Design w domu: skandynawskie cztery pokoje z kuchnią

red.

Mieszkanie w starej kamienicy pełne klasyków designu.

Dzięki uprzejmości skandynawskiej agencji nieruchomości Alvhem Makleri, zaglądamy dziś do ciekawego mieszkania w Goteborgu. Znajduje się ono na drugim piętrze, sześciopiętrowej kamienicy w centrum miasta, wybudowanej w 1882 roku.

Mieszkanie ma 106 m kw. powierzchni. Zaaranżowano tu duży salon z balkonem, dwie sypialnie, jadalnia, kuchnia, łazienka i przedpokój. Wprawne oko dostrzeże w tym mieszkaniu mnóstwo wnętrzarskich perełek, czyli mebli i dodatków, o których śmiało można powiedzieć, że stały się "klasykami designu".

Design w domu, czyli na co warto zwrócić uwagę?

1. Przy kuchennym stole widzimy cztery krzesła czarne krzesła - model "18" zaprojektowany przez Michaela Thoneta. Pierwsza gięta "osiemnastka" trafiła do produkcji w 1876 roku. Zakrzywione oparcie, subtelnie wygięte nóżki i okrągłe siedzisko, sprawiły że model ten zyskał olbrzymią popularność na całym świecie.

2. Ozdobą salonu jest "Swan Chair" - fotel zaprojektowany przez Arne Jacobsena dla hotelu SAS Royal w Kopenhadze w 1957 roku. Mebel produkowany jest przez firmę Fritz Hansen.

3. Stojąca przy kominku lampa AJ została również zaprojektowana przez Arne Jacobsena w 1960 roku, jako element wyposażenia hotelu SAS Royal w Kopenhadze. Minimalistyczna forma sprawia, że model ten popularny jest do dziś. Więcej o lampach AJ przeczytacie tu>>. Lampy produkuje duńska firma Louis Poulsen.

4. W jadalni ustawiono 6 krzeseł EPC (Eames Plastic Chair), zaprojektowanych w 1950 roku przez Ray i Charlesa Eamsów. Krzesło doczekało się wielu wersji. W tym mieszkaniu widzimy DSW (Dining Height Side Chair Wooden Base) czyli klasyczne siedziska na drewnianych nogach. Krzesła produkowane są przez firmę Vitra.

5. W rogu jadalni dostrzec można kolejny klasyk małżeństwa Eamesów - RAR (Rocking Armchair Rod Base), czyli bujany o podstawie z metalowych prętów. Mebel ten został zaprojektowany w 1948 roku. Więcej o tym fotelu przeczytacie tu>>

Czy udało Wam się dostrzec jeszcze jakiś klasyk designu? Czekamy na Wasze komentarze!

Skomentuj:

Design w domu: skandynawskie cztery pokoje z kuchnią