Niezwykły dom nad brzegiem morza

red.

Chata w nowoczesnym wydaniu, czyli oryginalny 40-metrowy dom nad brzegiem morza.

dom na plaży, nowoczesny dom, mały dom, wakacyjny dom, jak urządzić
Chata na saniach; proj. Crosson Clarke Carnhan
fot. ccca.co.nz

Kto z nas chociaż przez chwilę nie marzył o własnym domku nad brzegiem morza? Nadmorską chatę chciała mieć również pewna pięcioosobowa rodzina z Nowej Zelandii. Projekt domu, w którym spędzaliby czas wolny zlecili architektom ze studia Crosson Clarke Carnahan. Drewniany domek (nazwany przez projektantów "hut on sleds" czyli "chata na saniach"), stanął na półwyspie Coromandel. To wciąż mało popularne miejsce jest oazą dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju.

Gdy wszelkie okna są zamknięte, dom przypomina opuszczoną twierdzę. Ożywa po podniesieniu ogromnego panelu, za którym kryją się wysokie, szklane drzwi. Dom ustawiony jest frontem do morza, więc mieszkańcy mogą cieszyć się niesamowitymi widokami przez cały dzień. Co ciekawe, dom opiera się na dwóch, grubych, drewnianych saniach, dzięki którym w razie potrzeby, można przesunąć go w dowolne miejsce. Takie rozwiązanie jest cenne, ponieważ linia brzegowa w tej okolicy ciągle się zmienia. Na dachu znajduje się taras, a z tyłu domu ustawiono zbiorniki w których gromadzi się deszczówkę.

Zajrzyjmy do środka. Pięcioosobowa rodzina ma tu 40 m kw. powierzchni mieszkalnej. Na dole zaaranżowano salon z otwartą kuchnią i łazienkę z prysznicem. Na górze ulokowano sypialnię dzieci (z trzema piętrowymi łóżkami) i rodziców.

Jak Wam się podoba ten dom?

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Skomentuj:

Niezwykły dom nad brzegiem morza