Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdynia Design Days - szósta edycja

red.

5-14 lipca. Zapamiętajcie te daty i ruszajcie do Gdyni na szóstą edycję Gdynia Design Days! W tym roku to, co lokalne będzie na styku tego, co ważne i modne w Polsce i na świecie.

Wystawy, warsztaty, spotkania z najlepszymi polskimi projektantami, miejska akcja "Śledź Design", działania w nowych prototypowniach Centrum Designy Gdynia w PPNT, pokaz mody, koncert Mazolewski & Modzelewski i nowy, odświeżony Projekt Market - to tylko część atrakcji, które szykują organizatorzy szóstej edycji Gdynia Design Days.

Sercem festiwalu będzie Terminal Designu, który po dwóch latach przerwy wraca na plac Grunwaldzki. Takiego Terminalu jeszcze nie było - w piętrowej konstrukcji znajdzie się przestrzeń wystawiennicza, wykładowa, warsztatowa, strefa multimedialna, przestrzeń gastronomiczna, księgarnia i strefa wakacyjnego relaksu. Twórcami projektu Terminalu Designu jest trójmiejska grupa projektowa TABANDA, czyli Megi Malinowska, Filip Ludka i Tomasz Kempa. TABANDA jest także kuratorem wystawy „Współczesne Improwizacje” pokazującej kulisy pracy lokalnych projektantów.

5 lipca, w ramach imprezy otwierającej festiwal, wystąpi gościnnie Wojtek Mazolewski, którego muzyka stanowi również jedną z improwizacji w ramach wystawy „Współczesne improwizacje".

Co, gdzie, kiedy?

Wydarzenia w Terminalu Designu:

Wystawa "Współczesne improwizacje"; 5-14 lipca, 10.00-20.00;  Terminal Designu, wstęp wolny

Jaki potencjał twórczy mają pomorscy projektanci i producenci? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy na wystawie "Współczesne improwizacje". Kuratorzy z grupy TABANDA koncentrują się na sposobie, metodzie oraz procesie powstawania różnych produktów. Przybliżają także definicję twórczej improwizacji w pracy projektowej i przypominają o wartości warsztatów rzemieślniczych. Każdą historię z zakresu wzornictwa, muzyki, animacji opowiadają, pokazując widzowi, co kryje się za drzwiami warsztatu, pracowni lub studia.

Baltic Fashion Business Cooperation Event - warsztaty/showroom/pokaz mody; 12-13 lipca; Terminal Designu

Szykuje się wielkie spotkanie projektantów i producentów z regionu Morza Bałtyckiego! Podczas dwóch dni wykładów i spotkań uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać na temat szeroko rozumianej branży designu, możliwości współpracy na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Wkażemy obszary o wysokim potencjale rozwoju oraz zdefiniujemy te, które wymagają poprawy, bądź zastąpienia nowymi rozwiązaniami.

Wydarzenie składa się z trzech części:

1. Panel dyskusyjny dla projektantów,MŚP i instytucji

Gośćmi  specjalnymi będą eksperci w  dziedzinie design management, producenci, projektanci i przedsiębiorcy. Moderatorem dyskusji będzie redaktor naczelna magazynu Design Alive - Ewa Trzcionka.

2. Warsztaty dla profesjonalistów

W ramach spotkania odbędą się dwa warsztaty. Pierwszy dotyczyć będzie obsługi oprogramowania UNICUTbyOptitex i będzie przeznaczony dla konstruktorów ubrań, właścicieli firm, kierowników produkcji oraz osób odpowiadających za proces produkcji. Drugi warsztat skierowany jest do młodych przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą w branży modowej i szukają pomocy w rozwinięciu swoich pomysłów.

3. Showroom i pokaz mody

W Showroomie firmy odzieżowe i projektanci zaprezentują swoje kolekcje. Jego celem jest pokazanie potencjału twórczego projektantów oraz odkrycie i promocja młodych talentów. Będzie to również doskonała okazja do znalezienia nowych partnerów biznesowych. W showroomie wezmą udział młodzi projektanci z całej Polski. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Projekt Market - targowisko designu; 5-7 lipca, 10.00-20.00, Terminal Designu, wstęp wolny

Projekt Market to możliwość spotkania z młodymi producentami i twórcami. Po raz pierwszy w historii festiwalu projektanci będą mogli przedstawić także projekty, które są zapowiedzią produktu lub ciekawej usługi.

W czasie Gdynia Design Days w Terminalu Designu odbywać się będą również warsztaty dla dzieci i dorosłych, wykłady ekspertów oraz spotkania z projektantami i przedsiębiorcami wykorzystującymi design w działalności swoich form.

Wydarzenia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym

Wystawa główna "NA STYKU"; 5-31 lipca; 10.00-20.00; Pomorski Park Naukowo-Technologiczny; wstęp wolny

Wystawa główna jest rozwinięciem idei „NA STYKU”. Dziwne? Nie! Oczywiste. Design to przecież działania na styku: sztuki i przemysłu; masowości i unikatowości; typowości i oryginalności; powszechności i specyficzności. Sześć grup projektowych z całej Polski, przygotowało projekty dedykowane naszemu regionowi. Co zaprezentują? Efektem będą prototypy nawiązujące do specyfiki nadbałtyckości, dające nowe spojrzenie na region lub zrealizowane przy wykorzystaniu materiałów przypisanych terytorium nadmorskiemu. W projekcie wezmą udział: Bartosz Mucha (Poor Design),  Jakub Gołębiewski, Paweł Grobelny, Paulina Krauza i Jacek Ryń (Razy2), Katarzyna Sokołowska i Wojciech Sokołowski (Sokka), Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski (Malafor). Projektanci z grupy Malafor są kuratorami wystawy.

