Dom w starej kamiennej stodole

red.

Niezwykły budynek w hiszpańskich górach

Ten niezwykły dom stojący w hiszpańskiej wiosce Guijo de Santa Bárbara zaprojektowali architekci ze studia Ábaton Architects. Zadanie nie było łatwe - budynek starej, kamiennej stodoły trzeba było przystosować do celów mieszkalnych. Właściciele chcieli by ich nowy dom był nowoczesny lecz aby zachował swój pierwotny wygląd i nieco surowy charakter. Architektom udało się to znakomicie!

Budynek stoi na południowym stoku wzgórza. Tuż obok przepływa strumień z krystalicznie czystą, górską wodą. Przekształcając  dom starano się używać wyłącznie naturalnych materiałów a wszystkie prace wykonywać z szacunkiem dla środowiska.

Architekci postanowili wykorzystać sąsiedztwo strumienia. W domu powstało niewielkie patio z kaskadowym zbiornikiem wody. Latem, gdy trzeba ochłodzić wnętrze, wystarczy odsunąć dużą, przeszkloną szybę. Górska woda płynie z kranów oraz zasila basen przed domem.

Praktycznie cała południowa fasada jest przeszklona, więc w zimowe, słoneczne dni jest tu naprawdę ciepło. Dodatkowo można zamknąć olbrzymie, drewniane okiennice. We wnętrzach odnaleźć można nawiązania do stylu skandynawskiego oraz industrialnego. Cały parter jest otwartą przestrzenią, w której znajduje się kuchnia z jadalnią oraz spory salon z kominkiem. Na górę  prowadzą wąskie kamienne schody. Na piętrze mieszczą się sypialnie właścicieli, pokoje gościnne, dziecięce oraz łazienki.

Dom w hiszpańskiej prowincji Cáceres jest połączeniem starego z nowym, natury i architektury. Być może właśnie dlatego jest taki niezwykły.

Skomentuj:

Dom w starej kamiennej stodole