Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielkanocne ozdoby. Najlepsze pomysły na świąteczne dekoracje

Inga Kosim

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Jeżeli planujesz rodzinne śniadanie, oprócz świątecznych potraw, warto zadbać, aby na stole pojawiły się piękne ozdoby.

Dekoracje wielkanocne
Dekoracje wielkanocne
fot. Corbis

Kolory na Wielkanoc

Zacznijmy od wyboru określonych kolorów , w których chcemy utrzymać naszą aranżację. Pamiętajmy, że ma być lekko i wiosennie. Ważne jest by dekoracja pasowała do posiadanej zastawy stołowej. Warto zainwestować w pasujące do siebie serwetki i obrusy. Tradycyjne zestawy kolorystyczne to: zieleń i żółć oraz błękit i żółć. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę poeksperymentować i wybrać nietypowy zestaw kolorów. W święta niezmiennie modne są pastele, ale czasem warto zdecydować się na mocniejsze akcenty. Z zielenią możemy zestawić fiolet lub róż, a jako tła użyć obrusu w kolorze ecru. Ciekawie będą się prezentować obrusy w nasyconych kolorach, np. turkusowym czy pomarańczowym, razem z klasyczną, białą zastawą. Nawet sztućce mogą nabrać bardziej odświętnego charakteru, jeżeli przewiążemy je drobnymi wstążeczkami.

Pisanki, czyli klasyczne wielkanocne ozdoby

Klasyczną wielkanocną ozdobą są wszelakie wariacje na temat pisanek. Wykonanie ich jest bardzo proste, a efekt zachwyci każdego. Najprostszą metodą jest zabarwienie jajek na jeden kolor, za pomocą dostępnych w sklepach farbek. Pisanki możemy ułożyć tradycyjnie w koszyczku, ale również zrobić z nich ozdobny łańcuch, którym udekorujemy lustro, okno czy też ułożymy go na stole (w tym wypadku polecam zrobić wydmuszki). Jajka można pomalować również mniej tradycyjnymi metodami. Wykorzystując metaliczne farby w spreju otrzymamy błyszczące, złote i srebrne pisanki, świetnie pasujące do nowoczesnej zastawy stołowej. Wystarczy klej, papier kolorowy i odrobina wyobraźni, by jednolicie zabarwione pisanki zamienić w wesołe ptaszki. Naprawdę ładnie będą wyglądać, gdy umieścimy je w uwitym z gałązek gniazdku.

Ciekawym pomysłem jest również udekorowanie pisankami gałązek np. bazi. Wydmuszki mocujemy na ozdobnych, kolorowych wstążeczkach lub sznurkach i używamy jak bombek. Mniej cierpliwi takie ozdoby mogą zakupić w sklepie, są wykonane z drewna lub plastiku. Wystarczy dobrać ładny wazon i główna dekoracja stołu gotowa. Zamiast ozdobnych jajek można użyć figurek ptaków czy motyli - posiadają klipsy, dzięki czemu można umieścić je niemal wszędzie. Wszystkie motywy kojarzące się z wiosną będą jak najbardziej na miejscu.

Słodkie wielkanocne dekoracje

Dla wszystkich łasuchów dobrym rozwiązaniem będą słodkie dekoracje. Zamiast prawdziwych jajek możemy użyć czekoladowych pisanek. Przyozdobione kolorowymi wstążeczkami będą zabawną dekoracją stołu, a po śniadaniu można je po prostu zjeść. W koszyczku, w towarzystwie czekoladowego zająca i kurczaczka, będą prezentować się nie gorzej niż prawdziwe jajka, a do tego są opakowane w dekoracyjne sreberka w różnych kolorach. Warto odwiedzić dobrą cukiernię, niektóre czekoladowe przysmaki to prawdziwe dzieła sztuki. Do dekoracji stołu możemy użyć również różnokolorowych landrynek. Rozsypane na obrusie czy też poukładane w miseczkach, zgodnie z kolorami, będą lśniły jak prawdziwe kamienie szlachetne.

Wielkanocne inspiracje pełne kwiatów

Nie zapomnijmy o świeżych kwiatach . Z konwalii można zrobić mały bukiecik i wstawić go do wazonika ze skorupki jajka. Inne kwiaty wstawmy do kieliszków na jajka, koszyczków, szklanek. Nie zawsze musimy używać wazonów, mniejsze dekoracje łatwiej ustawić pomiędzy półmiskami z jedzeniem. Wiele kwiaciarni oferuje gotowe wielkanocne kosze i bukiety. Składają się głównie z tulipanów, frezji czy też żonkili, urozmaiconych baziami. Kolory kwiatów możemy dobrać do innych dekoracji.

Wykorzystajmy zwykłą trawę. Posadzona w podłużnych doniczkach będzie stanowić naprawdę oryginalną ozdobę stołu. W jej źdźbłach pochowajmy pisanki, kurczaczki, zajączki, czy kwiaty. Doniczka z trawą może być również wykorzystana jako ciekawy świecznik. Zamiast trawy możemy użyć szczypiorku. Świetnym pomysłem jest ustawienie na stole rzeżuchy w doniczkach, która nie tylko pięknie wygląda, ale i doskonale smakuje. Do dekoracji wykorzystajmy także zioła: bazylię, tymianek czy lubczyk. Zasiać można je w specjalnie do tego przeznaczonych doniczkach. Jeżeli nie mamy czasu na hodowlę, przesadźmy gotowe, kupione w sklepie krzaczki ziół.

Pamiętajmy, że Wielkanoc to radosne, wiosenne święto. Nie traktujmy więc dekorowania stołu i wnętrza zbyt serio. Wciągnijmy innych do zabawy w malowanie i ozdabianie pisanek. W końcu najważniejsze jest, abyśmy przyjemnie spędzili czas z najbliższymi. Przyjmijcie od nas najserdeczniejsze życzenia Wielkanocne!

Skomentuj:

Wielkanocne ozdoby. Najlepsze pomysły na świąteczne dekoracje