Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnęki w mieszkaniu. Gdzie i jak zaaranżować wnękę

Monika Utnik-Strugała

Wnęki we wnętrzu mogą się stać pretekstem do ciekawej aranżacji. Takiej, która nie tylko ożywi pomieszczenie, ale też uczyni je bardziej funkcjonalnym.

ZAMIAST SZAFKI NOCNEJ. Z powodzeniem zastąpią ją półki we wnęce. Inny pomysł na to miejsce? Miniszafa: reling z wieszakami na ubrania ukryty za zasłoną.
Wnęka zamiast szafki nocnej. Z powodzeniem zastąpią ją półki we wnęce. Inny pomysł na to miejsce? Miniszafa: reling z wieszakami na ubrania ukryty za zasłoną.
Fot. Black Oak Studio

Wnęki to szansa! Zaaranżowane z głową stają się ogromnym atutem: ciekawie urozmaicają wnętrze, a co więcej – są bardzo praktyczne. Niektórzy robią wnęki nawet specjalnie, wykuwając je na przykład w grubych murach czy stawiając w przedpokoju ściankę, która wydziela przestrzeń na szafę wnękową.

Te istniejące wnęki (utworzone na przykład przez elementy konstrukcyjne wystające poza płaszczyznę ściany) można skorygować, zmieniając ich proporcje za pomocą płyty gipsowo-kartonowej. Te, które projektujemy sami, trzeba zaplanować już w trakcie budowy czy większego remontu. I zawczasu wiedzieć, do czego będą służyły.
Pomysłów na ich zagospodarowanie jest bez liku. Zależnie od wielkości i naszych potrzeb mogą pełnić funkcję czysto dekoracyjną (gdy wyeksponujemy w nich na przykład obraz, rzeźbę lub zabytkową komodę) albo praktyczną (gdy służą jako miejsce na szafę do zabudowy, dodatkowe łóżko czy biurko do pracy). A te niezbyt głębokie znakomicie nadają się choćby na półki.

Zalety wnęk w aranżacji wnętrz:

  • Pomagają optycznie tuszować meble o dużych gabarytach – wsunięte do wnęki masywne biurko czy ciężki regał, będą wydawały się mniejsze.
  • Ułatwiają podzielenie dużej przestrzeni na strefy o różnych funkcjach.
  • Są dodatkowym miejscem do przechowywania rzeczy.

 

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Wnęki w mieszkaniu. Gdzie i jak zaaranżować wnękę