Problem z powiększeniem salonu

red.

Na pytanie czytelnika odpowiada architekt Łukasz Milewski z biura projektowego ARB+.

Salon z aneksem kuchennym 20m2, proj. arch. Łukasz Milewski, ARB+
Salon z aneksem kuchennym 20m2, proj. arch. Łukasz Milewski, ARB+
aut: arch. Łukasz Milewski, ARB +

Pytanie:

Witam,

Już niebawem (maj 2012) odbieramy z żoną klucze do naszego pierwszego mieszkania, ma ono "tylko" 56.5 m kw i składa się z salonu z aneksem kuchennym, sypialni i małego pokoju, łazienki.

Jako, że jesteśmy młodym małżeństwem (po 30) lubimy dobrze zorganizowaną przestrzeń, funkcjonalne rozwiązania, które sprzyjają i pomagają w codziennym życiu mieszkańcom.

Jednak mamy kłopot z rozplanowaniem salonu, który jest z aneksem kuchennym, całość ma tylko 19.70 m kw.

Obawiamy się, że bardziej będzie to kuchnia z jadalnią niż aneks z miejscem do wypoczynku po całym dniu pracy.

Nie wiemy dokładnie jak zaaranżować salon, gdzie umiejscowić TV, gdzie postawić coffe table, a gdzie sofę oraz stół z krzesłami, żeby mieć jak najwięcej przestrzeni i swobody?

Wszystkie uwagi czy sugestie na pewno weźmiemy pod uwagę, z góry dziękujemy.

 

Odpowiedź:


Mając do dyspozycji niespełna 20m2 na najważniejsze przestrzenie i funkcje w mieszkaniu musimy iść na kompromis. Aby stworzyć czytelną przestrzeń salonu, a nie kuchnie z dużą jadalnią, postanowiliśmy zminimalizować i ukryć ciąg kuchenny. Dodatkowo maksymalnie otwieramy salon na przedpokój likwidując kawałek ściany.


Wysoka zabudowa od strony kuchni mieści lodówkę i płytkie szafki na produkty, od strony salonu mamy wnękę na telewizor oraz półki na książki a także dodatkowo  głębokie szafki wielkości lodówki. Górna linia szafek jest w całości przeszklona oraz podświetlana. Ściana kuchenna pomalowana metalizującą szarą farbą, która częściowo odbija światło, dzięki temu oraz oświetleniu pod szafkami nie będzie tam ciemno.

Biały ciąg roboczy mieści wszystkie niezbędne funkcje. Obok kuchni zmieści się niewielki rozkładany okrągły stół z czterema krzesłami. W salonie duża sofa ze stolikami kawowymi na kółkach oraz stylowy czarny fotel dla kontrastu.

WIZUALIZACJE >>

arch. Łukasz Milewski

ARB

Nie wiesz jak urządzić swoje mieszkanie? Napisz do nas na adres domosfera@gazeta.pl. Pomożemy!

Skomentuj:

Problem z powiększeniem salonu