Piwnica i strych królestwem bałaganu?

Monika Grabowska

Piwnica i strych, a w mieszkaniach komórki lokatorskie, często stają się składnicą rzeczy potrzebnych i takich, których nigdy już nie użyjemy. Co zrobić, aby było to miejsce dobrze wykorzystane?

Co zrobić aby przydatne przedmioty, zawsze się znajdowały, kiedy ich potrzebujemy? Należy zaplanować przestrzeń, spojrzeć na te pomieszczenia z innej perspektywy, może nawet odkryć dla nich nowe funkcje?

Słoiki i przetwory

Piwnica jest idealnym miejscem do przechowywania przetworów. Warto wyznaczyć miejsce na puste słoiki w zależności od ich wielkości- bez problemu znajdziemy odpowiednie, kiedy będziemy robić nowe dżemy, powidła i soki.

Sprzęt sportowy

Rower, narty, łyżworolki, łyżwy i piłki można przechowywać poza sezonem w piwnicy lub na strychu. Warto je zabezpieczyć na przed kurzem, wyznaczając zamknięte półki , lub chowając do specjalnych pokrowców.

Narzędzia ogrodnicze, meble ogrodowe, kąt do majsterkowania mogą się znaleźć w piwnicy. Przyda się w pobliżu głębszy zlew do umycia narzędzi, ubłoconych butów lub rąk po kilkugodzinnym majsterkowaniu, czy naprawianiu samochodu.

Odzież sezonowa

Jeżeli mamy ograniczone miejsce w szafach i nie mieści się w nich odzież i obuwie sezonowe, strych idealnie sprawdzi się do przechowywania. Jeżeli opiszemy odzież sezonową, wyjściową, obuwie, łatwiej ją znajdziemy. Może warto przeznaczyć osobne półki na rzeczy każdego domownika?

Meble

Ważny jest wybór odpowiednich szafek. Najwygodniejsze są te dające możliwość modyfikowania wysokości półek. Warto przy zakupie zwrócić uwagę na wytrzymałość mebli. Innej wytrzymałości potrzebujemy na przechowywanie ubrań a innej na przechowywanie zapasowych opon.

Pralnia w piwnicy, suszarnia na strychu.

W piwnicy można urządzić pralnie. Powieszenie sznurów do suszenia bielizny, wstawienie deski do prasowania, blatu do segregowania prania, pozwoli na pranie i suszenie w jednym miejscu. Minusem tego rozwiązania jest konieczność biegania po schodach z brudnymi i czystymi ubraniami.

Kotłownia

Zlokalizowanie kotłowni w piwnicy pozwoli na uwolnienie przestrzeni na parterze. Czasem jest konieczność magazynowania opału, np. ekogroszku czy węgla w specjalnie utworzonym pomieszczeniu. Jeżeli będzie wyznaczone w piwnicy, będzie nam mniej żal utraconego miejsca niż na parterze domu.  

Bawialnia dla dzieci

Piwnica lub strych może być zaadaptowany na pokój zabaw dla dzieci. Już pisaliśmy o rozwiązaniu, gdzie rodzice z fantazją stworzyli barwną krainę zabaw dla swojej córki w piwnicy.

Pomysłowe pokoje dziecięce

W piwnicy może się znaleźć miejsce na saunę, jacuzzi, stół bilardowy, pingpongowy.

Piwniczka na wino

Kuszącą perspektywą jest własna, domowa piwniczka na wino. Jeżeli nie mamy warunków aby znajdowała się w poza domem, można ją zlokalizować w piwnicy. Aby stworzyć odpowiednie warunki do przechowywania wina, konieczne jest utrzymanie stałej, niskiej temperatury (średnio 11 stopni). 

Zobacz również:

Przedpokój wizytówką domu