Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mieszkać na świecie - Farma Młynarza

Marta Lubaszewska

Z cyklu Mieszkać na świecie. Zobacz wnętrza pewnego duńskiego, wiejskiego domu.

Wnętrza domu na Farmie Młynarza - Dania
Wnętrza domu na Farmie Młynarza - Dania
fot. Tracy Nors

Dania. W samym środku półwyspu Jutlandzkiego, zaledwie 30 minut drogi od drugiego największego miasta duńskiego Arhus, znajduje się stary, wiejski dom, nazywany Farmą Młynarza. W oryginale brzmi to Mollegaard. Nazwa pochodzi od wiatraka, który stał w miejscu domu, zanim ten został zbudowany w 1913 roku.

Farma Młynarza to czteroskrzydłowy dom o powierzchni 190 metrów kwadratowych, spora działka, budynki gospodarcze oraz Galeria Sztuki mieszcząca się w dawnej stodole. Tu właśnie mieszka Tracy wraz z rodziną.

Kiedy Tracy urządzała swoje wnętrza towarzyszyła jej myśl, że dom powinien być odzwierciedleniem osobowości osób, które w nim żyją. "Wierzę, że każdy powinien kupować lub tworzyć cokolwiek mu się podoba, niezależnie od stylu i okresu, z którego pochodzą te rzeczy. Potem wystarczy je zestawić razem i po prostu zobaczyć co się stanie" - mówi.

Inspiracje Tracy czerpała z podróży i wypraw, dających możliwość podglądania innych kultur. Inspiruje ją również dziecięce postrzeganie świata, które wyraża się w niezwykłych rysunkach jej własnych pociech.

Wiele elementów w domu na Farmie Młynarza wykonała sama właścicielka oraz jej partner. Razem wierzą w możliwość przywracania drugiego życia starym przedmiotom. Takie też najbardziej lubią. Tracy twierdzi, że rzeczy samodzielnie przerobione maja zupełnie inną wartość, dają wiele satysfakcji, a do tego mniej kosztują.

"Lubię gdy wokół mnie są rzeczy, które wywołują na mojej twarzy uśmiech i są humorystyczne"- twierdzi właścicielka. Dom Tracy tętni życiem, jest kolorowy i  urządzony z przymrużeniem oka.

Tracy jest stała bywalczynią pchlich targów, na których wynajduje coraz to nowe skarby do swojego domu. Wiele rzeczy kupuje też na aukcjach internetowych. Tutaj znajduje nowe okazy do swojej kolekcji starodawnych zabawek, głównie lalek. Jak w większości domów w Danii, również na Farmie Młynarza nie zabrakło wyposażenia marki Ikea. Tracy ceni je za prostotę i bezpretensjonalność. "Sztukę do domu kupuję bezpośrednio u artystów, często też wymieniam się z nimi na jakieś swoje prace"- opowiada nam Dunka.

Samodzielnie pomalowane na biało, drewniane podłogi są idealnym tłem dla kolekcji różnorodnych mebli. I choć z pozoru jest to zbiór  nie pasujących do siebie przedmiotów, razem tworzą indywidualny, eklektyczny styl. Styl Tracy z Farmy Młynarza.

Skomentuj:

Mieszkać na świecie - Farma Młynarza