Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Problem z urządzeniem salonu

red.

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada Paulina Truchel, stylistka z firmy Decorador.

Pytanie:

Mam problem z urządzeniem salonu. W salonie znajduje się duża kanapa w kolorze ecru - to ecru jest bardzo intensywne, można by powiedzieć, że kanapa ma kolor ciemnej wanilii. Ściany w kolorze jasnego beżu, meble wszystkie wenge. Chciałabym zmienić kolorystykę. Oczywiście nie zmienię już kanapy ani mebli, ale myślę, że można dodać może dwa kolory. I tu właśnie jest problem. Wiem że do takiej kolorystyki można by dodać czerwień, zieleń czy fiolet. Niestety te kolory nie bardzo mi się podobają, ale myślałam np. o czerni, bieli, szarości. Nie wiem co dalej. Czy do kanapa w kolorze ciemnej wanilii będą pasować biało-czarne poduszki? Może do tego inne czarne lub szare elementy? Myślę też intensywnie o ścianach. Czy ściany mogłyby być mieszane - na jednej tapeta, na reszcie ścian farba. Tylko w jakim kolorze? Podobają mi się szarości, ale boję się, że kanapa ciemnowaniliowa uniemożliwia eksperymenty tego rodzaju. Dodatkowy problem to firanki - na razie są w kolorze ecru, ale czy mogą być np. ciemne, ze wzorem? Kolejny problem to ława i stół - czy na stole powinien być obrus na co dzień czy można położyć na nim tylko np. filcowe podkładki pod talerze - jeśli tak to jaki kolor byłby najlepszy?

W załączeniu przesyłam zdjęcia mojego nieszczęsnego salonu - niestety telefon komórkowy, za pomocą którego zostały wykonane zdjęcia, "zmodyfikował" trochę kolor kanapy, która de facto jest, jak już wspomniałam, ciemnowaniliowa.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc

Magda K.

Odpowiedź:

Zaletą w Pani salonie są proste meble, których obecne ustawienie jest najbardziej ergonomiczne. Sprawia to wrażenie estetyczności oraz przejrzystości. Moja propozycja opiera się na zmianie kolorystyki ścian oraz dodatków. Ponieważ wszystkie meble w Pani salonie mają prostą formę proponuję wprowadzenie jednego dominującego elementu, którym będzie tapeta. Nie bez znaczenia jest kolorystyka. Wspomniała Pani, że szarości to grupa kolorów, które najbardziej trafiają w Pani gust. Tapeta powinna być utrzymana w ciemniejszej kolorystyce np. grafitowe tło, wzór lub elementy ozdobne w czerni, szarości i ecru. Będzie wyglądała najefektowniej, jeśli zostanie położona na ścianie na wprost wejścia. Światło wpadające przez okno znajdujące się na ścianie obok pomoże w eksponowaniu jej, doświetli ją. Proponuję tapetę z nowoczesnym, fantazyjnym wzorem, subtelnie łączącym elementy geometrii z motywami naturalnymi. Bardzo ciekawie wyglądają tapety, które zawieraj mieniące się elementy. Wieczorem przy zaświeconej małej lampce lub świecach ściana będzie delikatnie lśniła w kilku miejscach.

Aby nie zaciemniać pomieszczenia pozostałe ściany zalecam pomalować jasną, zimną farbą, dzięki której pokój będzie wyglądał na większy. Sufit zostawiamy oczywiście jaśniejszy, najlepiej w występującym już kolorze ecru. Na ściany proszę wybrać kolor obecny na tapecie, odpowiadający np. jasnym elementom wzoru tapety. Stworzymy w ten sposób zespół barw koordynujących ze sobą. Dzięki zabiegowi powtórzenia koloru wnętrze zyska na spójności, wszystkie elementy będą ze sobą współgrały.

Tapety i tekstylia pozostają ze sobą w ścisłym związku. Naturalne światło jest bardzo istotnym elementem pomieszczenia, aby go nie zatracić w salonie należy unikać ciężkich, ciemnych zasłon. Lepiej wybrać lekkie materiały, w oknie zastosować rolety lub żaluzje. Mając na uwadze nowoczesny charakter wnętrza, dobrym rozwiązaniem będą rolety rzymskie. Przy wybieraniu tkaniny należy pamiętać, że na ścianie naprzeciwko okna znajduje się telewizor. Tkanina nie może być za cienka, ponieważ będzie przepuszczała za dużo światła. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie rolety typu black - out, czyli rolety całkowicie zaciemniającej oraz firan czy też rolety rzymskiej pełniącej funkcję czysto dekoracyjną. Możliwości jest kilka. Sytuację można odwrócić, roletę rzymską potraktować jako firanę dekoracyjną a na zasłony wybrać materiał, o małej przepuszczalności promieni słonecznych. Jeśli chodzi o kolorystykę dekoracji okiennych najlepszy efekt uzyskamy stosując tkaniny w kolorach neutralnych, które już występują w pomieszczeniu, tj. ecru, wanilia, odcienie szarości, tkaniny z elementami łagodnej czerni.

Ponieważ w salonie dominującym elementem jest tapeta, firanki powinny zawierać bardzo delikatny, subtelny, prosty wzór.

Dopełnieniem całości będą poszewki na poduszki. Z gamy tkanin dostępnych na rynku proponowałabym poduszki w kolorze czarnym, szarym oraz ecru lub ciemno waniliowym. Warto pokusić się o tkaniny z delikatnym połyskiem, które nadają wytworności wnętrzom. Bardzo dobrze będzie również wyglądać poduszka z wzorem zbliżonym do wzoru tapety, lub nawet takim samym.

Do Pani pomieszczenia sugeruję dobrać lekką lampę wiszącą w kolorze czarnym, która nie zakłóci harmonii, jaka została stworzona we wnętrzu. Najbardziej pasująca do Pani salonu będzie prosta, nieskomplikowana forma abażuru.

Na stole można położyć filcowe podkładki pod talerze, w kolorze wanilii, dla skontrastowania z ciemnym stołem, lub w kolorze czarnym, by utrzymać dominującą czarno- szarą kolorystykę. Ciekawie wyglądają również bieżniki. Obrus należy zarezerwować na szczególne okazje.

Aby uniknąć monotonni zalecam wprowadzenie kilku dodatków przykuwających uwagę. Mam tutaj na myśli takie dodatki jak świeczniki, misa na owoce, czy też wazon. Błyszczące powierzchnie są sprzymierzeńcami małych pomieszczeń.

Mam nadzieję, że pomysły przedstawione przeze mnie okażą się odpowiednią  inspiracją, pomogą we wprowadzaniu zmian i kreowaniu przestrzeni.

Życzę powodzenia.

Paulina Truchel / DECORADOR

Skomentuj:

Problem z urządzeniem salonu