Jak urządzić nieustawny pokój?
Na pytanie czytelników odpowiadają architektki Agata Abramczuk i Marta Drzymała z pracowni MADAMA.
Pytanie
Wraz z mężem zakupiliśmy niewielkie mieszkanie, w którym niekonwencjonalnym pomieszczeniem jest salon z kuchnią w kształcie wielokąta (29,4 m). Dużym atrybutem pomieszczenia są drzwi balkonowe i dwa okna, które umożliwią wydzielenie małego pokoju dla dziecka. Tutaj zaczyna się wyzwanie i chęć skonsultowania możliwych rozwiązań z Państwem. Trudność pojawia się przy właściwym wydzieleniu małego pokoju a następnie urządzeniu salonu z aneksem kuchennym, rodzi się pytanie gdzie ustawić stół (który chociaż po rozłożeniu ma pomieścić naszą rodzinę/znajomych - min 8 os.), gdzie postawić kanapę, stolik kawowy, szafkę pod TV, TV ? W wymarzonym scenariuszu, kuchnia miała mieć wyspę od strony salonu z miejscem na szybkie śniadanie, to jednak w kontekście wydzielonego pokoju wydaje się niemożliwe? Uwzględniając wszystkie poprzednio wymienione cechy, pozostaje pytanie czy trzeba z czegoś zrezygnować, zredukować, czy może da się to za pomocą odpowiednich trików skutecznie porozmieszczać, zachowując jednocześnie w salonie funkcje pokoju wypoczynkowego i gościnnego. Podoba nam się nowoczesny styl, gustujemy w jasnych odcieniach, ważne, żeby mieszkanie było ciepłe i miało swój charakter.Mały pokój : od 6 m do 9 m, od strony sypialni przy mniejszym oknie. Chcemy by znalazło się w nim miejsce na łóżko "jedynkę" małe biurko i komodę z regałem. Kuchnia: podobają nam się kuchnie z wykorzystaniem odcieni bieli i płyty, która u każdego producenta ma inna nazwę. Podłoga : będzie z jasnego drewna.
Będziemy wdzięczni za cenne porady.
Ania i Maciek
Odpowiedź
Projekt zagospodarowania przestrzeni 29 m kw., w której ma figurować kuchnia z jadalnią, salon oraz kącik dla dziecka był dużym wyzwaniem.
Udało się spełnić te wszystkie funkcje przez dostawienie ściany działowej pomiędzy holem a kuchnią. Dzięki niej znalazło się miejsce na obszerną szafę. Akcenty czerni w podwieszanych sufitach i ukryte w nich halogeny nawiązują do frezów szafy w holu. Oświetlenie ledowe w kształcie prostokąta obejmującego ścianę i posadzkę oddziela strefę holu od reszty mieszkania. Kolejna łuna światła wydostająca się z sufitu podświetla strefę telewizyjną. Ścianę pokryto fornirem, który łączy się ze ścianą ą w kuchni.
W części kuchennej schowana jest lodówka. Biel szafek kuchennych jest gustownym kontrastem dla głównego elementu czyli forniru. Zawsze jednak trzeba znaleźć kompromis pomiędzy tym co Domownicy by chcieli mieć w mieszkaniu a tym co będzie najbardziej funkcjonalne. Dlatego zrezygnowałyśmy z funkcji wyspy na możliwości swobodnego rozłożenia stołu.
Jasna, drewniana posadzka optycznie powiększyła to mieszkanie. Dlatego też w tym wnętrzu dominuje biel i jasność. Zastosowano jedynie pojedyncze akcenty kolorystyczne. Chabrowy stół w jadalni oddaje zamierzony efekt designu. Lekkie, niczym obłoki lampy nad nim scalają to wnętrze.
Przez taki podział ścian udało się stworzyć pokój dla dziecka. Udało się wygospodarować 8 m2. W pokoju jest przewidziane miejsce na łóżko które w przyszłości może być również piętrowe.
Agata Abramczuk, Marta Drzymała
MADAMA
- Więcej o:
Kawalerka dla singla z psem
Projekt pokoju z aneksem kuchennym
Jak urządzić mieszkanie 53 m kw.?
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI
Willa w stylu secesyjnym niedaleko Zurychu
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi