldona Zakrzewska

Dzisiaj zioła są na topie. Zawdzięczają to panującej powszechnie modzie na ekologiczny styl życia. Ziołowy ogródek w mieszkaniu - to jest to!

Świeże zioła są najwartościowsze i najbardziej aromatyczne. Najlepiej więc zrywać je "prosto z krzaczka". Dzisiaj to proste, bo wiele ziół można uprawiać w mieszkaniu i traktować je nie tylko jako przyprawę, ale też jako ozdobę.

Producenci prześcigają się bowiem w pomysłach na nie tylko praktyczny, ale i efektowny (a niekiedy zabawny) domowy ziołowy ogródek.

Domowe herbarium

W sklepach są nowoczesne i proste w obsłudze herbaria, które bez problemu można zainstalować w domu. Jednym z nich jest zestaw AeroGarden, w którym wystarczy umieścić kępki ziół w specjalnym urządzeniu podłączanym do kontaktu. Urządzenie informuje nas, kiedy i jak obficie podlewać i nawozić rośliny (nawóz wchodzi w skład zestawu). Nad uprawą czuwa mikroprocesor wbudowany w urządzenie - kontroluje nawet, czy roślinka ma dostatecznie dużo światła! Pod taką opieką zioła rosną zdrowo i błyskawicznie - trzy, cztery razy szybciej niż w tradycyjnej doniczce. W skład zestawu wchodzą doniczki z ziołami (kolendrą, szczypiorkiem, bazylią włoską, bazylią purpurową, koprem, miętą i pietruszką). W herbarium można też uprawiać papryczki chilli, małe pomidorki i wiele innych roślin.

Z kolei projektanci znad Sekwany przygotowali (dla firmy Racine Carre) zestaw do uprawy bazylii czy groszku, dzięki któremu nawet kiepski ogrodnik może cieszyć się smakiem ziół. Wystarczy, kupić specjalny pojemnik i gotową mieszankę nasion i podłoża. Atrakcyjne, minimalistyczne pojemniki dostępne są w różnych kształtach, wymiarach i kolorach. Aby wyhodować własną grządkę ze smakowitym groszkiem czy bazylią, wystarczy nasączyć mieszankę wodą i umieścić ją w pojemniku, a potem podlewać co 7-14 dni. Efektowne barwy i prosta forma pojemników oraz możliwość wyeksponowania ich w pionie (każda doniczka wyposażona jest w magnes) pozwalają zaaranżować ziołową kompozycję cieszącą oczy domowników i gości.

Bazylia na kwietniku

Wszyscy miłośnicy ziół powinni zwrócić uwagę na efektowne zestawy, ułatwiające wyeksponowanie ziół we wnętrzu. Może to być stojak na kilka doniczek Herb Stand (dzieło duńskiego projektanta Jakoba Heiberga), w którym przewidziane jest nawet miejsce na nożyczki do ścinania listków tymianku czy bazylii. Każdy element może oczywiście funkcjonować osobno, co daje wiele możliwości kompozycji. Uprawa ziół w takim ogródku jest bardzo wygodna. Nożyczki są zawsze pod ręką, a spodki pod doniczkami zapobiegają wyciekaniu wody w czasie podlewania. Wszystkie elementy (z wyjątkiem stalowych nożyczek) są wykonane z plastiku, dzięki czemu nie tłuką się i łatwo utrzymać je w czystości. Zestaw zajmuje niewiele miejsca i jest efektowny, może nawet zdobić stół w czasie śniadania. Zioła można też uprawiać w pojedynczych lub dwu- albo trzyczęściowych wazonach z białej kamionki, oferowanej przez firmę Sagaform. Wystarczy wstawić do niego doniczkę z ziołami (albo też ziołowy bukiecik). Dzięki otworowi z boku wazonu rośliny można łatwo podlewać. Na rynku dostępne są też zestawy do uprawy ziół, składające się kilku doniczek i jednej wspólnej wydłużonej podstawki. Często są bardzo efektowne; ozdobione wizerunkami ziół pasują do romantycznych, stylowych klimatów.

Nowe produkty Sagaform w Duce

Ogrodowe sztućce

    Więcej o:

Skomentuj:

Zioła w kuchni