Design w nurcie natury
Naturalnie, ekologicznie, pięknie...Design inspirowany naturą jest niezwykle modny.
Pierwotnym śladem piękna
Myśląc o wnętrzu o jego proporcjach, formie, kolorach i świetle patrzymy w ujęciu natury zestawiając piękno jej barw, przestrzeni, kamiennych form , piaskowych struktur, czy morskich traw. Design wnętrza w nurcie natury zainspirowany jest naturalnymi komponentami, stylizowanymi na formę i kolor piaskowca, szlifu skałki, rysunku kory drewna, eterycznej nici pajęczej, pnączy i motywów florystycznych, postarzanej chropowatej deski, faktury pergaminu czy gładkiej formy kryształu. To co nas otacza staje się autorskim miejscem fascynacji pięknem, początkiem tworzenia wnętrza w ujęciu naturalnych komponentów.
Kolory natury tworzą nastrój
Niezmiennie modne i neutralne barwy sprawdzają się zarówno w naturalnych jak i nowoczesnych wnętrzach, prezentują paletę delikatnych, pastelowych, jasnych kolorów określanych jako neutralne w odcieniu bieli, kamienia, piasku, drewna oraz ich pochodne. Wnętrza w kolorach ziemi, bieli, łagodnych szarości, pastelowych wrzosów czy zieleni sitowia wyglądają zawsze świeżo, harmonijnie, naturalnie. Kolory neutralne sympatyzują ze sobą kreując przytulną i jednocześnie wyrafinowaną atmosferę. Doskonale zestawiają się z kontrastem cynamonowych brązów czy limonkowych akcentów.
Dominujący brąz egzotycznej jatoby czy świeżego bielonego jesionu wydobywa pełnię estetycznych walorów eksponując poszczególne komponenty wnętrza. Zestawiając naturalne odcienie beżu i surowego drewna wykreujemy refleksyjny, harmonijny klimat a zestawiając z dodatkami w kolorze cytrusów wnętrze nabierze dynamicznego charakteru. Udane połączenia mebli o prostych geometrycznych kształtach, tkanin o luźnym splocie, uporządkowana przestrzeń, przetarte malowania ścian, ozdobne trawertyny czy łupki, motywy organiczne, florystyka, dodatki dekoracyjne jak ceramiczne wazy, plecione z wikliny donice z funkcją kwietnika, patynowana postarzana rama, lniane pokrowce foteli, prążkowany dywanik z trawy morskiej czy bejcowane drewno wprowadzają nastrój relaksu, a zestawienia poszczególnych komponentów pozwalają wykreować wygodne, eleganckie i ponadczasowe wnętrza. Symetria formy, kształtów spotyka się z filozofią zen a w naszym wnętrzu panuje niezmącony spokój, estetyka i piękno natury.
Ekspresja światła
Światło nadaje wnętrzu powiew świeżości i lekkość bytu, wydobywa ukryte walory, kontury i kształty, stymuluje świat roślin, eksponuje istotne rozwiązania architektury jednocześnie wtapiając je łagodnie w tło otoczenia. Optycznie otwiera bądź zamyka przestrzeń, ociepla (żółte i barwne światło) lub ochładza (białe, niebieskie) zależnie od pory dnia i wybranej stylistyki wnętrza. Jasne ściany, bielone drewniane podłogi, tkaniny przepuszczające światło w przymierzu z naturą i światłem wydobywają odbite promienie słoneczne, rozświetlając wnętrze od środka dzięki czemu wydaje się ono bardziej przestronne.
Zbliżając się do natury wybieramy miękkie kremowe światło (wolframowe) dopełniając je np. kontrastowym strumieniem białego (światło halogenów) tak by zintensyfikować lub zrównoważyć nastrój oświetlenia. Modne oprawy połączenia szkła matowo-transparentnego, kryształów w formie stylowej kuli, geometryczne abażury z fałdowanych tkanin w kontekście gry z bocznymi kinkietami nadają wnętrzu atmosferę witalności, ciepła, relaksu i pięknej formy.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach