MoRZe w stolicy?
Czyli warszawska edycja Gdynia Design Days!
W lipcu 2012 roku Gdynia po raz kolejny stała się letnią stolicą designu. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu było projektowanie przestrzeni miejskiej. Program obfitował w rekordową liczbę wystaw, warsztatów, wykładów i prezentacji. Po raz pierwszy odbył się również panel biznesowy, na którym profesjonaliści z branży projektowania wymienili się cennymi uwagami i propagowali ideę przemysłów kreatywnych. Dzięki bogatemu programowi festiwalu odwiedziła nas rekordowa liczba ok. 93 tys. gości!
Gdynia, jedno z najbardziej przyjaznych miast w Polsce, zaprosiła do współpracy szerokie grono kuratorów, projektantów i historyków sztuki. Nie zabrakło wśród nich przedstawicieli z Warszawy. W zamian za to, warszawskie środowisko projektowe zaprasza Gdynię do Warszawy, gdzie przeniesione zostaną cztery wystawy: „Ładny Kraj”, „Made in Poland - cudze chwalicie własnego nie znacie”, „Bóg Humor Ojczyzna. Projektowanie rosyjskie” i „Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989”.
Termin: 21 września - 12 października 2012
21 września w wernisażu stołecznej edycji Gdynia Design Days udział weźmie szerokie grono miłośników Gdyni, firmy i pracownie projektowe i architektoniczne, muzea, showroomy, redakcje mające swoje siedziby na terenie Soho Factory m.in. Muzeum Neonów, Magazyn Praga, Redakcja MaleMena. Już sam wernisaż będzie spektakularnym wydarzeniem łączącym design, architekturę, muzykę, film, fotografię i dobrą kuchnię.
Lokalizacja: SoHo Factory (Warszawa, ul. Mińska 25)
SoHo Factory to jedno z największych centrów wystawienniczych w Warszawie. Eks pozycje będą prezentowane w najciekawszej i najdynamiczniej rozwijającej się obecnie stołecznej przestrzeni miejskiej, gdzie sprawnie łączy się funkcje przestrzeni komercyjnej i tej dla działań kulturalnych Soho Factory stanowi obecnie najlepszy przykład współczesnej rewitalizacji i umiejętnego inwestowania w miejscowych projektantów, architektów i planistów.
Kuratorzy: Ksenia Kaniewska, Iwona Kowalczyk, Janusz Kaniewski.
Wystawy:
Ładny Kraj
Główna wystawa tegorocznej edycji Gdynia Design Days poświęcona jest podsumowaniu tego, jak zmieniła się przestrzeń publiczna w Polsce po największych przemianach ostatniego dwudziestolecia: po inwestycjach finansowanych z Unii Europejskiej, po wielkich porządkach na dworcach po Euro 2012, po polskiej Prezydencji 2011. W jednym miejscu pokazujemy i poddajemy pod dyskusję obrazy, które tworzą wizerunek Polski nowoczesnej. Wszystko może być mądrze zaprojektowane. Podczas wystawy zobaczymy, jak wygląda design polskiej komunikacji miejskiej, ulic i placów, stadionów, szkół, szpitali, taksówek, kiosków z prasą, latarni, koszy na śmieci itp. znaczków. Czy zmiany na lepsze zawsze oznaczają przemiany na piękniejsze?
Organizator: Centrum Designu Gdynia/Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Kurator wystawy: Janusz Kaniewski, Iwona Kowalczyk
Komisarz wystawy: Iwona Kowalczyk
Realizacja wystawy: Kaniewski Haute Design
Made in Poland, cudze chwalicie własnego nie znacie.
Wystawa, na której pokazujemy przykłady naszych „hitów” eksportowych - produktów, które przez dobre wzornictwo godnie nam ambasadorują za granicą. Znajdą się tam produkty najróżniejsze np. kosmetyki, odzież, gry komputerowe, sprzęt sportowy. Wszystkie wyprodukowane przez polskie firmy, z których powinniśmy być dumni.
