Jak wynająć mieszkanie? 10 porad dla szukającego
Znalezienie mieszkania do wynajęcia, w dobrej cenie w dobrym stanie i niezłej lokalizacji, to duże wyzwanie. Gdzie szukać mieszkania? Na co warto zwrócić uwagę? Jak podpisać umowę?
Rozpoznanie rynku i ustalenie budżetu
Przed przystąpieniem do poszukiwań zadbaj o jasno określony budżet. Pamiętaj, że wynajem mieszkania to nie tylko opłata za czynsz, ale również koszty dodatkowe, takie jak media, internet czy opłaty administracyjne.
Sprawdźmy, jak kształtują się stawki za najem w różnych dzielnicach. Porównajmy, ile trzeba zapłacić za pokój, kawalerkę, a ile za większe mieszkanie. Najlepszą metodą znalezienia lokum jest rozpuszczenie "wici" wśród znajomych - w dobie rozwiniętych social mediów to takie proste! Może ktoś zwalnia ciekawy pokój? Może zna kogoś, kto chce tanio wynająć mieszkanie, w zamian za opiekę nad nieruchomością? Warto przeglądać oferty w serwisach ogłoszeniowych, gdzie właściciele mieszkań sami szukają chętnych do wynajmu, z pominięciem pośredniczenia i prowizji agencji.
Liczy się czas - nie zwlekaj z podjęciem decyzji
Szukając mieszkania, należy działać szybko. Nie tylko nam zależy na znalezieniu atrakcyjnego lokum w dobrej cenie. Jeśli znajdziemy ciekawą ofertę, nie warto zwlekać i odkładać na później kontakt z właścicielem. Trzeba kuć żelazo póki gorące! Jak najszybciej umówmy się na oglądanie mieszkania, a potem na podpisanie umowy, jeśli dany lokal spełnia nasze oczekiwania.
Pamiętajmy, że właściciel sam wybiera osobę, która zamieszka w jego "czterech kątach". Często oglądających jest bardzo wielu! Dajmy się poznać z jak najlepszej strony. Podczas rozmowy telefonicznej bądźmy konkretni i uprzejmi. Nigdy nie spóźniajmy się też na umówione spotkanie. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie - negatywne może sprawić, że właściciel nie będzie chciał podpisać z nami umowy.
Umówmy się na oglądanie mieszkania w godzinach popołudniowych, gdy za oknem świeci jeszcze słońce. Wtedy najlepiej ocenimy, czy mieszkanie jest ciemne czy jasne, czy jest w nim głośno (hałas z sąsiednich mieszkań i z zewnątrz) - czy też cicho.
A może wynająć mieszkanie przez agencję?
Jeśli samodzielne szukanie mieszkania nas przerasta (lub po prostu nie mamy na to czasu lub mieszkamy na co dzień bardzo daleko), możemy zwrócić się do agencji nieruchomości. Często to właśnie tam jest największy wybór ofert. Podczas rozmowy z agentem należy dokładnie sprecyzować, czego szukamy - ustalić nieprzekraczany budżet, warunki, lokalizację, itd. W ten sposób szybciej uda się znaleźć lokal najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Agencja podpiszę z nami umowę i ustali warunki współpracy. Nie zapominajmy, że umowę należy bardzo dokładnie przeczytać!
Za znalezienie mieszkania agencje nieruchomości pobierają prowizję - zazwyczaj w wysokości 100 proc. miesięcznego wynajmu. Najlepiej jest znaleźć agencję, która pobiera prowizję tylko od właściciela wynajmowanego mieszkania.
Uwaga na oszustów!
Na polskim rynku istnieje dużo firm pobierających opłaty za udostępnienie bazy adresów mieszkań do wynajęcia i kontaktów do oferentów. Nie warto płacić za taką usługę. Te same informacje można bez problemu znaleźć w internecie na własną rękę.
Nie oszukujmy się, znalezienie świetnie urządzonego mieszkania, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, za niską cenę jest niemożliwe. Z reguły takie ogłoszenia, pełniące funkcję wabików, umieszczają pseudo agenci nieruchomości. Jeśli decydujemy się już na korzystanie z usług agencji, wybierajmy te doświadczone i sprawdzone (opinie na temat poszczególnych również możemy znaleźć online).
Mieszkać razem czy osobno?
Najwygodniejszym wariantem jest mieszkanie samodzielne. Jeśli jednak lubimy towarzystwo, umiemy dostosować się do grupy i (przede wszystkim) zależy nam na mniejszych opłatach, warto zastanowić się nad wynajmem większego mieszkania i dzielenia kosztów pomiędzy kilka osób. Wśród studentów najpopularniejsze są mieszkania dwu- i trzypokojowe. Kawalerki są z reguły najdroższe (stosunek ceny do metrażu).
Podczas podpisywania umowy najbezpieczniej jest wymienić wszystkie zamieszkujące osoby jako najemców. Odpowiedzialność za stan mieszkania ciąży wtedy na wszystkich. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy ktoś chce się wyprowadzić.
Dogadaj się ze współlokatorami
Jeśli zdecydujemy się na wynajem większego mieszkania i dzielenia go z innymi, najlepiej jeśli będą to zaufani znajomi. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z takiej opcji, a współlokatorów znaleźliśmy przez internet, warto od razu ustalić wszystkie obowiązujące zasady.
