Płyta gipsowa - waga, wymiary, zastosowanie
Ściana karton-gips, sufit karton-gips, zabudowa karton – gips – te nazwy zapewne słyszeliście nie raz. Płyty gipsowe są nieodłącznym elementem współczesnego budownictwa i wykończenia wnętrz. Poza tym, że są materiałem wykończeniowym do ścian, sufitów, skosów, stosuje się je także do wykonywania półek, regałów, czy zabudowy.
Dlaczego płyty gipsowe są tak popularne?
- są bardzo proste w obróbce: można je przycinać nożem do wymaganego kształtu, a otwory nawiercać wkrętarką,
- pozwalają na uzyskanie gładkich powierzchni ścian i sufitów,
- większość dostępnych produktów cechują dobre parametry izolacji cieplnej i jednocześnie niepalność,
- są wytrzymałe,
- nie ulegają zniekształceniom,
- stanowią doskonałe podłoże do dalszej obróbki jak np. malowanie, tapetowanie, układanie płytek,
- dostępne są płyty odporne na wilgoć, a więc idealne do stosowania w łazienkach.
Producenci płyt stale ulepszają swoje produkty stosując coraz nowsze technologie. Dzięki temu możemy już zakupić płyty:
- Do szybkiego montażu
- Poprawiające jakość powietrza dzięki redukcji stężenia formaldehydu
- O różnych klasach odporności na wilgoć, w tym do stosowania na zewnątrz
- Zapewniające izolację akustyczną
- Ognioodporne
- Odporne na działanie pleśni i mikroorganizmów
- O podwyższonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne
- Do gięcia
- Do wykorzystania jako podkłady podłogowe
- Odporne na promieniowanie rentgenowskie
- Pochłaniające dźwięk
Zielona płyta gipsowa - do czego służy?
Zielona płyta gipsowa to rodzaj płyty używanej jako podstawa dla płytek ceramicznych i plastikowych w pomieszczeniach w których wilgoć przekracza 70% np. w łazienkach i kuchniach. Jest to płyta typu GKBI i jest wodoodporna. Niektóre zielone płyty są również ognioodporne.
Płyta gipsowa na ścianę
Płyty gipsowe na ściany to uniwersalny, łatwy w montażu materiał, którym można pokryć ściany i sufity. Pierwszym krokiem w instalacji płyty gipsowej jest zmierzenie powierzchni ściany. Idealnie, arkusz płyty gipsowej powinien być o 10 do 12 mm mniejszy niż wysokość pomieszczenia od podłogi do sufitu. Po obliczeniu powierzchni można zaznaczyć linię cięcia i przystąpić do montażu.
Do wyboru są różne rodzaje płyt gipsowych na ściany. Dobrym wyborem do zastosowań mieszkaniowych jest na przykład płyta gipsowa Knauf. Tego typu płyta gipsowa jest oczyszczona z wcześniejszych napraw i szlifów oraz zabezpieczona przed korozją. Następnie jest gruntowana i może być wykończona płytkami dekoracyjnymi lub tapetą samoprzylepną. Do ciężkich sufitów warto wybrać płytę P113, która również dostępna jest w różnych grubościach. Materiał ten wsparty jest na stelażu z profili metalowych i pokryty cienką warstwą farby.
Płyta gipsowa na ściany może być używana również do pokrycia ścian zewnętrznych. Zapewnia dobry poziom izolacji i jest trwałym materiałem, który może wytrzymać każdą pogodę. Jest również przydatny w klatkach schodowych, szybach windowych i korytarzach, ponieważ zapewnia dobrą izolację przeciwpożarową i dźwiękową.
Jeśli zdecydujesz się użyć płyt gipsowo-kartonowych do ścian w swoim następnym projekcie, upewnij się, że wybierzesz produkt wysokiej jakości. Weź również pod uwagę grubość płyty gipsowej do ścian. Dobra grubość dla ściany lub sufitu to około 12,5 mm.
Płyta gipsowo-kartonowa - waga
Ile waży płyta gipsowo-kartonowa i od czego zależy jej ciężar? Na ciężar płyty wpływają nie tylko jej wymiary ale również to, czy jest impregnowana, czy nie. Płyty impregnowane są cięższe od standardowych ponieważ w środku wypełnione są specjalnymi środkami redukującymi pochłanianie wilgoci. Większa waga z pewnością nie jest zaletą, ale dzięki impregnacji można je stosować w kuchni, łazience, często nawet do zabudowy kabin prysznicowych, czy umywalek. Standardowa płyta gipsowo-kartonowa o wymiarach 1200 x 2600 mm o grubości 12,5 mm waży 22,168 kg brutto, natomiast płyta o tych samych wymiarach impregnowana waży już 23,712 kg brutto.
Płyta gipsowa - wymiary
Standardowa szerokość płyty gipsowej to 1200 mm, a najczęstsze długości to: 2000, 2400, 2600, 3000 mm. Obecnie jednak producenci oferują szeroką gamę niestandardowych wymiarów przeznaczonych do przeróżnego rodzaju prac. Do wykładania dużych powierzchni mamy dostępne płyty o wymiarach nawet 3100 x 1250 mm, do docinania mniejszych elementów – małe płyty 1200 x 600 mm. W płytach gipsowych duże znaczenie ma także grubość, która często przesądza o ich przeznaczeniu. Te najcieńsze, już nawet od 3,5 mm, ze względu na swoją plastyczność, są często stosowane to wykańczania półokrągłych elementów, ponieważ można je łatwo giąć. Te najgrubsze wykorzystuje się do wielkoformatowych powierzchni, które mają być wytrzymałe – wiadomo, im płyta grubsza, tym bardziej odporna.
Jakie są wymiary płyty gipsowej?
Płyty gipsowo-kartonowe dostaniemy w większości sklepów budowlanych w standardowych wymiarach i grubościach:
- 1200 x 2000 mm, grubość 12,5 mm
- 1200 x 2600 mm, grubość 12,5 mm
- 1200 x 600 mm, grubość 12,5 mm
- 600 x 2000 mm, grubość 12,5 mm
- 1200 x 3000 mm, grubość 12,5 mm
- 1200 x 2600, grubość 6,5 mm
- 1200 x 2600, grubość 9,5 mm
- 1200 x 2500, grubość 12,5 mm
- 900 x 1800, grubość 12,5 mm
Jeżeli potrzebujemy niestandardowych wymiarów płyt, a także płyt o szczególnym przeznaczeniu, warto zajrzeć na strony konkretnych producentów.
- Więcej o:
Zrób to sam: uszczelnianie listwy przypodłogowej
Dach z papy przecieka
Jak uniknąć zalania mieszkania podczas wyjazdu?
Uszczelka kabiny prysznicowej. Jak ją samodzielnie wymienić
Wymiana klamki w drzwiach wewnętrznych - krok po kroku
Jak ukryć rury w mieszkaniu?
Jak profesjonalnie wykonać wylewkę samopoziomującą?
Sucha zabudowa w łazience - najczęściej popełniane błędy?