Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić nowe mieszkanie?

red.

Na pytanie użytkownika odpowiada architekt wnętrz Alina Badora z  biura architektonicznego TECON.

Pytanie:

Witam,
jestem w trakcie planowania wykończenia mieszkania, które odbieram na początku września. Mieszkanie ma ponad 56m2, dwa pokoje w tym kuchnię połączoną z pokojem dziennym. Mieszkanie jest południowo-wschodnie, widne. Podłoga w kuchni będzie jasna, natomiast w pokoju dziennym ciemniejszy dąb typu caramel (deska wielowarstwowa).Tutaj chciałbym prosić o poradę w jaki sposób połączyć terakotę kuchenną z podłogą w pokoju dziennym oraz jak dobrać kolorystykę ścian i oświetlenie w pokoju dziennym w połączeniu z
otwartą kuchnią.

Ustalenia:
- kuchnia będzie jasna z dodatkami drewnianymi
- podłoga - deska dąb caramel (ciemna)
- podłoga w kuchni jasna
- w sypialni wykładzina jasna
- łazienka brąz+biel (jasny beż)
- w garderobie deska/tak samo jak w pokoju dziennym

Główne problemy:
- jak połączyć parkiet z terakotą pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią.
- jak dobrać oświetlenie w kuchni i w pokoju dziennym
- kolorystyka ścian
- oświetlenie w łazience i pokoju dziennym
- kolorystyka w przedpokoju, tak aby ją rozjaśnić

Proszę o radę w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku
Bartłomiej Chmiel

Odpowiedź:

Odbiór nowego mieszkania to dla wielu wyzwanie dotyczące tego w jaki sposób je urządzić i zaaranżować. Postawiony przez Czytelnika problem jest wielowymiarowy i dotyczy wielu aspektów jakie należy rozważyć podczas projektowania wnętrza.

Z poruszonych kwestii najszerzej zajmiemy się oświetleniem. Jest ono jednym z najważniejszych elementów mieszkania. Pełni ono funkcję nie tylko użytkową ale wpływa również na klimat wnętrza.

W zależności od potrzeb mieszkańców możemy dobrać różne źródła świata a dostępne na rynku możliwości są bardzo duże. Dotyczy to zarówno opraw oświetleniowych ale także samych źródeł światła (halogen, świetlówka, żarówka czy LED).

W pokoju dziennym proponujemy proste oprawy sufitowe montowane bezpośrednio do stropu. Możemy wykorzystać oprawy halogenowe o różnym stopniu rozproszenia światła przez co uzyskamy najbardziej optymalną barwę i jakość oświetlenia. Oświetlenie stołu powinna stanowić lampa wisząca, którą można zapalać odrębnie w stosunku do pozostałych źródeł. Nada to wnętrzu klimat podczas posiłków i dłuższych wieczorów.

Dodatkowym, nastrojowym oświetleniem salonu może być oświetlenie typu LED zastosowane w zabudowie meblowej czy wnękowej. Jest to dyskretne nastrojowe światło dające wiele możliwości zastosowania.

Oświetlenie typu LED można także wykorzystać do rozjaśnienia strefy blatu w kuchni stosując w tym przypadku taśmy o dużej gęstości diod lub większej mocy. Z uwagi na dużą energooszczędność takiego oświetlenia część ta może być stale podświetlona a sposób oświetlenia bardzo efektywny i ciekawy.

Pomieszczenie łazienki i toalety powinno być oświetlone zarówno za pomocą opraw stropowych (np. plafon lub halogen) ale także z wykorzystaniem oświetlenia punktowego takiego jak różnego rodzaju kinkiety w okolicy lustra lub na ścianie. Kiedy zachodzi taka potrzeba będzie można doskonale doświetlić pomieszczenie łazienki ale jednocześnie stworzyć bardziej intymną i ciepłą atmosferę. Pamiętajmy, że tu mamy do czynienia jedynie ze światłem sztucznym.

Rozważana przez Czytelnika podłoga dębowa w kolorze caramel będzie się dobrze komponować z posadzką epoksydową w kolorze białym lub z dużą płytką podłogową (np. 120x60) również w kolorze złamanej bieli. Tego typu posadzkę proponujemy w kuchni i łazience. Gres lub posadzkę epoksydową możemy połączyć z deską podłogową za pomocą listwy korkowej. Tego typu połączenie jest nie tylko estetyczne ale i jednocześnie bardzo elastyczne i wytrzymałe.

Kolorem bazowym dla całego mieszkania powinien być kolor biały. Nada to wnętrzu lekkości oraz powiększy optycznie pomieszczenia. Zaproponowane wyposażenie i preferowane przez Czytelnika kolory powinny być przełamane neutralnym białym kolorem. Beże i brązy będą nużące i nudne. Dla podkreślenia niektórych ścian możemy zastosować ciekawą tapetę lub tynk strukturalny imitujący beton.

Urządzając wnętrze mieszkania trzeba pamiętać o uniwersalnej zasadzie niemieckiego architekta Mies van der Rohe "Less is more" co tłumaczyć trzeba "mniej czyni więcej?" Im większa spójność i jednolitość elementów wystroju tym bardziej eleganckie, ponadczasowe i uniwersalne będzie nasze mieszkanie.

architekt Alina Badora,

Biuro architektoniczne TECON

Skomentuj:

Jak urządzić nowe mieszkanie?