Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płyty gipsowo-kartonowe

Monika Grabowska

Płyty gipsowo-kartonowe dają bardzo duże możliwości projektowe. Mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu. Zarówno w salonie jak i w łazience. Dzięki nim możemy wygładzić nierówne ściany, ale też zbudować półki, ścianki działowe czy sufit podwieszany.

Płyty gipsowo-kartonowe to płyty gipsu oklejone z dwóch stron kartonem. Najczęściej kupujemy płyty o szerokości 120 cm i długości 200-300 cm. Bardzo łatwo się je przycina. Mają grubość od 9 mm do 25mm. Płyty mocuje się za pomocą kleju albo na konstrukcji nośnej z łat drewnianych lub metalowych kształtowników. Łączenia płyt po zamontowaniu maskuje się taśmą z włókna szklanego lub papieru i gipsową masą szpachlową.

Aby uzyskać odpowiednią izolację akustyczną pomiędzy płytami stosujemy wełnę mineralną, lub większą ilość płyt.

Łazienka.

W łazienkach można stosować specjalne płyty gipsowo-kartonowe. Wykonuje się z nich ścianki, murki, półki, obudowuje wanny. Z płyt obłożonych płytkami stosunkowo tanio stworzymy kabinę prysznicową. Ciekawie wygląda kabina w formie ślimaka.

Wodoodporne płyty do łazienki mają zielony kolor.

Kuchnia.

W kuchni zamiast tradycyjnych mebli możemy wybudować konstrukcje i półki z płyty gipsowo-kartonowej a na półkach postawić kosze.

W przypadku zawieszania szafek kuchennych na ścianie z płyty gipsowo-kartonowej należy wzmocnić konstrukcję.

Wnęki.

Chcesz wyeksponować ładne przedmioty? Pomogą Ci wnęki stworzone z płyt gipsowo-kartonowych. Można je od góry podświetlić halogenami.

Co na płytę?

Płytę zazwyczaj malujemy farbą lub tapetujemy. W łazience pokrywamy ją płytkami. Możemy też obłożyć drewnem,  fornirem lub tworzywem sztucznym.

Zalety stosowania płyt gipsowo-kartonowych:

- Stawianie ścianek działowych jest szybkie.

- Płyty są lekkie- konstrukcje nie obciążają zbytnio stropu.

- Mała grubość zabudowy.

- Możliwość prowadzenia przewodów w ściance g-k.

- Powierzchnia płyty jest idealnie gładka.

- Dowolna grubość ścianki.

- Możliwość tworzenia łuków.

Wady płyt gipsowo-kartonowych:

- Jeżeli będziemy przycinać płyty w domu, wadą jest uciążliwy pył.

- Należy wcześniej przewidzieć czy powiesimy na ścianie obrazki, ponieważ możemy to zrobić tylko na konstrukcji (drewnianej lub metalowej).

- Na ściankach z płyt czasem pojawiają się pęknięcia w miejscach styku z sufitem, innymi ścianami, wokół otworu drzwiowego.

Zobacz również:

Okno nad zlewem kuchennym

Niebieski i biel. Świeżość we wnętrzu

Nowoczesne drewniane schody

Skomentuj:

Płyty gipsowo-kartonowe