O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim o zasadach podziału opłat za prąd, gaz, wodę i media. Zastanówmy się też, jak będzie wyglądało sprzątanie wspólnych przestrzeni (kuchni, łazienki, salonu). Omówmy kwestie ciszy nocnej i przyjmowania gości.
Dobra umowa wynajmu mieszkania
Jeżeli zdecydowaliśmy się na konkretne mieszkanie, pozostaje podpisanie umowy. Ważne, aby była ona precyzyjna. Jej zapisy mogą okazać się kluczowe przy rozstrzygnięciu sporów. Sprawdźmy, czy osoba, z którą podpisujemy umowę, na pewno jest właścicielem mieszkania - lub posiada pełnomocnictwo przekazane jej przez właściciela. W razie wątpliwości sprawdźmy wpis do księgi wieczystej. Najkorzystniej jest podpisać umowę na czas nieokreślony, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Doprecyzujmy też warunki zwrotu wpłaconej na początku kaucji.
Koniecznie spiszmy początkowy stan liczników oraz wszystkie usterki, które zauważyliśmy po wejściu do mieszkania. Tym samym unikniemy ewentualnych późniejszych nieprzyjemności i oskarżeń. Taki protokół zdawczo-odbiorczy spiszemy razem z właścicielem. Postarajmy się dokładnie opisać każde pomieszczenie: stan glazury, paneli, mebli, sprzętów AGD i RTV, itp.
Jeśli wynajmujemy mieszkanie od znajomych, również spiszmy umowę - w razie problemów, zapisy umowy mogą pomóc w ich rozwiązaniu.
Ważna okolica - i to, co "ma do zaoferowania"
Kiedy dotrzemy już na umówione miejsce, rozejrzymy się dokładnie po okolicy. Nie ma nic gorszego niż mieszkanie na pustkowiu, gdy nawet drobne zakupy wiążą się z kilkugodzinną wyprawą.
Warto znaleźć odpowiedzi na pytania: czy w pobliżu jest sklep spożywczy? Jak daleko od mieszkania jest przystanek autobusowy lub tramwajowy? Czy w okolicy jest parking? Jak długo będziemy jechać do pracy/na uczelnię? Nawet jeśli według mapy mieszkanie jest blisko punktu, na którym ci zależy, może okazać się, że drogi dojazdowe są zawsze zakorkowane.
Jeśli mamy dzieci, bardzo ważna będzie lokalizacja i bliskość przedszkola/szkoły - oraz place zabaw i inne miejsca rozrywek dla dzieci i całej rodziny. Warto też wziąć pod uwagę możliwość realizowania swoich pasji bez konieczności przejazdu na drugi koniec miasta. W tym kontekście należy zwrócić uwagę, czy w pobliżu osiedla znajduje się basen, korty tenisowe, park, trasy do jazdy na rowerze, boiska do gry w piłkę, szkoła tańca, szkoła językowa, wybrane warsztaty hobbystyczne, itp.
Na co zwracać uwagę?
Gdy już jesteśmy w mieszkaniu, nie bójmy się zaglądać w każdy kąt. Zwracajmy uwagę na wszelkie (nawet drobne) usterki - niedziałający telewizor, "kiwający się" stolik, odpadający od ściany wieszak w przedpokoju. Te wszystkie defekty - ich lista - będą nam potrzebne przy ewentualnym podpisaniu umowy. Sprawdźmy szczelność okien, zbadajmy wszystkie instalacje (ich poprawne działanie). Zwróćmy uwagę, czy mieszkanie nie ma niechcianych lokatorów - mrówek lub karaluchów. Zajrzyjmy w kąt łazienki i do szafek - najczęściej czają się właśnie tam!
Właściciel mieszkania lub agent nieruchomości będzie prezentował lokal z jak najlepszej strony. Warto więc zapukać do sąsiadów. Od nich dowiemy się, jak wygląda życie w budynku - czy nie ma awantur i nocnych libacji, jak wygląda kwestia czystości na osiedlu, itp.
Zwierzęta i palenie w wynajętym mieszkaniu
Z właścicielem mieszkania należy na samym początku wyjaśnić wszystkie niejasne kwestie. Jeśli jesteś osobą palącą - uprzedź o tym właściciela. Być może nie będzie chciał, aby ktoś palił w jego mieszkaniu.
Jeśli jesteś właścicielem psa, kota lub innych zwierząt - również poinformuj o tym właściciela mieszkania. Być może nie zechce on, aby w jego domu przebywały zwierzęta. Nie ma sensu niczego ukrywać i narażać się na późniejsze nieprzyjemności.
Wynajem mieszkania może być dużym wyzwaniem, ale stosując się do powyższych porad, możesz ułatwić sobie ten proces i znaleźć idealne miejsce do życia. Pamiętaj, że cierpliwość i staranność w poszukiwaniach mogą przynieść ci wymarzone mieszkanie. Powodzenia!
- Więcej o:
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Ile kosztuje nowa kawalerka?
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Dlaczego warto remontować mieszkanie?
Skarby ziemi: minerały i kamienie szlachetne
Letnie promocje na mieszkania – co oferują deweloperzy?
Najlepsze warunki mieszkaniowe w Polsce - gdzie są?
Jak przygotować się na upalne dni?