Wystawa "Design innowacyjny. Rzeczy piękne i mądre"; 5-31 lipca, 10.00-20.00; Pomorski Park Naukowo-Technologiczny; wstęp wolny

Gdynia od zawsze kojarzona jest z innowacjami. Dlatego jedna z wystaw ponownie poświęcona będzie innowacyjnym projektom. Wystawa „Rzeczy piękne i mądre” zaprezentuje wizjonerskie prace młodych projektantów z Polski i zagranicy. Innowacja jest niezbędna, by tworzyć rzeczy piękne i mądre. Tych innowacyjnych rozwiązań, innowacyjnych poszukiwań najlepiej szukać wśród studentów. Młodzi projektanci coraz częściej pokazują przedmioty i projekty, które w niekonwencjonalny sposób rozwiązują problemy w nowatorski sposób. Dlatego w tegorocznej edycji spotkań ze współczesnym wzornictwem zaprezentowane zostaną najciekawsze prace stworzone przez studentów z różnych artystycznych i technicznych uczelni. Kuratorem wystawy jest Ksenia Piątkowska.

Wystawa "Dyplomy ASP w Gdańsku"; 5-31 lipca; 10.00-20.00; Pomorski Park Naukowo-Technologiczny; wstęp wolny

Po raz pierwszy na festiwalu Gdynia Design Days będzie można zobaczyć prace dyplomowe studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Akademia otwiera się na zwiedzających i pokazuje wszystko to, co najlepsze na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Pokazane zostaną prace młodych projektantów tworzących na styku pracy akademickiej i zawodowej. Prezentowane projekty zostały wyłonione spośród wszystkich dyplomów magisterskich i licencjackich - pokazują najbardziej twórcze, lekko szalone, nowatorskie, pomysłowe i estetyczne projekty, jakie powstają na ASP w Gdańsku. W trakcie trwania wystawy na GDD 2013, spośród eksponatów zostaną wyłonione dwie najlepsze prace z wzornictwa i architektury. Całość prezentowana jest w przestrzeni zaaranżowanej przez samych studentów - to studenci projektują dla studentów, a wykreowana przestrzeń jest efektem pracy trzech studentek z koła naukowego „360 ? sztuki”.

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędą się także warsztaty dla profesjonalistów.

Wydarzenia "rozsiane" po Gdyni

Gdyński Plener Projektowy; 7-14 lipca; Prototypownia PPNR/Plaża Śródmieście

To już druga edycja Gdyńskiego Pleneru Projektowego. Tym razem zadaniem uczestników pleneru będzie realizacja projektu na styku lądu i wody. Przedmiotem projektu mają być obiekty pływające przeznaczone do rekreacji na przybrzeżnej wodzie, jednocześnie sprawdzające się podczas relaksu na plażowym piasku. Zaproponowane modele, skonstruowane z tanich, lekkich i powszechnie dostępnych materiałów, zostaną przetestowane na gdyńskiej plaży.Plener jest skierowany do profesjonalnych projektantów, którzy ukończyli studia, realizują się rynkowo, a jednocześnie chcieliby współtworzyć środowisko zawodowe w Polsce. Kuratorem jest Piotr Mikołajczak.

Wystawa "W Witrynach"; 5-14 lipca; 24h; witryny sklepowe przy ul. Świętojańskiej w Gdyni

W tym roku po raz pierwszy w ramach Gdynia Design Days zorganizowana zostanie wystawa „W witrynach”, podczas której zaprezentują się młodzi projektanci wychodzący w swych  projektach poza wyznaczone granice w myśleniu o przedmiocie. Tegoroczne hasło festiwalu, odzwierciedla ideę wystawy i miejsce jej prezentowania. Sklepowe witryny, w których swoje prace pokażą młodzi, zdolni projektanci, znajdują się na styku strefy publicznej i strefy prywatnej. Pokazywane w nich obiekty znajdują się zaś na styku projektowania i społecznego zaangażowania. Niekonwencjonalne materiały łączą się tu z ekologicznym i zrównoważonym podejściem do produktów. Widelec, czy łyżka staje się elementem lampy, a zwykły szary papier zmienia się w funkcjonalną i pojemną torbę na zakupy. Dzięki zgięciom i zaskakującym rozwiązaniom torba nie tylko jest wytrzymała i przystosowana do wielokrotnego użytku, ale także po złożeniu mieści się w damskiej torebce.

Śledź Design i MINI Taxi

Kolejna odsłona akcji miejskiej - Śledź Design, podczas której na rowerach będzie można odwiedzać designerskie miejscówki. Organizatorzy przygotowali specjalne stojaki na rowery. Nowością będą bezpłatne taksówki MINI, które w weekend będą rozwozić uczestników między punktami festiwalu. Będą kursowały w weekendy (6 -7 lipca oraz 12 - 13 lipca) w godzinach 12:00 - 18:00. MINI Taxi będą miały trzy przystanki: Dworzec Główny w Gdyni, Terminal Designu na placu Grunwaldzkim i PPNT. Warto je wyśledzić!

Spacery szklakiem gdyńskiego modernizmu

W zeszłym roku kilkuset chętnych ruszyło w podróż do przeszłości trasą najstarszych i najciekawszych architektonicznych atrakcji Gdyni. W tym roku także starczy miejsc dla wszystkich, którzy chcą poznać miasto od podszewki.

    Więcej o:

Skomentuj:

Gdynia Design Days - szósta edycja