Organizator: Centrum Designu Gdynia/Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Kurator wystawy: Janusz Kaniewski, Iwona Kowalczyk
Komisarz wystawy: Iwona Kowalczyk
Realizacja wystawy: Kaniewski Haute Design
Bóg Humor Ojczyzna. Projektowanie rosyjskie
Projekt "Bóg, humor, ojczyzna" jest pierwszą tak pełną prezentacją wzornictwa młodych Rosjan poza granicami tego kraju od czasu rozpadu ZSRR. Stanowi próbę obiektywnego spojrzenia na to, co dzieje się w kraju, o którym od kilku lat mówi się wyłącznie w kontekście polityki. Nas polityka nie interesuje. Nie jesteśmy bynajmniej w tej kwestii ignorantami, ale nasz kontakt z „władzą” ogranicza się wyłącznie do patronatu polskich i rosyjskich instytucji państwowych. Prezentujemy prace wolne od stereotypów, narosłych przekonań, podziałów politycznych, ale nie oderwane od tradycji. Bo wiedza o przeszłości daje siłę. I wiarę.
Organizator: Centrum Designu Gdynia/Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Kaniewska
Realizacja wystawy: Kaniewski Haute Design
Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989
„Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989” to pierwsza w Polsce wystawa, która zwraca honor przysłowiu, że „potrzeba jest matką wynalazku”i pokazuje, że projektowanie to nie ornament, a zaspokajanie potrzeb. Od broni powstańczej z czasów okupacji, przez kombinowane, sztukowane narzędzia, meble, pojazdy powojennej biedy, modę uzupełnianą na bazarach - po domowe usprawnienia wujka-złotej rączki, maszyny do pędzenia bimbru, podziemne drukarnie ze stanu wojennego i produkcję badylarzy, prywaciarzy i chałupników. Nasze strychy, piwnice, działki, więzienia i akademiki kryją arcydzieła kreatywności często anonimowych „designerów”. Na wystawę składać się będą fotograficzne prezentacje najciekawszych wynalazków oraz przedmioty, które uda się zdobyć od prywatnych osób.
Organizator: Centrum Designu Gdynia /Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Kurator wystawy: Janusz Kaniewski
Komisarz wystawy: Janusz Kaniewski
Realizacja wystawy: Kaniewski Haute Design
W kalendarzu wydarzeń festiwalowych, poza głównymi wystawami, znajdą się dodatkowo projekty związane z fotografią, muzyką czy filmem. Edycja warszawska gościć będzie także osobistości ze świata kultury i sztuki. To wyjątkowa okazja do spotkania z osobami, które decydują o wyglądzie na szej przestrzeni publicznej ostatnich lat, a jednocześnie rzadko występują publicznie. Do udziału w ich wykładach i warsztatach zapraszamy zarówno doświadczonych architektów i projektantów, jak i najmłodszych odbiorców. Ogromnym atutem projektu jest miejsce - po raz pierwszy SOHO Factory zaprezentuje przed publicznością przestrzenie, które nigdy jeszcze nie były otwarte dla zwiedzających.
Gdynia Design Days - edycja warszawska. Zapraszamy na pierwszy festiwal sztuki projektowania w stolicy!
Soho Factory
ul. Mińska 25
Warszawa
- Więcej o:
Ewa Ewart i Magda Atkins gośćmi specjalnymi wyjątkowego wydarzenia „Siła opowieści” z okazji 18. rocznicy powstania DOMOTEKI
Czwarta edycja TRŁ WROCŁAW! już 5-6 października 2024 r.
Liczne nagrody w Konkursie Wnętrze Roku SAW - co można zyskać dzięki zwycięstwu?
Polish Job 2.0 - wystawa polskiego designu w Eindhoven 19-27.10.2024 r.
IKEA inspiruje do działania na rzecz poprawy jakości snu
Wystawa "Beyond the Line": Stefan Gierowski i Sean Scully - 14.09 - 24.11.2024 r., Warszawa
Zwycięzcy krajowego etapu Konkursu Nagroda Jamesa Dysona
Targowisko Sztuki w Warszawie: 28-29 września 2024 r., Butelkownia