Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kawalerka w centrum Warszawy, czyli mieszkanie pełne świetnych rozwiązań

red.

Kawalerka to zawsze duże wyzwanie dla projektantów. Zobaczcie, jak poradzili sobie z małym mieszkaniem w centrum Warszawy.

22 m kw. to niewielka przestrzeń do życia. Architektom z warszawskiego Studio Projektowego Utopia - Małgorzacie Krzyżanowskiej i Grzegorzowi Waligórze, udało się sprawić, że małe mieszkanie stało się przytulne i funkcjonalne.

Kawalerka znajduje się w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia (jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Warszawy), w budynku z lat 50. XX w. Zostało zaprojektowane z myślą o wynajem, dla jednej lub dwóch osób.

Kawalerka = duże wyzwanie!

Architekci dobrze wykorzystali każdy metr kwadratowy, a jednocześnie pozostawili wrażenie otwartej, dalekiej od zagracenia przestrzeni. Sprzyjają temu użyte materiały (tj. sklejka, beton, szkło, wielkie lustra) oraz jasne, niebieskie i szare kolory.  Mieszkanie jest wysokie, dlatego zdecydowano się na antresolę z wygodnym miejscem do spania, pod którą znajduje się garderoba.

Kuchenne szafki i biblioteka sięgają sufitu, a dostęp do nich zapewnia przenośna drabinka.
Ciekawym pomysłem jest opuszczany blat kuchenny, zakrywający płytę i zlew. To rozwiązanie sprawiło, że kuchnia nie rzuca się w oczy, jest integralną częścią wspólnej przestrzeni. Zamiast klastycznych kafelków między szafkami, architekci zdecydowali się umieścić tu indywidualnie wykonaną grafikę z planem okolicy. Również stół wybrany został z myślą o małym mieszkaniu. Podwyższony jest stołem jadalnym, obniżony - stolikiem kawowym.

Dwa w jednym = idealne rozwiązanie do kawalerki

Warto też zwrócić uwagę na drzwi do pralni, które pełnią również dodatkową funkcję wieszaka na drobiazgi. Architekci ze Studio Projektowego Utopia maksymalnie wykorzystali również schody prowadzące na antresolę. Ukryli w nich szuflady, będące schowkami na buty, a wygodne stopnie mogą służyć za siedziska.

Skomentuj:

Kawalerka w centrum Warszawy, czyli mieszkanie pełne świetnych rozwiązań