Mini apartament w Zakopanem

Marta Lubaszewska

Maleńki, dwupoziomowy apartament w stolicy Tatr. Jak zaprojektować trudną przestrzeń dysponując ograniczonym budżetem? 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
fot. Szymon Hornowski

 

Niewielkie mieszkanie w samym Zakopanym. Projektowane jako apartament wakacyjny, obecnie służy cały rok. Wnętrza zaprojektował Szymon Hornowski z pracowni hornowskidesign.

Domosfera zapytała projektanta o inwestorów, projekt i największe problemy przy projektowaniu niewielkiej przestrzeni.

 

Marta Lubaszewska (Domosfera): Kim są zleceniodawcy projektu i czego oczekiwali po projekcie?

 

Szymon Hornowski (hornowskidesign): Inwestorzy to moi przyjaciele i przy projektowaniu, poza kwestią ekonomiczną, dali mi zupełnie wolną  rękę. Wnętrze projektowane było jako wakacyjne, dziś służy jako stałe lokum.

 

ML : Jakie były największe trudności przy projektowaniu tej przestrzeni?

 

SH:Powierzchnia mieszkania to zaledwie 50m2 podłogi rozrzucone na dwóch poziomach. Z tego zaledwie połowa to przestrzeń gdzie można się wyprostować. Problem projektowy polegał na zmieszczeniu wszystkich niezbędnych funkcji. Na dolnym poziomie wystarczyło miejsca na salonik wraz z częścią kuchenną oraz łazienką. Na górze, oddzielone schodami, przestrzenie do pracy i do spania! Podstawowym problemem projektowym było stworzenie komunikacji pomiędzy piętrami!

 

ML: Jakie rozwiązania zastosowano w tym niewielkim mieszkaniu aby sprostać tym problemom?

 

SH: Schody miały być wygodne, ale ze względu na brak przestrzeni jak najmniejsze. Tzw schody kacze odpadały ze względu na wygodę, powstały więc schody zabiegowe z ukośną podstopnicą co dawało możliwość postawienia całej stopy. Całość zdecydowałem się wykonać w zwartej bryle korespondującej ze skosami mieszkania. Trójkątny wspornik dla górnej części schodów pozwolił na uniknięcie słupa i dodał schodom ciekawy charakter. Aby nie zaburzyć formy schody zostały wyposażone w delikatną balustradę ze stali nierdzewne. Kolejnym problemem było zapewnienie w mieszkaniu światła, w sumie powstało 9 okien połaciowych, co w stosunku do dwóch sugerowanych przez projektanta budynku zrobiło kolosalną różnicę! Dodatkowo ściana i drzwi łazienki wykonane zostały z piaskowanego szkła co zapewniło dodatkowe światło w części kuchennej.

 

ML:  Jakie rozwiązania zastosowano jeśli chodzi o problem przechowywania na tak małej powierzchni?

 

SH: Rzeczywiście kolejnym i jednym z większych problemów było rozmieszczenie pojemników.Większość  szuflad i szafek została umieszczona w skosach dach, tak podpowiadała logika. W części kuchennej postały 3 szuflady, a w narożniku ukryta szafka na składane krzesła na wypadek większej liczby gości.

 

ML: Czy sposób wykończenia też jest ważny przy niewielkich przestrzeniach?

 

SH:  Tak, aby optycznie powiększyć przestrzeń drzwi wejściowe oklejone zostały lustrem, tak że odbija się w nim widok zza okna. Wszystkie elementy drewniane; dębowy parkiet, sosnowe schody i wykończenia zostały pokryte białym olejem aby uniknąć mało szlachetnych, żółtawych kolorów. Czerwony akcent kuchni ożywił surową przestrzeń, a pozostałe elementy; nierdzewny blat oraz srebrne kafle na podłodze miały za zadanie już tylko wtopić się w otoczenie.

 

Marta Lubaszewska

 

Zobacz także:

Mieszkanie ze szklana łazienka

Wnętrza apartamentu w Vals

Wszechmogąca biel

 

 

 

 

 

 

Skomentuj:

Mini apartament w Zakopanem