Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesna Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi

red.

Łódź ma salę koncertową z prawdziwego zdarzenia!

Już niedługo wszyscy melomani będą mogli cieszyć się nowoczesną Salą Koncertową Akademii Muzycznej w Łodzi. Obiekt przy ul. Żubardzkiej ma powierzchnię 5,5 tys m2 i składa się z czterech kondygnacji. To projekt Włodzimierza Nowakowskiego.

Znajduje się tu sala koncertowa z widownią dla 300 osób, profesjonalne studio nagrań, sala prób dla orkiestr i chórów, 12 sal akustycznie przystosowanych do zajęć z instrumentalistami (będą przeznaczone dla „najgłośniejszych” specjalności: trąbka, saksofon, puzon, waltornia, tuba, perkusja, oraz dla harf i kontrabasów), sala do zajęć zespołowych, 2 sale do zajęć ruchowych dla studentów specjalności rytmika oraz choreografia i techniki tańca, kilka sal wykładowych, ćwiczeniowych oraz garderoby.

- Sala koncertowa ma 600 m kw. i co ciekawe - jest podzielona dokładnie na pół: powierzchnia sceny i widowni jest taka sama - mówi Włodzimierz Nowakowski

W ten sposób uzyskano wielką scenę, która pomieści jednocześnie wielki aparat wykonawczy - 160 muzyków, w tym 80-osobową orkiestrę i 80-osobowy chór. Rozległa estrada umożliwia realizacje teatralne, w w przypadku koncertów solowych czy kameralnych - dostawienie 140 dodatkowych krzeseł dla publiczności.

Nowocześnie wyposażona Sala koncertowa, dzięki znakomitej akustyce i wysokiej klasy nagłośnieniu, stwarza komfortowe warunki do koncertów symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych oraz nagrań różnych gatunków muzyki, szczególnie muzyki klasycznej i jazzowej. Wyposażona w fosę dla orkiestry i kurtynę jest przystosowana również do spektakli operowych i tanecznych.

Architekt podkreślał również znaczenia wyspowego usytuowania widowni:

To komfortowe rozwiązanie dla słuchaczy, bo każdy siedzi w odległości co najmniej trzech metrów od ściany.

Budowa oraz wszystkie elementy wyposażenia sali koncertowej, umiejscowionej centralnie wewnątrz budynku, dla wytłumienia wszelkich zakłóceń dobiegających z zewnątrz, zostały podporządkowane akustyce. Są to m.in. wielowarstwowe, grube ściany i podłogi, konstrukcja i pokrycie foteli, liczne ustroje akustyczne, w tym efektowne kuliste soczewki widoczne nad sceną, tysiące ukrytych w ścianach rezonatorów.

Dla Sali koncertowej i studia nagrań został zakupiony wysokiej klasy sprzęt do  nagłaśniania i rejestracji dźwięku, dostosowany parametrami do muzyki klasycznej, zapewniający audiofilskie warunki odbioru muzyki. W połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie instalacji teleinformatycznych i elektroakustycznych tworzy on złożony system, który umożliwia nagłośnienie sali przy równoczesnej niezależnej realizacji transmisji na żywo, 48-śladową rejestrację dźwięku, wyświetlanie na telebimie bieżących realizacji ze zdalnie sterowanych kamer i rejestrację wideo.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesna Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi